The most popular books in Polish
from 1 to 200

What books are currently the most popular and which are the all time classics? Here we present you with a mixture of those two criteria. We update this list once a month.

1. Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet

Stieg Larsson

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet – powieść kryminalna szwedzkiego pisarza i dziennikarza Stiega Larssona, będąca pierwszą częścią trylogii Millennium. Książka została opublikowana w 2005, już po śmierci autora. Pierwsze polskie wydanie miała w roku 2008. Grafika okładki …

2. Harry Potter i Kamień Filozoficzny

J. K. Rowling

Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyną pamiątką Harry`ego z przeszłości jest zagadkowa blizna na czole. Skąd jednak biorą się niesamowite …

3. Harry Potter i Komnata Tajemnic

J. K. Rowling

'Kontynuacja tomu Harry Potter i Kamien Filozoficzny '. Jedenastoletniemu Harry`emu udalo sie pokonac czarnoksieznika, teraz musi zmierzyc sie z przerazajacym potworem z Komnaty Tajemnic na zamku Hogwart. W dodatku jeden z jego najblizszych przyjaciol znajduje sie w smiertelnym …

4. Rok 1984

George Orwell

Rok 1984 – futurystyczna antyutopia o licznych podtekstach politycznych, napisana przez George’a Orwella i opublikowana w roku 1949. Autor napisał ją pod wpływem kontaktu z praktyczną stroną systemu stalinowskiego, do jakiego po raz pierwszy doszło w Hiszpanii w 1936 roku, gdzie …

5. Harry Potter i Zakon Feniksa

J. K. Rowling

Harry Potter i Zakon Feniksa – piąta część serii o Harrym Potterze.

6. Harry Potter i więzień Azkabanu

J. K. Rowling

Harry Potter i więzień Azkabanu – powieść brytyjskiej pisarki J.K.Rowling, 3. część losów młodego Harry'ego Pottera.

7. Harry Potter i Książę Półkrwi

J. K. Rowling

'Po nieudanej probie przechwycenia przepowiedni Lord Voldemort jest gotow uczynic wszystko, by zawladnac swiatem czarodziejow. Organizuje tajemny zamach na swego przeciwnika, a narzedziem w jego reku staje sie jeden z uczniow. Czy jego plan sie powiedzie? Tom szosty przygod …

8. Kod Leonarda da Vinci

Dan Brown

Kod Leonarda da Vinci – czwarta powieść sensacyjna Dana Browna, thriller sprzedany w nakładzie ponad 80 mln egzemplarzy. Książka inspirowana była dziełem Michael Baigenta, Richard Leigha oraz Henriego Lincolna – "The Holy Blood and the Holy Grail". Mimo odwołań do świata …

9. Harry Potter i Czara Ognia

J. K. Rowling

Harry Potter i Czara Ognia – czwarta część powieści J.K. Rowling o przygodach kilkunastoletniego czarodzieja.

10. Zbrodnia i kara

Fiodor Dostojewski

Zbrodnia i kara – powieść Fiodora Dostojewskiego napisana w 1866 i w tym samym roku opublikowana w odcinkach w czasopiśmie "Russkij Wiestnik". W formie książkowej ukazała się w 1867, a w Polsce wydano ją po raz pierwszy w latach 1887–1888. Powieść opowiada o losach byłego …

11. Dziewczyna, która igrała z ogniem

Stieg Larsson

Dziewczyna, która igrała z ogniem − tytuł oryginalny Flickan som lekte med elden, powieść kryminalna szwedzkiego pisarza i dziennikarza Stiega Larssona, będąca drugą częścią trylogii Millennium. Książka została opublikowana w 2006 r., już po śmierci autora. Pierwsze polskie …

12. Harry Potter i Insygnia Śmierci

J. K. Rowling

Po śmierci Dumbledore'a Zakon Feniksa wzmaga swoją działalność, próbując przeciwstawić się coraz potężniejszym siłom śmierciożerców. Harry wraz z przyjaciółmi opuszcza Hogwart, by odnaleźć sposób na pokonanie Voldemorta. Wyprawa ta pełna niepewności i zwątpienia najeżona jest …

13. Mały Książę

Antoine de Saint-Exupéry

Mały Książę – książka Antoine’a de Saint-Exupéry’ego wydana w roku 1943. Książka została przetłumaczona na ponad 270 języków i dialektów, sprzedana w ponad 140 milionach egzemplarzy, należy do klasyki światowej literatury. Mały Książę jest pozycją szczególną również w twórczości …

14. Solaris

Stanisław Lem

Solaris – najbardziej znana powieść Stanisława Lema, przetłumaczona na wiele języków, zaliczana do klasyki gatunku science-fiction. Wydana po raz pierwszy w 1961 roku przez Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. Dzieło jest relacją z nieudanego kontaktu ludzkości z obcą …

15. Hobbit, czyli tam i z powrotem

John Ronald Reuel Tolkien

Hobbit, czyli tam i z powrotem − powieść autorstwa J.R.R. Tolkiena, wydana w 1937 roku. Opowiada o wyprawie podjętej przez kompanię Thorina do okupowanej przez smoka Smauga Samotnej Góry w celu zabicia go i odzyskania dawnej siedziby krasnoludów. Po drodze, w jaskini Golluma, …

16. Kronika ptaka nakręcacza

Haruki Murakami

Kronika ptaka nakręcacza jap. ねじまき鳥クロニクル Nejimakidori kuronikuru – powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego, wyróżniona nagrodą literacką Yomiuri w 1996 roku.

17. Sto lat samotności

Gabriel García Márquez

Sto lat samotności – powieść kolumbijskiego pisarza Gabriela Garcii Márqueza, uważana za arcydzieło literatury iberoamerykańskiej i światowej. Jest jedną z najczęściej tłumaczonych i czytanych książek napisanych w języku hiszpańskim. W czasie IV Międzynarodowego Kongresu Języka …

18. Zabić drozda

Harper Lee

Zabić drozda – powieść obyczajowa amerykańskiej pisarki Harper Lee wydana w 1960 roku, nagrodzona nagrodą Pulitzera w 1961 roku. Przedstawia życie w małym miasteczku na południu USA w okresie Wielkiego Kryzysu, w tym problem rasizmu. W powieści znajdują się wątki …

19. Buszujący w zbożu

J. D. Salinger

Buszujący w zbożu – powieść amerykańskiego pisarza J. D. Salingera, po raz pierwszy opublikowana w 1951 roku. Niedługo po wydaniu stała się jedną z najbardziej napiętnowanych książek w Stanach Zjednoczonych. Książka budziła kontrowersje m.in. ze względu na poruszanie wątków …

20. Nieznośna lekkość bytu

Milan Kundera

Nieznośna lekkość bytu – jedna z najgłośniejszych powieści czeskiego pisarza Milana Kundery, wydana w 1984 roku we Francji i w 1985 roku w Kanadzie. Po wielu latach, w roku 2006, książka została wydana w Czechach. Pierwsze polskie wydanie w przekładzie Agnieszki Holland ukazało …

21. Kafka nad morzem

Haruki Murakami

Pietnastoletni Kafka ucieka z domu przed klatwa ojca na daleka wyspe Shikoku Niezaleznie od niego podaza tam autostopem pan Nakata staruszek analfabeta umiejacy rozmawiac z kotami oraz mlody kierowca z konskim ogonem lubiacy hawajskie koszule Ojciec Kafki zostaje zamordowany i …

22. Zmierzch

Stephenie Meyer

Zmierzch – książka dla młodzieży o miłości wampira do nastolatki, autorstwa Stephenie Meyer, która została wydana w Polsce 1 stycznia 2007 roku. Jest to pierwsza część serii o tym samym tytule.

