The most popular books in Polish
from 2201 to 2400
What books are currently the most popular and which are the all time classics? Here we present you with a mixture of those two criteria. We update this list once a month.
Frederick Forsyth
Afgańczyk – powieść sensacyjna brytyjskiego pisarza Fredericka Forsytha z roku 2006. Fabuła dotyczy wspólnej akcji MI6, CIA oraz ISI przeciwko Al-Kaidzie. Główny bohater Mike Martin pojawił już się wcześniej w powieści „Pięść Boga”.
Frances Hodgson Burnett
Mały Lord – powieść angielskiej pisarki Frances Hodgson Burnett, będąca jej pierwszym utworem, skierowanym do młodych czytelników. Stała się zarazem momentem przełomowym w jej karierze i pozostaje jedną z trzech najbardziej znanych jej książek. Powieść była początkowo wydawana w …
Steven Erikson
Wicher śmierci to siódmy z dziesięciu tomów epickiej serii fantasy Malazańskiej Księgi Poległych kanadyjskiego pisarza Stevena Eriksona. Powieść opublikowano po raz pierwszy w 2007 roku w Wielkiej Brytanii. W Polsce pojawiła się również w roku 2007 wydana nakładem wydawnictwa …
Albert Cohen
„Oblubienica Pana” to francuskojęzyczna powieść autorstwa Alberta Cohena.
Victor Hugo
Ostatni dzień skazańca - powieść Wiktora Hugo opublikowana w 1829, mająca wyrażać jego protest przeciw stosowaniu kary śmierci.
John Flanagan
Czarnoksiężnik z Północy – piąta książka z cyklu powieści fantasy Zwiadowcy, autorstwa australijskiego pisarza Johna Flanagana.
John le Carré
Budzenie zmarłych – to pierwsza powieść w dorobku Johna le Carré. Przedstawia nowy typ bohatera literatury "szpiegowskiej" - George'a Smiley'a - niskiego, otyłego, noszącego grube okulary, ale genialnego pracownika służb specjalnych, którego głównym atutem jest wzbudzanie w …
Stephen King
Zielona mila – powieść w odcinkach autorstwa Stephena Kinga z 1996 roku, wcześniej wydana w 6 osobnych tomach. Pierwsze polskie wydanie pochodzi z roku 1996. Na podstawie książki powstał film w reżyserii Franka Darabonta, z Tomem Hanksem w roli Paula Edgecomba i Michaelem …
Władimir Nabokow
Splendor – rosyjska powieść Vladimira Nabokova napisana w latach 1930–1932 w Berlinie. Powieść opowiada o życiu młodego mężczyzny, Martina Edelweiss, a jej głównym tematem jest piękno dokonanego przez niego całkowicie bezinteresownego i bezcelowego czynu …
Brian Herbert
Łowcy z Diuny – książka z 2006 roku osadzona w Uniwersum Diuny, napisana przez Briana Herberta i Kevina J. Andersona. Akcja książki toczy się 3 lata po wydarzeniach opisanych przez Franka Herberta w powieści Kapitularz Diuną - ostatniej części oryginalnych Kronik …
Gene Wolfe
Urth Nowego Słońca – powieść fantastyczna autorstwa Gene'a Wolfe'a, kontynuacja cyklu Księga Nowego Słońca. W 1988 roku nominowana była do nagród Hugo, Nebula oraz Nagrody Locusa.
Brandon Sanderson
Słowa światłości (Words of Radiance) to powieść fantastycznonaukowa autorstwa Brandona Sandersona.
Matt Ridley
Czerwona królowa: Płeć a ewolucja natury ludzkiej to książka napisana przez Matta Ridley'a.
Anthony Hope
Więzień na zamku Zenda, czyli trzy miesiące w życiu angielskiego dżentelmena – powieść przygodowa Anthony'ego Hope'a z 1894 roku.