23. Imię róży

Umberto Eco

Imię róży – pierwsza powieść Umberta Eco, napisana w 1980 r., wydana w Polsce w 1987 r. Akcja powieści rozgrywa się w 1327 r. w anonimowym włoskim opactwie benedyktynów. Wszystkie wydarzenia rozgrywają się w ciągu tygodnia. Głównymi bohaterami powieści są angielski franciszkanin …

24. Anna Karenina

Lew Tołstoj

Anna Karenina – klasyczna powieść psychologiczna rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja. Powieść powstała w latach 1873−1877, została wydana w latach 1875−1877, a polskie wydanie ukazało się w latach 1898−1900, w przekładzie anonimowym. Powstało wiele adaptacji filmowych opartych na …

25. Wielki Gatsby

Francis Scott Fitzgerald

Wielki Gatsby – powieść amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda z 1925 roku. Historia toczy się na początku lat 20. XX wieku w Nowym Jorku i jego okolicach. Był to okres prosperity gospodarczej, prohibicji, rozwoju zorganizowanej przestępczości i upadku moralności. …

26. Zamek z piasku, który runął

Stieg Larsson

Zamek z piasku, który runął – trzecia powieść kryminalna szwedzkiego dziennikarza Stiega Larssona, będąca zarazem ostatnią częścią trylogii Millenium. Książka została opublikowana pośmiertnie w Szwecji w 2007 roku, w Polsce w październiku 2009 w przekładzie Alicji Rosenau. …

27. Folwark zwierzęcy

George Orwell

Folwark zwierzęcy – powieść angielskiego dziennikarza i pisarza George’a Orwella, przedstawiająca zwierzęta hodowlane, które wygnały ludzi i zaczęły same rządzić folwarkiem. Książka powstała w 1943, w czasie drugiej wojny światowej; Orwell miał w tym czasie duże problemy z jej …

28. Alchemik

Paulo Coelho

Alchemik – powieść Paula Coelho wydana w 1988 w Brazylii. W Brazylii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Stanach Zjednoczonych, na Tajwanie i we Włoszech stała się lekturą szkolną. W Polsce jako lektura uzupełniająca. Pierwsze wydanie polskie ukazało się w 1995. Powieść jest także …

29. Dziennik

Anne Frank

Dziennik Anne Frank – książka powstała na podstawie obszernych fragmentów pamiętnika napisanego przez Anne Frank podczas ponad dwuletniego pobytu w ukryciu jej rodziny oraz czwórki znajomych w czasie niemieckiej, nazistowskiej okupacji Holandii. Ich kryjówka została ujawniona …

30. Igrzyska śmierci

Suzanne Collins

Igrzyska śmierci – powieść dla młodzieży z gatunku science-fiction napisana przez Suzanne Collins. Ukazała się 14 września 2008 w Stanach Zjednoczonych. W Polsce została wydana 6 maja 2009 roku przez wydawnictwo Media Rodzina. Książka jest pierwszą z trzech części serii o tym …

31. Autostopem przez Galaktykę

Douglas Adams

Autostopem przez Galaktykę – cykl humorystycznych powieści science fiction Douglasa Adamsa, a zarazem tytuł pierwszego tomu tej serii, wywodzącej się ze słuchowiska radiowego nadawanego przez BBC od 1978 r. Cała seria liczy pięć tomów, co autor nazwał trylogią w pięciu …

32. Norwegian Wood

Haruki Murakami

Norwegian Wood – powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego. Powieść została wydana w Japonii we wrześniu 1987 i bardzo szybko stała się bestsellerem. Powstawała w Grecji i we Włoszech. Tytułem nawiązuje do popularnej piosenki The Beatles. Wedle wypowiedzi autora, nie …

33. Duma i uprzedzenie

Jane Austen

Duma i uprzedzenie – powieść angielskiej pisarki Jane Austen wydana w 1813 roku. Złożona z 61 rozdziałów Duma i uprzedzenie, napisana w konwencji romansu, jest jednocześnie jedną z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych. Autorka ukazuje życie angielskich wyższych sfer na …

34. Władca Pierścieni

John Ronald Reuel Tolkien

Władca Pierścieni – powieść high fantasy J.R.R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitologicznym świecie Śródziemia. Jest ona kontynuacją innej powieści tego autora zatytułowanej Hobbit, czyli tam i z powrotem.

35. Nowy wspaniały świat

Aldous Huxley

Nowy wspaniały świat – powieść Aldousa Huxleya napisana w 1931 roku, a wydana 1932. Jest to antyutopia, klasyfikowana do gatunku science-fiction. Kanon fantastyki posłużył w niej Huxleyowi jako narzędzie do konfrontacji idei wolności z porządkiem, pragmatyzmu z fantazją, …

36. Obcy

Albert Camus

Obcy – mikropowieść autorstwa francuskiego pisarza i noblisty Alberta Camusa, przedstawiająca losy człowieka wyobcowanego w świecie zła i hipokryzji, wydana w 1942 roku. Najsłynniejsza obok Dżumy powieść Camusa. Tematy poruszane w książce są często wymieniane jako przykłady …

37. Anioły i demony

Dan Brown

Anioły i demony – druga powieść Dana Browna wydana w 2000 roku. Jest to pierwsza z czterech książek, w której pojawił się główny bohater Robert Langdon.

38. Cień wiatru

Carlos Ruiz Zafón

Cień wiatru – powieść hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna, która ukazała się w 2001 roku. Cień Wiatru wydany został w 40 krajach i przetłumaczony na ponad 30 języków. Sprzedano ponad 14 milionów egzemplarzy. W Polsce wydana w 2005 roku i wznowiona w 2011. Powieść jest …

39. Księżyc w nowiu

Stephenie Meyer

Księżyc w nowiu – powieść dla młodzieży amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer. Jest to druga część cyklu Zmierzch. Książka została wydana 6 września 2006 r. w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce 1 stycznia 2007 roku. Podobnie jak pierwsza część, opowiada ona o przeżyciach …

40. 451 stopni Fahrenheita

Ray Bradbury

451 stopni Fahrenheita, oryg. Fahrenheit 451 – powieść Raya Bradbury'ego z roku 1953, dystopia. Akcja książki rozgrywa się w świecie, gdzie czytanie książek i krytyczne myślenie są zakazane. Pierwsza adaptacja filmowa powstała w 1966 roku. Film Equilibrium z 2002 roku był …

41. Świat Zofii

Jostein Gaarder

Świat Zofii – powieść norweskiego pisarza Josteina Gaardera z 1991, napisana w języku norweskim. Przekład polski ukazał się w 1995. Książka stanowi pewnego rodzaju wprowadzenie do filozofii. Stała się ona światowym bestsellerem, została przetłumaczona na 53 języki i sprzedana w …

42. Władca much

William Golding

Władca much – powieść angielskiego pisarza, laureata nagrody Nobla, Williama Goldinga, która w alegoryczny sposób mówi o upadku kultury stworzonej przez człowieka. Książka opisuje grupę chłopców, ocalałych z katastrofy samolotu na bezludnej wyspie, których próby zorganizowania …

43. Dziwny przypadek psa nocną porą

Mark Haddon

Dziwny przypadek psa nocną porą, ISBN 0-09-945025-9 jest powieścią napisaną przez Marka Haddona, która wygrała w 2003 roku nagrodę Whitbread Book of the Year. Bohaterem książki jest Christopher Boone – jest piętnastoletnim autystycznym chłopcem, żyjącym w Swindon, w Wielkiej …

44. Gra Endera

Orson Scott Card

Gra Endera – książka z gatunku science fiction, najbardziej znana powieść Orsona Scotta Carda. Jest pierwszą z cyklu powieści o tytułowym Enderze. Pierwsze wydanie w 1985 ukazało się nakładem Tor Books. Powieść powstała w oparciu o opowiadanie o tym samym tytule, opublikowane po …

45. Zaćmienie

Stephenie Meyer

Zaćmienie – to trzecia część serii Zmierzchu autorstwa Stephenie Meyer. Opowiada ciąg dalszy przygód osiemnastoletniej Belli Swan i jej ukochanego wampira, Edwarda Cullena. Została wydana w Polsce 18 kwietnia 2008. W pierwszym dniu w Stanach Zjednoczonych sprzedano ponad 150 …

46. Ostatnie życzenie

Andrzej Sapkowski

Ostatnie życzenie – zbiór opowiadań fantasy napisanych przez Andrzeja Sapkowskiego i stanowiących wstęp do cyklu o wiedźminie Geralcie. Został wydany przez wydawnictwo superNowa w 1993 roku, a wydanie drugie w roku 2003. Skonstruowane na zasadzie powieści szkatułkowej, składa …

47. Drużyna Pierścienia

John Ronald Reuel Tolkien

Drużyna Pierścienia – w powieści Władca Pierścieni autorstwa J. R. R. Tolkiena nazwa określająca dziewięciu wędrowców: Froda Bagginsa, który wyrusza do Góry Przeznaczenia w Mordorze, aby zniszczyć Jedyny Pierścień, i jego ośmiu towarzyszy. W Drużynie znaleźli się przedstawiciele …

48. Zaklęci w czasie

Audrey Niffenegger

Zaklęci w czasie to powieść napisana przez Audrey Niffenegger.

49. Życie Pi

Yann Martel

Życie Pi – powieść Yanna Martela, po raz pierwszy wydana w 2001 roku. W 2002 roku powieść została wyróżniona Nagrodą Bookera. Zekranizowana została w roku 2012. Powieść opowiada o losach rozbitka Piscine „Pi” Patela i tygrysa Richarda Parkera, ocalałych z katastrofy statku i …

50. Sztuka Wojny

Sun Zi

Sztuka wojenna Sun Zi – chińskie wojenne opracowanie napisane w VI wieku p.n.e. przez Sun Zi. Składa się z 13 rozdziałów, każdy z nich jest poświęcony jednemu elementowi sztuki wojennej. Sun Zi uznawany jest za pierwszą osobę rozróżniającą strategię i taktykę prowadzenia wojny. …

51. Rzeźnia numer pięć

Kurt Vonnegut

Rzeźnia numer pięć, czyli Krucjata dziecięca, czyli Obowiązkowy taniec ze śmiercią – powieść amerykańskiego pisarza Kurta Vonneguta, łącząca w sobie opis autentycznych wydarzeń z czasów II wojny światowej z elementami absurdu, satyry i science fiction. Pierwszy raz wydana w 1969 …

52. Gra o tron

George R. R. Martin

Gra o tron – powieść z gatunku fantasy, pierwszy tom sagi Pieśń lodu i ognia amerykańskiego pisarza George’a R. R. Martina. Pierwsze wydanie w języku angielskim miało premierę 6 sierpnia 1996 roku. Polski przekład ukazał się w roku 1998 nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Akcja …

53. Przed świtem

Stephenie Meyer

Przed świtem – powieść dla młodzieży autorstwa Stephenie Meyer. Przed świtem jest ostatnim, finałowym tomem sagi opowiadającej historię miłości dziewczyny Belli Swan i wampira Edwarda Cullena. W latach 2011- 2012 ma zostać wydany film Saga "Zmierzch": Przed świtem. Zostanie on …

54. Amerykańscy bogowie

Neil Gaiman

Amerykańscy bogowie, powieść fantasy z elementami horroru angielskiego autora Neila Gaimana. Zdobyła najważniejsze nagrody w 2002 r.: Hugo, Nebula, Locus oraz Bram Stoker Award, wszystkie w kategorii "Najlepsza Powieść". Była też nominowana do nagrody BSFA. Powieść zawiera …

55. Droga

Cormac McCarthy

Droga – powieść Cormaca McCarthy'ego opublikowana w 2006 roku. Utwór opowiada o podróży mężczyzny i jego małego syna poprzez postapokaliptyczny obszar dawnych Stanów Zjednoczonych. W 2007 roku powieść otrzymała nagrodę Pulitzera.

56. Hrabia Monte Christo

Aleksander Dumas (ojciec)

Hrabia Monte Christo – powieść Aleksandra Dumasa ojca z 1844 roku, uważana za najwybitniejsze dzieło w jego ogromnym dorobku. Akcja toczy się pomiędzy 24 lutego 1815 a 5 października 1838, z przerwą na okres wrzesień 1829 – wiosna 1838. Miejscem akcji są wyspa Monte Christo, …

57. Myszy i ludzie

John Steinbeck

Myszy i ludzie – powieść amerykańskiego pisarza i noblisty Johna Steinbecka. Została opublikowana w 1937 roku. Opowiada historię dwóch przyjaciół, George’a i Lenniego, którzy podczas wielkiego kryzysu w latach 30. XX wieku, próbują zarobić na życie tułając się od rancza do …

58. Zorza Północna

Philip Pullman

Zorza Północna - powieść Philipa Pullmana wydana w 1995 roku.

59. Złodziejka książek

Markus Zusak

Złodziejka książek – powieść australijskiego pisarza Markusa Zusaka z 2005 roku. Dzieło opowiada o losach nastoletniej Liesel Meminger w przededniu i podczas drugiej wojny światowej. Dziewczynka mieszka, wraz z przybranymi rodzicami, w fikcyjnym Molching na przedmieściach …

60. Nostalgia anioła

Alice Sebold

Nostalgia anioła – powieść amerykańskiej pisarki Alice Sebold z 2002 roku, opowiadająca historię brutalnego gwałtu, którego ofiarą w młodości padła sama autorka.

61. Dziwne losy Jane Eyre

Charlotte Brontë

Dziwne Losy Jane Eyre to powieść napisana przez Charlotte Brontë. Ukazała się po raz pierwszy w październiku 1847 roku w trzech tomach i okazała się wielkim wydawniczym sukcesem. Autorka wydała książkę pod pseudonimem Currer Bell. Również jej siostry tworzyły pod nazwiskiem …

62. W pierścieniu ognia

Suzanne Collins

Igrzyska śmierci: w pierścieniu ognia – kontynuacja powieści Suzanne Collins Igrzyska śmierci, jest to drugi tom trylogii. Został wydany 1 września 2009 roku w USA, a w Polsce 12 listopada 2009 roku. Książka podobnie jak jej poprzednia część została zekranizowana. Premiera filmu …

64. Powrót króla

John Ronald Reuel Tolkien

Powrót króla – tytuł trzeciego i ostatniego tomu powieści pt. Władca Pierścieni autorstwa J.R.R. Tolkiena. Tom obejmuje księgę piątą i szóstą powieści, a został po raz pierwszy wydany 20 października 1955 r. w Wielkiej Brytanii. Zawiera także sześć dodatków z dodatkowymi …

65. Mistrz i Małgorzata

Michaił Bułhakow

Mistrz i Małgorzata – powieść Michaiła Bułhakowa. Wydana w wersji ocenzurowanej w latach 1966-1967, a w wersji prawie pełnej w roku 1973. Fabułę stanowią losy tytułowych bohaterów, mieszkających w Moskwie lat 30. XX w., a także wpleciona w narrację powieść historyczna o …

66. Pachnidło

Patrick Süskind

Pachnidło: Historia pewnego mordercy – powieść niemieckiego pisarza Patricka Süskinda, wydana w 1985 roku. Jej bohater, Jan Baptysta Grenouille, nieślubny syn paryskiej handlarki rybami, obdarzony jest nieprawdopodobnym węchem – postrzega świat wyłącznie przez pryzmat tego …

67. Siddhartha : poemat indyjski

Hermann Hesse

Siddhartha – jedno z najważniejszych i najpopularniejszych dzieł Hermanna Hessego, wydane w 1922 roku. Jest to indyjska odmiana „powieści rozwojowej”. Książka przedstawia realia świata i filozofii indyjskiej, co jest wynikiem podróży autora do Indii w 1911 roku. Siddhartha, …

68. Wyznania gejszy

Arthur Golden

This is the Polish language version of Memoirs of a Geisha. 463 numbered pages. Cover image is of black background with a geisha girl dancing, with wide white sleeves on outstretched arms. Title written in gold lettering.