Terry Pratchett
Nauka Świata Dysku II: Glob – książka popularnonaukowa autorstwa Terry'ego Pratchetta oraz dwóch naukowców: Jacka Cohena i Iana Stewarta formalnie należąca do cyklu "Świat Dysku". Została wydana w roku 2002. Okładka jest dziełem Paula Kidby'ego. Autorzy przedstawiają powstanie …
Robert Musil
Niepokoje wychowanka Törlessa - debiutancka powieść austriackiego pisarza Roberta Musila, która ukazała się w 1906 roku. Autor uczęszczał do szkoły kadetów w Eisenstadt i Hranicach.
Terry Pratchett
Ciemna strona Słońca - opowieść science fiction napisana przez Terry'ego Pratchetta i wydana po raz pierwszy w 1976 roku. Po kilku latach uznana została za kontynuację wydanej później pierwszej części serii powieści Dysk. Przez wielu fanów uważana następnie za zapowiedź serii …
Agatha Christie
Poirot prowadzi śledztwo – zbiór jedenastu opowiadań angielskiej pisarki Agathy Christie, wydany w roku 1924. Hastings występuje w niej jako narrator.
Jane Austen
Duma i uprzedzenie – powieść angielskiej pisarki Jane Austen wydana w 1813 roku. Złożona z 61 rozdziałów Duma i uprzedzenie, napisana w konwencji romansu, jest jednocześnie jedną z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych. Autorka ukazuje życie angielskich wyższych sfer na …
Eleanor H. Porter
Pollyanna – tytuł klasycznej powieści dla dziewcząt autorstwa Eleanor H. Porter oraz imię jej głównej bohaterki. Jest to historia jedenastoletniej dziewczynki, która po śmierci ojca zostaje odesłana, by mieszkać z surową i despotyczną ciotką, której boi się całe miasto. Pogodna …
William Szekspir
Komedia omyłek – farsa autorstwa Williama Shakespeare'a, napisana pomiędzy 1592 a 1594 rokiem. Jest jego najkrótszą komedią.
Władimir Nabokow
Oko – rosyjska opowieść Vladimira Nabokova, opublikowana w 1930 w Berlinie pod pseudonimem W. Sirin. Utwór podejmuje temat rozpadu tożsamości. Pojawia się w nim charakterystyczny dla Nabokova motyw istnienia dwóch równoległych światów. Bohater opowieści, po doznanym upokorzeniu, …
Richard Dawkins
Kapłan diabła. Opowieści o nadziei, kłamstwie, nauce i miłości – wydany w 2003 zbiór esejów i innych tekstów brytyjskiego biologa Richarda Dawkinsa. Składa się z 32 esejów omawiających tak zróżnicowane tematy jak pseudonauka, determinizm genetyczny, memetyka, terroryzm, religia …
Robert Charles Wilson
Chronolity – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Roberta Charlesa Wilsona. Powieść ukazała się w 2001 r., polskie wydanie, w tłumaczeniu Wiesława Marcysiaka, wydał Rebis w 2002 r. Powieść otrzymała nagrodę Campbella w 2002 r. Akcja powieści rozpoczyna się w 2021 …
Lewis Wallace
Ben Hur – powieść historyczna autorstwa amerykańskiego pisarza Lewisa Wallace’a, napisana w 1880 roku. W Polsce została wydana po raz pierwszy w roku 1889. Autor opowiada o losach Ben Hura, który został adoptowany przez obywatela rzymskiego. Gdy osiągnął dorosłość chciał …
John Varley
Tytan – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Johna Varleya. Powieść ukazała się w 1979 r., polskie wydanie, w tłumaczeniu Stefana Rusińskiego, wydał Rebis w 1992 r. Powieść otrzymała nagrodę Locusa w 1980 r. Powieść stanowi pierwszy tom trylogii, której dalsze …
Stephen King
Zielona mila – powieść w odcinkach autorstwa Stephena Kinga z 1996 roku, wcześniej wydana w 6 osobnych tomach. Pierwsze polskie wydanie pochodzi z roku 1996. Na podstawie książki powstał film w reżyserii Franka Darabonta, z Tomem Hanksem w roli Paula Edgecomba i Michaelem …
Michel Onfray
Traktat ateologiczny: Fizyka metafizyki – książka autorstwa Michela Onfraya, w której poddaje krytyce główne religie monoteistyczne, a także tworzy filozoficzne podstawy zaangażowanego, świadomego ateizmu. Inspiracją dla tytułu jest projekt serii książek napisanych przez …
David Weber
Honor ponad wszystko – ósmy tom cyklu Davida Webera o Honor Harrington, wydany w 1998 roku przez Baen Books i opublikowany w Polsce w roku 2001. Akcja powieści dzieje się kilka tygodni po zakończeniu W rękach wroga i pokazuje skutki wydarzeń z poprzedniego tomu. Obejmuje …
Ian Fleming
Operacja Piorun – powieść Iana Fleminga o przygodach agenta 007 - Jamesa Bonda. Została napisana w 1961 roku i jest dziesiątą z kolei powieścią w cyklu o Bondzie. Stanowi również pierwszą część tzw. trylogii Blofelda. To pierwsza powieść, gdzie wrogiem Bonda jest Ernst Stavro …
Agatha Christie
Niemy świadek, powieść kryminalna Agathy Christie, wydana po raz pierwszy w 1937 roku.