69. Koniec świata i hard-boiled wonderland

Haruki Murakami

Koniec świata i hard-boiled wonderland – powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego. Wydana w 1985 roku surrealistyczna powieść składa się z dwóch równoległych historii. Polskie tłumaczenie ukazało się w 1998 roku nakładem wydawnictwa Wilga. Wznowiło je w 2004 roku …

70. Paragraf 22

Joseph Heller

Paragraf 22 – powieść amerykańskiego pisarza Josepha Hellera, a także potoczne określenie sytuacji bez wyjścia, w której aby wypełnić jakieś kryterium, trzeba jednocześnie spełniać inny warunek, który to kryterium wyklucza. Akcja książki rozgrywa się w czasie drugiej wojny …

71. Miłość w czasach zarazy

Gabriel García Márquez

Miłość w czasach zarazy to powieść Gabriela Garcíi Márqueza. Opublikowana po hiszpańsku w roku 1985, a po polsku w roku 1994.

72. Diuna

Frank Herbert

Diuna – powieść science fiction napisana przez Franka Herberta, uhonorowana nagrodą Nebula w 1965 i nagrodą Hugo w 1966. Powieść odniosła olbrzymi sukces komercyjny, sprzedano ją na całym świecie w ponad 20 milionach egzemplarzy. Diuna to również początek sagi zatytułowanej …

73. Wichrowe Wzgórza

Emily Brontë

Wichrowe Wzgórza − jedyna powieść Emily Jane Brontë. Została wydana pod męskim pseudonimem Ellis Bell w 1847 roku. Ocena wartości literackiej zmieniała się z czasem, od początkowo niechętnych opinii do pozytywnych, zwłaszcza w latach 20. ubiegłego stulecia. Dziś powieść należy …

74. Eragon

Christopher Paolini

Eragon – powieść Christophera Paoliniego stanowiąca pierwszą część jego cyklu Dziedzictwo. Została opublikowana w 2003 roku przez wydawnictwo Alfred A. Knopf, w Polsce przez MAG. Znajdowała się na liście bestsellerów New York Timesa. Akcja książki rozgrywa się w krainie …

75. Dawca

Lois Lowry

Dawca – powieść autorstwa Lois Lowry z gatunku soft science fiction oraz dystopii. Książka wchodzi w skład tzw. Kwartetu, czterech powieści rozgrywających się w jednym utopijnym uniwersum. Kolejne części to Gathering Blue, Messenger oraz Son.

76. Portret Doriana Graya

Oscar Wilde

Portret Doriana Graya – powieść powstała w 1891 roku jako piąte dzieło irlandzkiego poety, dramatopisarza i filologa klasycznego, Oscara Wilde'a. Jest to jedyna opublikowana powieść tego autora.

77. Przemiana

Franz Kafka

Przemiana – opowiadanie Franza Kafki napisane pomiędzy 17 listopada a 7 grudnia 1912. Bohaterem utworu jest Gregor Samsa, który pewnego dnia budzi się przemieniony w dużego, potwornego robaka. Chce żyć normalnie. Niestety to niemożliwe, gdyż nie jest nawet w stanie podnieść się …

78. Wojna i pokój. T. 1-4

Lew Tołstoj

Wojna i pokój – powieść historyczna rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja, pisana w latach 1863–1869, często uznawana za rosyjską epopeję narodową.

79. Wahadło Foucaulta

Umberto Eco

Wahadło Foucaulta – wielowątkowa powieść sensacyjna autorstwa Umberto Eco. Wydana została po raz pierwszy w 1988, a w Polsce w 1993.

80. Przygoda z owcą

Haruki Murakami

Przygoda z owcą – powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego, wydana w Japonii w 1982 roku. W Polsce powieść została wydana w roku 1995 nakładem wydawnictwa Wilga. Wznawiana w 2003, 2008 i 2011 roku nakładem Wydawnictwa Muza. Jest to trzecia powieść …

81. Przygody Hucka

Mark Twain

Przygody Hucka, inny tytuł tłumaczenia Przygody Hucka Finna – powieść dla młodzieży amerykańskiego pisarza Marka Twaina z 1884 r.; pierwsze wydanie polskie – 1898 r. Jest kontynuacją Przygód Tomka Sawyera, lecz głównym bohaterem jest Huckleberry Finn, występujący wcześniej w …

82. Freakonomia : świat od podszewki

Steven D. Levitt

Freakonomia. Świat od podszewki – książka autorstwa Stevena Levitta i Stephena Dubnera. Książka przetłumaczona na 35 języków, sprzedana w ponad 4 milionach egzemplarzy. Nagrodzona przez American Booksellers Association tytułem książki roku 2006. Kontynuacja książki tych samych …

83. Kosogłos

Suzanne Collins

Kosogłos – powieść autorstwa Suzanne Collins, jest to 3 i ostatnia część trylogii Igrzyska Śmierci. Wydana została 24 sierpnia 2010 r. w USA, a w Polsce 11 listopada 2011 roku.

84. Starcie królów

George R. R. Martin

Starcie królów – drugi tom siedmioczęściowej sagi fantasy Pieśń lodu i ognia amerykańskiego pisarza George'a R. R. Martina. Pierwsze wydanie, w języku angielskim, pochodzi z 1998 r. Polskie tłumaczenie zostało wydane w 2000 r. nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Książka zdobyła …

85. Dobry omen

Neil Gaiman

Dobry omen powieść autorstwa Neila Gaimana i Terry'ego Pratchetta, wydana 1 maja 1990 roku. Polskie wydanie ukazało się za sprawą wydawnictwa CIA-Books-SVARO w 1992 roku w przekładzie Jacka Gałązki i Juliusza Witolda Garzteckiego. Dobry omen to parodia słynnego cyklu filmów - …

86. Książę

Nicolas Machiavel

Książę – najsłynniejsze dzieło Niccolò Machiavellego, jedna z najważniejszych pozycji w dziejach filozofii politycznej, poradnik strategii utrzymania władzy, źródło doktryny politycznej zwanej makiawelizmem.

87. Opowieść podręcznej

Margaret Atwood

Opowieść podręcznej – powieść kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood. Antyutopia, wpisująca się w nurt szeroko rozumianej socjologicznej science fiction, opowiadająca o Stanach Zjednoczonych niedalekiej przyszłości. Powieść, feministyczna w wymowie, wiązana jest przez krytyków z …

89. Stary człowiek i morze

Ernest Hemingway

Stary człowiek i morze − opowiadanie Ernesta Hemingwaya, napisane na Kubie w 1951, opublikowane w 1952. Opowiada o starym kubańskim rybaku Santiago, który walczy z wielką rybą, marlinem. Opowiadanie to w dużym stopniu przyczyniło się do uzyskania przez autora w 1954 roku …

90. Filary Ziemi

Ken Follett

Filary Ziemi – historyczna powieść autorstwa Kena Folletta z 1989 roku. Książka opowiada o dziejach budowy monumentalnej katedry w mieście Kingsbridge w południowej Anglii. Historia ma miejsce na przestrzeni XII wieku, w okresie zwanym Anarchią z uwagi na polityczną zawieruchę …

91. Bracia Karamazow

Fiodor Dostojewski

Bracia Karamazow – ostatnia powieść Fiodora Dostojewskiego, uważana powszechnie za kulminację jego twórczości. Dostojewski spędził na pisaniu Braci Karamazow ponad dwa lata. Kolejne części utworu ukazywały się w czasopiśmie Russkij Wiestnik, oddzielne wydanie ujrzało światło …

92. Frankenstein

Mary Shelley

Frankenstein − powieść angielskiej pisarki i poetki okresu romantyzmu Mary Shelley z 1818 roku. Pisarz SF Brian Aldiss uważa Frankensteina za pierwszą powieść SF lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Powieść doczekała się wielu przeróbek i adaptacji filmowych, których …

93. Middlesex

Jeffrey Eugenides

Middlesex – wydana w 2002 druga powieść autorstwa Jeffreya Eugenidesa. Eugenides otrzymał za nią Nagrodę Pulitzera. W Polsce powieść została wydana przez wydawnictwo Sonia Draga w roku 2004, w tłumaczeniu Witolda Kurylaka.