Robert Ludlum
Testament Matarese'a – powieść sensacyjna z 1979 roku, autorstwa amerykańskiego pisarza Roberta Ludluma. Pierwsza, rozpoczynająca 2 tomową powieść, książka opisuje przygody amerykańskiego agenta Brandona Scofielda i agenta KGB Wasilija Taleniekova, którzy muszą połączyć siły w …
Agatha Christie
Trzecia lokatorka – powieść Agathy Christie wydana w 1966 r.
Håkan Nesser
Powrót – powieść kryminalna z 1995, autorstwa szwedzkiego pisarza Håkana Nessera. Jej polskie wydanie ukazało się w 2013 nakładem wydawnictwa Czarna Owca w tłumaczeniu Elżbiety Ptaszyńskiej-Sadowskiej.
Samuel Richardson
Pamela, czyli cnota nagrodzona - to powieść epistolarna napisana przez Samuela Richardsona.
Joseph Heller
Ostatni rozdział, czyli Paragraf 22 bis – powieść amerykańskiego pisarza Josepha Hellera będąca kontynuacją jego wcześniejszej książki Paragraf 22. Akcja powieści toczy się w Nowym Jorku w latach 90. XX wieku i pojawiają się z niej postaci z wcześniejszej powieści, włączając w …
Pierre Boulle
Most na rzece Kwai to powieść napisana przez Pierre'a Boulle'a.
Agatha Christie
Tajemnica rezydencji Chimneys – powieść kryminalna Agathy Christie. Wydana po raz pierwszy w 1925 roku.
John Ronald Reuel Tolkien
Łazikanty – opowiadanie autorstwa J.R.R. Tolkiena. Zręby opowieści zaczęły powstawać latem 1925 roku, kiedy rodzina Tolkienów przebywała na wakacjach w Filey. Podczas jednej z wędrówek po plaży, pięcioletni syn Tolkiena, Michael, zgubił swoją ulubioną zabawkę, biało-czarnego …
Leonard Mlodinow
Wielki Projekt – książka popularnonaukowa autorstwa Stephena Hawkinga i Leonarda Mlodinowa. Jest to druga ich wspólna książka po Jeszcze krótszej historii czasu. Autorzy wskazują, że być może nie uda się stworzyć teorii unifikującej oddziaływania podstawowe i przedstawiają …
Orson Scott Card
Kryształowe Miasto to należąca do gatunku fantasy powieść Orsona Scotta Carda, będąca szóstą częścią cyklu Opowieści o Alvinie Stwórcy. W Polsce książka wydana została nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Gustav Meyrink
Golem – powieść egzystencjalistyczna autorstwa Gustava Meyrinka, wydana w 1915. Powieść opisuje wiedzę ezoteryczną, treść utworu nawiązuje do legendy o Golemie, który w XVI miał być stworzony przez alchemika i rabina Liwa ben Becalel. Piotr Szulkin na motywach tej powieści …
Leopold von Sacher-Masoch
Wenus w futrze – powieść autorstwa Leopolda von Sacher-Masocha oparta częściowo na elementach autobiograficznych. Powieść ta po raz pierwszy wydana została w 1870 roku na łamach czasopisma "Die Liebe". Pierwszy polski przekład wydano w 1920 roku. Nie jest znany autor tego …
Adam Smith
Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów – tytuł dzieła szkockiego myśliciela i ekonomisty Adama Smitha wydanego w 1776 roku. Bogactwo narodów jest uważane za pierwszą próbę naukowej analizy zjawisk ekonomicznych, a data jego wydania jest umownie przyjmowana za datę …
George Orwell