94. Po zmierzchu

Haruki Murakami

Autor opisuje wydarzenia zachodzace w ciagu jednego dnia w Tokio w róznych miejscach tego wielkiego miasta: odwiedzamy nocne restauracje, love hotel, dom na przedmiesciach, podziemia wiezowca, w których odbywa sie próba zespolu jazzowego, bary. Wsród bohaterów znajdujemy …

95. Cyberiada

Stanisław Lem

Cyberiada – cykl opowiadań Stanisława Lema osadzonych w świecie robotów, z głównymi bohaterami Trurlem i Klapaucjuszem. Po raz pierwszy wydany pod tym tytułem nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 1965. Najstarsze opowiadania z cyklu ukazały się w zbiorze Bajki robotów w …

96. Sputnik Sweetheart

Haruki Murakami

Sputnik Sweetheart – powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego.

97. Dwie wieże

John Ronald Reuel Tolkien

Dwie wieże – drugi tom powieści pt. Władca Pierścieni autorstwa J.R.R. Tolkiena. Tom ten obejmuje księgę trzecią i czwartą powieści, a został po raz pierwszy wydany 11 listopada 1954 roku w Wielkiej Brytanii.

98. Nędznicy

Victor Hugo

Nędznicy – pięcioczęściowa powieść Wiktora Hugo, napisana w czasie, gdy Hugo przebywał na wygnaniu na wyspie Guernsey, opublikowana została w roku 1862. W tym samym roku ukazało się pierwsze wydanie polskie. Utwór w planach Wiktora Hugo miał być panoramicznym obrazem całego …

99. Kandyd

Voltaire

Kandyd, czyli optymizm – oświeceniowa satyryczna powiastka filozoficzna francuskiego filozofa Voltaire'a, po raz pierwszy wydana w 1759 r. Pełen tytuł powiastki brzmi Candide, ou L'Optimisme, traduit de l'Allemand de M. Le Docteur Ralph, avec les additions qu'on a trouvées dans …

100. Mechaniczna pomarańcza

Anthony Burgess

Mechaniczna pomarańcza lub Nakręcana pomarańcza – powieść szkockiego pisarza Anthony’ego Burgessa z 1962 roku. Książka ma charakter eksperymentu lingwistycznego. W oryginale powieść została napisana w stworzonym przez autora slangu, hybrydy kolokwialnego języka angielskiego z …

101. Rozważna i romantyczna

Jane Austen

Rozważna i romantyczna – pierwsza opublikowana powieść angielskiej pisarki Jane Austen, wydana w 1811 roku. Rozważna i romatyczna jest najbardziej zbliżoną do romansu powieścią Austen, choć charakterystyczne dla tej pisarki trafne obserwacje ówczesnej obyczajowości, humor i …

102. WICKED: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu

Gregory Maguire

WICKED: Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu to powieść fantasy autorstwa Gregory'ego Maguire'a.

103. Grona gniewu

John Steinbeck

Grona gniewu – amerykańska powieść realistyczna, której autorem jest John Steinbeck. Wydana została w roku 1939. Autor zdobył dzięki niej coroczną National Book Award, Nagrodę Pulitzera, oraz przyczyniła się ona do utytułowania go nagrodą Nobla. Między innymi tej właśnie …

104. Służące

Kathryn Stockett

Służące to powieść napisana przez Kathryn Stockett.

105. Lew, czarownica i stara szafa

Clive Staples Lewis

Lew, czarownica i stara szafa – powieść fantasy autorstwa C.S. Lewisa, wydana w 1950 roku. Książka, umiejscowiona w latach 40. ubiegłego wieku, jest pierwszą opublikowaną i zarazem najbardziej znaną częścią cyklu. Pomimo że pojawiła się jako pierwsza, jest drugą powieścią po …

106. Nigdziebądź

Neil Gaiman

Nigdziebądź – powieść z gatunku urban fantasy angielskiego autora Neila Gaimana, zaadaptowana ze scenariusza serialu telewizyjnego pod tym samym tytułem. Polskie wydanie, w tłumaczeniu Pauliny Braiter, ukazało się nakładem wydawnictwa MAG w 2001 r..

107. Pokuta

Ian McEwan

Pokuta – powieść brytyjskiego pisarza Iana McEwana. Jest uznawana za jedno z jego najlepszych dzieł. W 2001 roku Pokuta była nominowana do nagrody za najlepszą anglojęzyczną powieść. McEwan wcześniej otrzymał nagrodę Bookera za swoją poprzednią książkę Amsterdam. W dodatku …

108. Idiota

Fiodor Dostojewski

Idiota – powieść Fiodora Dostojewskiego w czterech częściach, napisana w okresie między 14 września 1867 roku a 17 stycznia 1869 roku. Pierwsza redakcja powieści powstała między 14 września a 4 grudnia 1867 roku, druga – po 18 grudnia 1867 roku. Po drugiej redakcji dzieło było w …

109. Państwo

Platon

Państwo – dzieło filozoficzno-polityczne filozofa greckiego Platona powstałe ok. 360 roku p.n.e., napisane w formie dialogu. Platon przedstawia w nim syntezę swoich poglądów na temat funkcjonowania społeczeństwa i ogólnie tego, co nazywa φιλοσοφία περὶ τὰ ἀνθρώπινα – „filozofią …

110. Romeo i Julia

William Szekspir

Romeo i Julia – dramat angielskiego pisarza Williama Szekspira napisany we wczesnym stadium jego kariery. Przedstawia historię tragicznej miłości dwojga młodych ludzi, którzy stali się wzorcami romantycznych kochanków. Historia dzieje się w Weronie i Mantui. Źródeł utworu należy …

111. Dracula

Bram Stoker

Drakula – XIX-wieczna powieść gotycka irlandzkiego pisarza Brama Stokera, przedstawiająca walkę grupy ochotników z wampirem Drakulą.

112. Fight Club: Podziemny Krąg

Chuck Palahniuk

"-Pierwsza zasada klubu walki to nie rozmawiac o klubie walki - wykrzykuje Tyler. - Druga zasada klubu walki - krzyczy Tyler - to nie rozmawiac o klubie walki. (...) Tyler stoi pod jedyna lampa w popólnocnych ciemnosciach w pelnej mezczyzn piwnicy i wylicza pozostale reguly: …

113. Dżuma

Albert Camus

Dżuma – powieść paraboliczna autorstwa francuskiego noblisty Alberta Camus. Na poziomie realistycznym opowiada ona o epidemii dżumy w mieście Oran, w Algierii.

114. Emma

Jane Austen

Emma – powieść angielskiej pisarki Jane Austen, wydana w 1815 roku. Podobnie, jak w innych powieściach, Jane Austen opisuje rozterki dystyngowanej kobiety żyjącej w Anglii okresu regencji. Powieść została sklasyfikowana jako komedia obyczajowa. Tytułową bohaterką powieści jest …

115. Trzej muszkieterowie

Aleksander Dumas

Trzej muszkieterowie – pierwsza część trylogii o czterech muszkieterach gwardii – Atosie, Portosie, Aramisie i d’Artagnanie. Kolejne części to W dwadzieścia lat później oraz Wicehrabia de Bragelonne. Akcja jest osadzona w pierwszej połowie XVII wieku we Francji i Anglii. Jest …

116. Szkarłatna litera

Nathaniel Hawthorne

Szkarłatna litera − najsłynniejsza powieść amerykańskiego pisarza Nathaniela Hawthorne'a z 1850, nazywana pierwszą wielką amerykańską powieścią psychologiczną. oraz gotyckim romansem. Tłem utworu jest życie w purytańskiej społeczności Nowej Anglii XVII wieku.