Brak tchu – powieść angielskiego dziennikarza i pisarza George’a Orwella opublikowana w 1939 roku, na krótko przed wybuchem II wojny światowej. Główny bohater, sprzedawca George Bowling po wygraniu pokaźnej sumy podczas wyścigów konnych, postanawia przeznaczyć je na …
Clifford D. Simak
Stacja tranzytowa – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Clifforda D. Simaka. Powieść ukazała się w 1963 r., polskie wydanie, w tłumaczeniu Barbary Jankowiak, wydało wydawnictwo Phantom Press International w 1993 r. Powieść otrzymała nagrodę Hugo w 1964 r. Powieść …
Agatha Christie
Pani McGinty nie żyje, kryminał Agathy Christie, w którym występuje Herkules Poirot, wydany po raz pierwszy w 1952 roku.
Hella S. Haasse
Urug - debiutancki utwór holenderskiej pisarki Helli S. Haasse z 1948 r. Na podstawie powieści Hans Hylkema wyreżyserował w 1993 r. film pod tym samym tytułem. Utwór został wpisany do kanonu literatury niderlandzkiej. Narrator utworu, będący synem zarządcy kolonialnego, …
Denis Guedj
Twierdzenie papugi – poświęcona matematyce przygodowo-naukowa powieść autorstwa Denisa Guedja, wydana po raz pierwszy we wrześniu 1998 w Paryżu. Na polskim rynku publikacja pojawiła się w 2001 nakładem wydawnictwa Bertelsmann Media - Libros. Tłumaczenia dokonali Janina Błońska i …
Ulli Günther
Endymion Spring – książka fantasy napisana przez Matthew Skeltona. Wydana została w 2007 r. Akcja dzieje się jednocześnie w Oksfordzie, w czasach współczesnych i jednocześnie opowiedziana jest historia chłopca w XV- wiecznych Niemczech.
Ursula K. Le Guin
Słowo "las" znaczy "świat", powieść science fiction amerykańskiej pisarki Ursuli K. Le Guin rozgrywająca się w świecie Ekumeny. Opublikowana w 1972 w antologii Again, Dangerous Visions, a wydana samodzielnie w 1976 r. przez wydawnictwo Putnam. Polskie wydanie, w tłumaczeniu …
Nikołaj Gogol
Rewizor – komedia autorstwa rosyjskiego dramaturga i pisarza, Nikołaja Gogola, której prapremiera miała miejsce w Petersburgu i Moskwie w 1836. Sztuka należy do najbardziej kontrowersyjnych utworów w literaturze rosyjskiej. Gogol wielokrotnie zmieniał tekst, twierdząc, że jego …
Ian Fleming
Żyje się tylko dwa razy – powieść Iana Fleminga o przygodach agenta 007, czyli Jamesa Bonda. Została napisana w 1964 roku. Jest jedenastą z kolei powieścią z cyklu. Stanowi też trzecią część tzw. trylogii Blofelda. Po raz ostatni wrogiem numer 1 głównego bohatera jest Ernst …
Flavia Bujor
Proroctwo Kamieni – powieść fantasy dla młodzieży, napisana przez piętnastoletnią Flavię Bujor i wydana w 2002 roku we Francji, przez wydawnictwo Anne Carrière. Opowiada o losach trzech dziewczyn. Wszystkie mają po czternaście lat i muszą uratować świat przed mrokiem i złem. …
Charles R. Cross
Pod ciężarem nieba to anglojęzyczna biografia Kurta Cobaina autorstwa Charlesa R. Crossa.
Agatha Christie
N czy M?, jedna z 5 powieści Agathy Christie, w której głównymi bohaterami są Tomasz i Tuppence Beresford. Powieść została wydana w roku 1941.
Agatha Christie
Dlaczego nie Evans? – powieść kryminalna Agaty Christie wydana w 1935 roku. Bobby Jones szukał zagubionej piłeczki golfowej, a zamiast niej odkrył u stóp urwiska umierającego mężczyznę. Umierający w chwili konania zdążył wyszeptać tylko jedno zdanie: "Dlaczego nie Evans?". …
Richard Adams
Szardik – druga książka Richarda Adamsa, wydana w 1974 roku, gdy autor zdecydował się on na porzucenie dotychczasowej pracy i poświęcenie się pisaniu. Jest to powieść z gatunku fantastyki, a jej akcja dzieje się w imperium Beklańskim, podobnie jak akcja utworu pt. Maia z 1984 r, …
John le Carré
Krawiec z Panamy – to powieść Johna le Carré, inspirowana książką Grahama Greene'a z 1958, Nasz człowiek w Hawanie i przedstawiająca sytuację, gdy kłamstwa szpiega nieoczekiwanie stają się rzeczywistością. Powieść została sfilmowana w 2001 roku pod tym samym …
Agatha Christie
Rosemary znaczy pamięć – kryminał angielski autorstwa Agathy Christie. Napisany został w 1944 roku Pojawia się w nim pułkownik Race.
Lawrence Lessig
Wolna kultura – publikacja autorstwa amerykańskiego profesora prawa Lawrence'a Lessiga, omawiająca zagadnienia praw autorskich i ich ograniczający wpływ na kreatywność. W książce przytoczonych jest wiele argumentów na rzecz rozwoju ruchu wolnej kultury. Książka jest dostępna w …
Elizabeth Goudge
Tajemnica Rajskiego Wzgórza, jest powieścią brytyjskiej pisarki; Elizabeth Goudge, adresowaną do dzieci starszych. Jest to ciepła, magiczna opowieść o mieszkańcach dziwnej, starej posiadłości, do której przyjeżdża zamieszkać trzynastoletnia Marynia Merryweather. Już w drodze na …
Magnus Mills
Poskramianie bydła – tragikomiczna powieść brytyjskiego pisarza Magnusa Millsa z 1998. Książka ta była debiutem pisarza. W Polsce ukazała się w 2001.
Drea Zigarmi
Jednominutowy menedżer – książka napisana przez Kena Blancharda i Spencera Johnsona, pierwotnie opublikowana w roku 1982.
Frederick Forsyth
Czwarty protokół – powieść sensacyjna brytyjskiego pisarza Fredericka Forsytha z roku 1984. Tytuł oryginalny: The Fourth Protocol. Pierwsze wydanie polskie ukazało się w 1990 nakładem wydawnictwa Amber. W okresie PRL powieść nie mogła się ukazać w Polsce ze względu na zawarty w …
Zbigniew Herbert
Martwa natura z wędzidłem – tom szkiców Zbigniewa Herberta z 1993 roku, dotyczących złotego okresu kultury holenderskiej, ostatnia część trylogii poświęconej kulturze europejskiej. Tytuł pochodzi od obrazu Johannesa Torrentiusa z 1614 roku. Eseje dotyczą przede wszystkim sztuk …
Stephen King
Zielona mila – powieść w odcinkach autorstwa Stephena Kinga z 1996 roku, wcześniej wydana w 6 osobnych tomach. Pierwsze polskie wydanie pochodzi z roku 1996. Na podstawie książki powstał film w reżyserii Franka Darabonta, z Tomem Hanksem w roli Paula Edgecomba i Michaelem …
Agatha Christie
Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie, powieść kryminalna Agathy Christie, wydana po raz pierwszy w 1941 roku, w Wielkiej Brytanii. Rolę detektywa powierzono Herkulesowi Poirot, w książce pojawia się również inspektor Japp ze Scotland Yardu.