117. W drodze

Jack Kerouac

W drodze – powieść amerykańskiego pisarza Jacka Kerouaca, napisana ponoć przez trzy miesiące w 1951 roku. Wydana została dopiero w 1957 roku, gdyż żaden z wydawców nie odważył się na ten krok wcześniej. Jest to w większości powieść autobiograficzna, bazuje na spontanicznych …

118. Nawałnica mieczy. Krew i złoto

George R. R. Martin

Nawałnica mieczy – trzeci tom siedmioczęściowej sagi fantasy Pieśń lodu i ognia amerykańskiego pisarza George’a R. R. Martina. Pierwsze wydanie, w języku angielskim, pochodzi z 2000 roku. Polskie tłumaczenie wydała w 2002 roku oficyna Zysk i S-ka. Nawałnica mieczy jest …

119. Lektor

Bernhard Schlink

Lektor – powieść niemieckiego autora Bernharda Schlinka. Została wydana w Niemczech w 1995. Książka opowiada o romansie 15-letniego Michaela z Hanną, która wiele lat później zostaje oskarżona o popełnienie zbrodni przeciwko Żydom w czasie wojny. W Niemczech sprzedano ok. 500 000 …

120. Bastion

Stephen King

Bastion – powieść Stephena Kinga z 1978 roku, często uważana za jego magnum opus. Ponownie wydana, bez skrótów w 1990 roku. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka w 2000 roku i była wznawiana w kolejnych latach. W roku 2009 książkę wznowiło wydawnictwo Albatros …

121. Atramentowe serce

Cornelia Funke

Atramentowe serce – pierwsza część młodzieżowej trylogii fantastycznej o Atramentowym świecie autorstwa niemieckiej pisarki Cornelii Funke. Opowiada ona o 12-letniej dziewczynie Meggie Folchart, jej ojcu Mo i ich niezwykłych przygodach spowodowanych unikalnym darem, który …

122. Lolita

Władimir Nabokow

Lolita – anglojęzyczna powieść Vladimira Nabokova, pisana w latach 1947–1953, opublikowana w 1955 roku w Paryżu. Utwór opowiada o mężczyźnie zafascynowanym niedojrzałymi dziewczynkami, które określa mianem „nimfetek” i o jego erotycznej obsesji na punkcie dwunastoletniej …

123. Małe kobietki

Louisa May Alcott

Małe kobietki – amerykańska powieść dla dziewcząt, autorstwa Louisy May Alcott, wydana po raz pierwszy w roku 1868. W Polsce ukazała się kilkakrotnie, po raz pierwszy w roku 1876.

124. Jedz, módl się, kochaj

Elizabeth Gilbert

Elizabeth Gilbert przed trzydziestką miala wszystko, o czym powinna marzyć nowoczesna kobieta: męża, dom za miastem, dobrą pracę. Mimo to nie byla ani szczęśliwa, ani spelniona. Przeżyla rozwód, ciężką depresję i nieszczęśliwą milość. A potem zaczęla szukać siebie na …

125. Bez mojej zgody

Jodi Picoult

Bez mojej zgody - powieść Jodi Picoult wydana w 2004 roku.

127. Silmarillion

John Ronald Reuel Tolkien

Silmarillion – obok Władcy Pierścieni oraz Hobbita jedno z najbardziej znanych dzieł J.R.R. Tolkiena.

128. Pianista

Władysław Szpilman

Pianista. Warszawskie wspomnienia 1939-1945 – autobiografia Władysława Szpilmana. Opublikowana w 1946 roku książka Władysława Szpilmana, która nosiła tytuł Śmierć miasta. Pierwsze wydanie zostało opracowane przez Jerzego Waldorffa. Została ocenzurowana i wydana w małym …

129. Kocia kołyska

Kurt Vonnegut

Kocia kołyska – powieść amerykańskiego pisarza Kurta Vonneguta, opublikowana w 1963 roku. Kocia kołyska jest powieścią science fiction posiadającą także cechy satyry politycznej. Narrator utworu, John, zamierza napisać książkę o Feliksie Hoenikerze, twórcy bomby atomowej, która …

130. Cyfrowa twierdza

Dan Brown

Cyfrowa twierdza − pierwsza książka napisana przez amerykańskiego pisarza Dana Browna. Jest to technothriller opisujący spisek wymierzony w stojącą na straży bezpieczeństwa agencję NSA.

131. Jonathan Strange i pan Norrell. T. 3

Susanna Clarke

Jonathan Strange i pan Norrell – powieść fantastyczna, debiut powieściowy angielskiej pisarki Susanny Clarke. Wydana przez wydawnictwo Bloomsbury w 2004 roku. Akcja powieści rozgrywa się w czasach napoleońskich, jednak świat opisany odbiega od historycznych realiów. Przede …

132. Tańcz, tańcz, tańcz

Haruki Murakami

Tańcz, tańcz, tańcz – wydana w 1988 roku szósta powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego, kontynuacja powieści Przygoda z owcą. Jej bohaterem jest trzydziestoczteroletni mężczyzna mieszkający w Tokio, zarabiający na życie pisaniem tekstów na zlecenie. Jego życie toczy …

133. Wywiad z wampirem

Anne Rice

Wywiad z wampirem – wydana w 1976 roku powieść Anne Rice. Jest to pierwsza i uznawana za najlepszą część cyklu Kroniki wampirów. Akcja książki rozpoczyna się w San Francisco, gdzie w obskurnym hotelowym pokoju młody dziennikarz Daniel przeprowadza wywiad z intrygującym …

134. Hamlet

William Szekspir

Hamlet – tragedia Williama Szekspira napisana na przełomie XVI i XVII wieku, jeden z najbardziej znanych dramatów, arcydzieło teatru elżbietańskiego. Od samego powstania Hamlet jest jednym z najczęściej granych utworów teatralnych, a rola Hamleta – ze względu na objętość tekstu, …

135. Na południe od granicy, na zachód od słońca

Haruki Murakami

Na południe od granicy, na zachód od słońca – powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego. Powieść została wydana w Japonii w 1992 r., wydanie anglojęzyczne ukazało się w 2000 r. W Polsce powieść wydało wydawnictwo Muza SA w 2006 roku. Bohaterem powieści jest jedynak …

136. Pani Bovary

Gustave Flaubert

Pani Bovary – wydana w 1857 roku powieść realistyczno-psychologiczna Gustawa Flauberta o miłości naiwnego wdowca – doktora Karola Bovary'ego – do pozornie cnotliwej córki jego pacjenta – Emmy Rouault. Autor ukazuje w książce upadek kobiety już w chwili zawarcia przez nią związku …

138. Miasto ślepców

José Saramago

Miasto ślepców - powieść José Saramago z 1995 roku. Akcja toczy się w fikcyjnym mieście, w bliżej nieokreślonym kraju, które ogarnia epidemia ślepoty. Lekarze nie są w stanie ustalić, przez jaką chorobę ludzie zaczynają tracić wzrok, a choroba rozszerza się coraz bardziej. …

139. Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy

Miguel de Cervantes Saavedra

Don Kichote z La Manchy – powieść Miguela de Cervantesa. Pierwsza część utworu została opublikowana w 1605, natomiast druga – w 1615 roku. Powieść opowiada o losach szlachcica, który wpada w obłęd pod wpływem romansów rycerskich i wyrusza w świat jako błędny rycerz, niesiony …

141. Lot nad kukułczym gniazdem

Ken Kesey

Lot nad kukułczym gniazdem – powieść Kena Keseya z 1962 roku mówiąca o zniewoleniu oraz tęsknocie za wolnością. Kesey ukazał w książce zabiegi terapii elektrowstrząsowej oraz lobotomii. W 2005 roku Magazyn Time wymienił Lot nad kukułczym gniazdem na liście stu najlepszych …

143. Kongres futurologiczny : ze wspomnień Ijona Tichego

Stanisław Lem

Kongres futurologiczny – długie opowiadanie fantastyczno-naukowe Stanisława Lema opublikowane w 1971 roku w zbiorze opowiadań Bezsenność, wpisujące się w cykl Dzienników gwiazdowych. Głównym bohaterem, a zarazem narratorem, jest gwiezdny podróżnik Ijon Tichy – postać łącząca …

144. Szklany klosz

Sylvia Plath

Szklany klosz – powieść autobiograficzna Sylvii Plath, amerykańskiej poetki, pisarki i eseistki, napisana pod pseudonimem Victoria Lucas, wydana w Londynie 14 stycznia 1963 roku. Dla Plath inspiracją do napisania Szklanego klosza były przeżycia związane z pierwszym rokiem …

145. Na Zachodzie bez zmian

Erich Maria Remarque

Na Zachodzie bez zmian – antywojenna powieść Ericha Marii Remarque'a, niemieckiego weterana pierwszej wojny światowej. W 1933 roku naziści z rozkazu Josepha Goebbelsa, ówczesnego ministra propagandy zabronili wydawania dzieł Remarque'a i publicznie spalili jego książki. …

146. Jeśli zimową nocą podróżny

Italo Calvino

Jeśli zimową nocą podróżny – powieść autorstwa Itala Calvina wydana w 1979.