Roger Zelazny
Krew Amberu – druga część drugiej serii Kronik Amberu, autorstwa Rogera Zelaznego. Oryginalnie książka została wydana w 1986 roku w Stanach zjednoczonych w dwóch wersjach: limitowanej edycji 400 numerowanych egzemplarzy z podpisami autora – przez Underwood/Miller, oraz w …
Roger Zelazny
Atuty zguby – szósty tom serii powieści fantasy Kroniki Amberu autorstwa Rogera Zelaznego, a zarazem pierwsza część podcyklu Kronik Merlina. Po raz pierwszy została wydana w 1985 roku, w USA przez Arbor House. W Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Iskry w roku 1993, w …
Roger Zelazny
Ja, nieśmiertelny – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Rogera Zelaznego. Powieść ukazała się w 1966 r., polskie wydanie, w tłumaczeniu Edwarda Szmigiela, wydało Wydawnictwo Zysk i S-ka w 1994 r. Powieść otrzymała nagrodę Hugo w 1966 r. razem z Diuną Franka …
Mario Vargas Llosa
Gawędziarz – powieść peruwiańskiego pisarza Maria Vargasa Llosy, wydana w 1987 roku. W Polsce pierwsze wydanie ukazało się w 1998 r., nakładem poznańskiego Domu Wydawniczego Rebis. Powieść opisujące amazońskie, wędrowne plemię Macziguengów. Autor opowiada o roli gawędziarzy w …
Hans Christian Andersen
Królowa śniegu – baśń napisana w 1844 roku przez Hansa Christiana Andersena i opublikowana rok później. W odróżnieniu od innych baśni napisanych przez Andersena, które zostały zainspirowane folklorem bądź tradycją innych narodów, opowieść ta zrodziła się w wyobraźni autora. Baśń …
John Milton
Raj utracony – poemat epicki w 12 księgach autorstwa angielskiego poety i pisarza Johna Miltona, wydany po raz pierwszy w 1667 roku, a następnie w rozszerzonej wersji w roku 1674. Poemat został napisany jambicznym dziesięciozgłoskowcem. Jest to wiersz biały, dla jego melodii …
Ismail Kadare
Generał martwej armii – powieść albańskiego pisarza Ismaila Kadare. Po raz pierwszy została wydana w roku 1963. Polski przekład powieści, dokonany z języka francuskiego przez Marię i Cezarego Gawrysiów i wydany w 1984 r., był pierwszym przekładem powieści Kadarego na język …
Agatha Christie
Dwanaście prac Herkulesa – zbiór opowiadań Agathy Christie wydany w 1947. Głównym bohaterem jest znany detektyw Herkules Poirot. Czuje się on urażony, gdy jego przyjaciel doktor Burton oświadcza mu, że nie pasuje do niego imię mitycznego herosa. Postanawia zatem wykonać …
Ursula K. Le Guin
Wszystkie strony świata, zbiór opowiadań fantasy i fantastyki naukowej amerykańskiej pisarki Ursuli K. Le Guin, z których niektóre rozgrywają się w realiach dwóch najbardziej znanych cykli autorki: Ekumeny i Ziemiomorza. Wydany w 1975 r., w Polsce po raz pierwszy ukazał się w …
Agatha Christie
Noc i ciemność – powieść Agathy Christie wydana w 1967 roku. Jest to inna wersja opowiadania Śmiertelna klątwa z panną Jane Marple.
Haruki Murakami
1Q84 – powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego. Wydana w Japonii w trzech tomach – dwa pierwsze w maju i listopadzie 2009 roku oraz trzeci w kwietniu 2010 roku. W ciągu pierwszego miesiąca sprzedano milion kopii tej powieści. Podobnie w Polsce wydane zostały trzy …
R. Goscinny
Niezgoda - piętnasty komiks o przygodach Asteriksa i jego przyjaciół. Po raz pierwszy ukazał się w magazynie Pilote.