147. Uczta dla wron: Cienie śmierci

George R. R. Martin

Uczta dla wron – czwarty tom siedmioczęściowej sagi fantasy Pieśń lodu i ognia amerykańskiego pisarza George'a R. R. Martina. Powieść została opublikowana po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 2005 roku, zaś w Polsce w 2006 nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. W maju 2005 Martin …

148. Jeden dzień Iwana Denisowicza

Aleksandr Sołżenicyn

Jeden dzień Iwana Denisowicza – opowiadanie Aleksandra Sołżenicyna, opublikowane w 1962 w radzieckim magazynie literackim "Nowyj Mir". Książka opisuje jeden dzień więźnia sowieckiego łagru, Iwana Denisowicza Szuchowa. Opowiadanie to jest pierwszym utworem laureata literackiej …

149. Quo vadis

Henryk Sienkiewicz

Quo vadis: Powieść z czasów Nerona – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza. Opublikowana najpierw w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” i – z minimalnym opóźnieniem w stosunku do „Gazety” – także w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Wkrótce powieść …

150. Krew elfów

Andrzej Sapkowski

Krew elfów – powieść fantasy autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, pierwszy raz wydana w 1994 roku. Jest pierwszą z pięciu części sagi o wiedźminie tego autora.

151. Proces

Franz Kafka

Proces – surrealistyczna powieść Franza Kafki. Pisarz rozpoczął pracę nad nią w roku 1914. Została wydana pośmiertnie, wbrew woli autora, przez jego przyjaciela Maxa Broda w roku 1925. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 1936 w tłumaczeniu Józefiny Szelińskiej. W 2008 …

152. Zwodniczy punkt

Dan Brown

Zwodniczy punkt – powieść autorstwa Dana Browna, zaliczana do gatunku thriller.

153. Wielkie nadzieje

Karol Dickens

Wielkie nadzieje – powieść Karola Dickensa, publikowana w latach 1860–1861 w tygodniku "All the Year Round". Utwór stanowi powieść o dojrzewaniu, obrazując dorastanie i przemianę moralną głównego bohatera.

154. Dziennik Bridget Jones

Helen Fielding

Dziennik Bridget Jones – powieść Helen Fielding wydana w 1996. Książka doczekała się ekranizacji z Renée Zellweger w roli tytułowej. Historia opowiadana jest z punktu widzenia Bridget Jones – trzydziestoletniej, samotnej kobiety. Bridget przelewa na strony dziennika całą swoją …

155. Chłopaki Anansiego

Neil Gaiman

Chłopaki Anansiego – powieść z gatunku urban fantasy angielskiego autorstwa Neila Gaimana. Wydana w 2005 przez wydawnictwo Harper Collins; polskie wydanie, w tłumaczeniu Pauliny Braiter, wydało wydawnictwo MAG w 2006 r. Powieść jest luźno powiązana z innym utworem Gaimana, …

157. Najstarszy

Christopher Paolini

Najstarszy – druga część cyklu Dziedzictwo autorstwa Christophera Paoliniego, kontynuacja Eragona. Książka została wydana w 2005 roku kiedy Eragon znalazła się na liście bestsellerów New York Timesa. Książka opowiada o dalszych przygodach chłopca Eragona i jego smoczycy, …

158. Zamieć

Neal Stephenson

Zamieć – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Neala Stephensona. Zaliczana jest do cyberpunku i postmodernizmu. W książce dominuje czarny humor, występuje dużo śmiesznych, wręcz absurdalnych sytuacji, np. monopol na rozwożenie pizzy przez mafię sycylijską, gdy …

159. Wodnikowe Wzgórze

Richard Adams

Wodnikowe Wzgórze – powieść fantastyczna dla dzieci i młodzieży brytyjskiego pisarza Richarda Adamsa. Książka, wydana w 1972 r. przez wydawnictwo Rex Collings, w Polsce została opublikowana w 1982 r. przez Państwowy Instytut Wydawniczy w prestiżowej serii Współczesna Proza …

160. Nie opuszczaj mnie

Kazuo Ishiguro

Nie opuszczaj mnie – powieść science fiction napisana przez urodzonego w Japonii brytyjskiego pisarza Kazuo Ishiguro, wydana w Polsce w 2005 roku. Książka została w 2005 roku nominowana do Nagrody Bookera.

161. Jurassic Park

Michael Crichton

Park Jurajski – opublikowana w 1990 r. powieść amerykańskiego pisarza Michaela Crichtona. Często uznawana za ostrzeżenie przed nierozważnym „bawieniem się” biologów w Stwórcę. Książka wykorzystuje matematyczną koncepcję teorii chaosu i jej filozoficzne implikacje, by wyjaśnić …

163. Neuromancer

William Gibson

Neuromancer – powieść Williama Gibsona z 1984 roku, uważana za klasykę cyberpunku. Stanowi pierwszą część tzw. Trylogii Ciągu, której kolejne tomy to Graf Zero i Mona Liza Turbo.

164. Mroczna Wieża I - Roland

Stephen King

Roland – pierwszy tom cyklu powieściowego Mroczna Wieża Stephen'a Kinga. Inspiracją dla serii był poemat Roberta Browninga Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął, a jej tematem przewodnim są przygody rewolwerowca Rolanda, poszukującego tytułowej Mrocznej Wieży.

165. Lśnienie

Stephen King

Lśnienie – powieść autorstwa Stephena Kinga, wydana w 1977 roku. Po raz pierwszy opublikowana w Polsce pod tytułem Jasność przez wydawnictwo Iskry w 1990 roku. W kolejnych latach wydawana już pod tytułem Lśnienie.

166. Koralina

Neil Gaiman

Koralina – powieść fantastyczna z pogranicza horroru, autorstwa Neila Gaimana, wydana w 2002 przez wydawnictwo HarperCollins; wydanie polskie w tłumaczeniu Pauliny Braiter ukazało się w kwietniu 2003, nakładem Wydawnictwa MAG. Utwór zdobył prestiżowe nagrody: Bram Stoker Award …

167. Jądro ciemności

Joseph Conrad

Jądro ciemności – opowiadanie Josepha Conrada po raz pierwszy opublikowane w 1899 roku w Blackwood's Magazine w trzech odcinkach. W formie książkowej pojawiło się w roku 1902. Jest powszechnie uważane za znaczące dzieło dla angielskiej literatury i część kanonu kultury …

168. Zaginiony symbol

Dan Brown

Zaginiony symbol – powieść Dana Browna, trzecia z książek opowiadająca o Robercie Langdonie, harwardzkim specjaliście od symboli. Roboczy tytuł powieści to The Salomon Key. Akcja książki rozgrywa się w Waszyngtonie w ciągu dwunastu godzin, zaś fabuła koncentruje się na …

170. Atlas zbuntowany

Ayn Rand

Atlas zbuntowany – powieść Ayn Rand wydana w 1957 roku, prezentująca filozofię obiektywistyczną. Tytuł powieści nawiązuje do postaci Atlasa z mitologii greckiej podtrzymującego sklepienie niebieskie na swoich barkach.

171. To

Stephen King

To – powieść Stephena Kinga wydana w 1986 roku. W Polsce wydana po raz pierwszy w trzech tomach w 1993 roku przez Amber oraz dwukrotnie wznowiona w jednym tomie przez Zysk i S-ka pod tytułem TO. Powieść została wydana również w 2009 roku przez wydawnictwo Albatros/A. Kuryłowicz …

172. Opowieść o dwóch miastach

Karol Dickens

Opowieść o dwóch miastach – powieść historyczna Karola Dickensa, publikowana w odcinkach w tygodniku "All the Year Round" w 1859. Akcja utworu rozgrywa się od 1775 roku aż do rewolucji francuskiej. Opowiada o losach Francuza Karola Darnaya i Anglika Sydneya Cartona, na tle dwóch …

173. Strzelby, zarazki, maszyny

Jared Diamond

Strzelby, zarazki, maszyny – książka autorstwa Jareda Diamonda, wydana w 1997. W 1998 zdobyła Nagrodę Pulitzera oraz przyznawaną przez Royal Society Royal Society Prizes for Science Books. W lipcu 2005 telewizja PBS wyemitowała film dokumentalny nakręcony na jej podstawie …

174. Z zimną krwią : prawdziwa relacja o zbiorowym …

Truman Capote

Z zimną krwią – powieść Trumana Capote'a wydana w 1966 roku. Opisuje ona morderstwo rodziny Clutterów w miasteczku Holcomb w stanie Kansas oraz jego następstwa, a także historie i prywatne aspekty życia obu morderców. Autor powiedział o książce, iż jest to nowy typ powieści, …

175. Błysk! Potęga przeczucia

Malcolm Gladwell

Błysk! Potęga przeczucia - druga książka napisana przez Malcolma Gladwella i wydana w 2005 roku.

176. Życie, wszechświat i cała reszta

Douglas Adams

Życie, wszechświat i cała reszta to powieść z 1982 roku autorstwa Douglasa Adamsa.

177. Makbet

William Szekspir

Makbet – tragedia Williama Shakespeare’a napisana około roku 1606, należy do najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk szekspirowskich, jest również najkrótszą tragedią jego autorstwa. Sztuka oparta została na przekazach historycznych dotyczących króla szkockiego Makbeta …

178. Przepiórki w płatkach róży

Laura Esquivel

Przepiórki w płatkach róży – powieść meksykańskiej pisarki Laury Esquivel z 1989. Powieść została przeniesiona na ekran przez męża pisarki, Alfonsa Arau w 1992.

179. Złodziej pioruna

Rick Riordan

Złodziej pioruna – pierwsza część pięciotomowego cyklu Percy Jackson i bogowie olimpijscy autorstwa amerykańskiego pisarza Ricka Riordana. Jest to początek historii o 12-letnim Percym Jacksonie, który dowiaduje się, że jego ojcem jest Posejdon.

181. Kolor magii

Terry Pratchett

Kolor magii – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1983 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1994 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jest to pierwsza część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu o przygodach …

182. Perswazje

Jane Austen

Anna Elliot, skromna i delikatna, przed osmiu laty za namowa rodziny zerwala zareczyny z przystojnym, lecz niezamoznym kapitanem Wentworthem. Teraz ma lat dwadziescia siedem i poniewaz odrzucala wzgledy innych mezczyzn, wydaje sie skazana na staropanienstwo. Gdy rodzina z powodu …

183. Księga cmentarna

Neil Gaiman

Księga cmentarna – powieść fantastyczna z pogranicza horroru i czarnej komedii, autorstwa Neila Gaimana, wydana w 2008; wydanie polskie w tłumaczeniu Pauliny Braiter ukazało się w tym samym roku, nakładem Wydawnictwa MAG. W 2009 roku powieść została uhonorowana nagrodą Hugo. W …

184. Intruz

Stephenie Meyer

Intruz – powieść science fiction/romans, amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer. Książka na rynku amerykańskim została wydana 6 maja 2008, premiera międzynarodowa odbyła się 2 kwietnia 2008 w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Indonezji, Australii, Hongkongu i na Filipinach. W Polsce …

185. Modlitwa za Owena

John Irving

Modlitwa za Owena – siódma powieść amerykańskiego pisarza Johna Irvinga, wydana w 1989 roku. W 1998 roku została zekranizowana. Książka opowiada historię Johna Wheelwrighta i jego najlepszego przyjaciela – Owena Meany'ego. Obaj dorastają w małym miasteczku Nowej Anglii na …

186. Alicja w Krainie Czarów

Lewis Carroll

Alicja w Krainie Czarów, oryginalnie Przygody Alicji w Krainie Czarów – utwór angielskiego wykładowcy matematyki Charlesa Lutwidge'a Dodgsona opublikowany 4 lipca 1865. Dosłownie angielski tytuł znaczy Przygody Alicji w Krainie Dziwów. Pierwsi polscy tłumacze oddali Wonderland …

187. Wszystko za życie

Jon Krakauer

Wszystko za życie – książka autorstwa amerykańskiego dziennikarza, pisarza i podróżnika Jona Krakauera wydana w roku 1996. Opowiada ona o życiu Chrisa McCandlessa.

188. Przygody Tomka Sawyera

Mark Twain

Przygody Tomka Sawyera – powieść dla młodzieży amerykańskiego pisarza Marka Twaina z 1876 roku; pierwsze polskie wydanie – rok 1901. Akcja całej powieści toczy się w miasteczku St. Petersburg nad rzeką Missisipi i najbliższej okolicy. Tomaszem opiekuje się ciotka Polly, z którą …

189. Pięć osób, które spotkamy w niebie

Mitch Albom

Pięć osób, które spotkamy w niebie - amerykański film obyczajowy z 2004 roku na podstawie powieści Mitcha Alboma.

190. Wierność w stereo

Nick Hornby

Wierność w stereo – powieść napisana przez Nicka Hornby'ego.

191. Diabeł w Białym Mieście

Erik Larson

Diabeł w Białym Mieście to anglojęzyczna książka z 2003 roku autorstwa Erika Larsona.

192. Moby Dick

Herman Melville

Moby Dick albo Wieloryb – powieść amerykańskiego pisarza Hermana Melville'a, uznawana jest za jedno z arcydzieł literatury światowej i klasykę literatury amerykańskiej. Została wydana w roku 1851 w Londynie i Nowym Jorku, ale na początku spotkała się z negatywnym przyjęciem …

193. Czekając na Godota

Samuel Beckett

Czekając na Godota – sztuka napisana przez Samuela Becketta, reprezentująca tzw. teatr absurdu. Utwór został napisany w języku francuskim pomiędzy październikiem 1948 i styczniem 1949, a ukazał się drukiem w październiku 1952 nakładem paryskiego wydawnictwa Minuit. Beckett …

194. Pajęczyna Szarloty

E.B. White

Pajęczyna Szarloty – amerykańska powieść fantastyczna dla dzieci autorstwa Elwyna Brooksa White’a z 1952 roku. Znana też w Polsce pod alternatywnym tytułem Pajęczyna Charlotty. Wydana po raz pierwszy przez wydawnictwo Harper Collins. W 1970 roku otrzymała Medal Laury Ingalls …

195. Siostrzeniec czarodzieja

Clive Staples Lewis

Siostrzeniec czarodzieja – powieść autorstwa C. S. Lewisa z cyklu "Opowieści z Narnii". Pierwszy raz została wydana w 1955 roku. Chronologicznie jest pierwszą książką z cyklu, została jednak napisana jako przedostatnia.

196. Strasznie głośno, niesamowicie blisko

Jonathan Safran Foer

Strasznie głośno, niesamowicie blisko – powieść napisana przez Jonathana Safrana Foera, wydana w roku 2005.

197. Na wschod od Edenu

John Steinbeck

Na wschód od Edenu – utwór amerykańskiego noblisty Johna Steinbecka, opublikowany po raz pierwszy we wrześniu 1952 roku, dziesięć lat przed tym, jak Steinbeck otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. Podczas drugiej wojny światowej John Steinbeck był korespondentem wojennym, co w …

198. Gwiezdny pył

Neil Gaiman

Gwiezdny pył – powieść fantasy. Jest to druga samodzielnie napisana powieść Neila Gaimana. W latach 1997- 1998 DC Comics wydało powieść w czterech częściach pod tytułem Stardust: Being A Romance Within The Realm of Faerie, którą ilustrował Charles Vess. W lutym 1999 roku powieść …

200. Źródło

Ayn Rand

Źródło to książka z 1943 roku napisana przez Ayn Rand.



continue with book 201 - 400