James S. A. Corey
Przebudzenie Lewiatana – Powieść napisana w 2010 roku przez Jamesa S.A. Coreya. Opisuje rodzący się konflikt pomiędzy Ziemią, Marsem, oraz Pasem Asteroid. Pierwsza książka z serii „Ekspanse”, której wątki znajdują kontynuacje w książkach „Caliban's War”, „Abaddon's Gate” oraz …
Jogananda
Autobiografia Jogina – autobiografia hinduistycznego guru Paramahansy Joganandy, założyciela Self-Realization Fellowship, wydana po raz pierwsza w 1946 roku. Opisuje przygody autora na drodze duchowej oraz spotkania ze świętymi i cuda których był świadkiem. Zawiera również …
Philip K. Dick
Doktor Bluthgeld – powieść science-fiction autorstwa Philipa K. Dicka wydana po raz pierwszy w 1965, nominowana w 1965 do nagrody Nebula w kategorii powieść. Oryginalny tytuł powieści został wymyślony przez wydawcę książki, Dona Wollheima, i miał nawiązywać do głośnego filmu …
Carmen Laforet
Złuda – powieść hiszpańskiej pisarki Carmen Laforet z 1944 roku. Debiutancki utwór 23-letniej autorki, dzięki któremu stała się pierwszą laureatką Nagrody im. Eugenio Nadala.
Mario Vargas Llosa
Pantaleon i wizytantki – powieść peruwiańskiego pisarza Mario Vargasa Llosy. Książka została wydana po raz pierwszy w roku 1973 w Hiszpanii.
Herge
Tintin w Kongo to album komiksowy wydany w serii Tintin, autorstwa Hergé.
Jules Verne
Pięć tygodni w balonie Popularna jednotomowa powieść Juliusza Verne'a z cyklu Niezwykłe podróże złożona z 44 rozdziałów. Pierwszy polski anonimowy przekład pojawił się w odcinkach w Gazecie Polskiej w 1863, a w postaci książkowej w 1873. Pierwsza powieść Verne'a popularyzująca …
Lew Tołstoj
Spowiedź – krótka rozprawa rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja, napisana w latach 1879-1880, stanowiąca świadectwo przemiany światopoglądowej, której autor doświadczył na przełomie lat 70. i 80. XIX wieku. Pierwsza próba publikacji dzieła w 5. numerze czasopisma Russkaja mysl’ z …
Stephen King
Zielona mila – powieść w odcinkach autorstwa Stephena Kinga z 1996 roku, wcześniej wydana w 6 osobnych tomach. Pierwsze polskie wydanie pochodzi z roku 1996. Na podstawie książki powstał film w reżyserii Franka Darabonta, z Tomem Hanksem w roli Paula Edgecomba i Michaelem …
Alastair Reynolds
Dom Słońc – powieść walijskiego pisarza science fiction Alastaira Reynoldsa wydana 17 kwietnia 2008 roku. Treść książki opowiada historię dwóch klonów, należących do jednego z wielu rodów klonów, przemierzających galaktykę i rejestrujących swoje przeżycia. Akcja książki dzieje …
Hermann Hesse
Peter Camenzind – wydana w roku 1904 powieść niemieckiego pisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Hermanna Hessego, obfitująca w motywy, które miały zostać rozwinięte w późniejszych książkach autora. Wśród najważniejszych z nich, należy wymienić poszukiwanie …
Rafael Sabatini
"Kapitan Blood" – powieść marynistyczna z gatunku płaszcza i szpady, autorstwa Rafaela Sabatiniego, wydana w roku 1922.
Germaine Greer
Kobiecy eunuch - książka z 1970 roku napisana przez Germaine Greer.
Terry Pratchett
Kot w stanie czystym to krótka refleksja angielskiego pisarza Terry'ego Pratchetta z ilustracjami Graya Jolliffe'a na temat obyczajów kotów domowych. Jak dotąd ukazały się następujące tłumaczenia tego utworu: Nefalšovaná kočka - język czeski Tosikissa ei kirppuja kiroile - język …
John Steinbeck
Autobus do San Juan – powieść Johna Steinbecka z 1947 roku. Bohaterami są pasażerowie autobusu jadącego bocznymi drogami Kalifornii z Rebel Corners do San Juan de la Cruz.
Alexander Masters
Stuart. Życie do tyłu - książka biograficzna autorstwa Alexandra Mastersa.
Joe Haldeman
Kamuflaż – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Joe Haldemana. Powieść ukazała się w 2004 r., polskie wydanie, w tłumaczeniu Iwony Michałowskiej, wydało Wydawnictwo Dolnośląskie w 2008 r. Powieść otrzymała nagrody Nebula oraz Jamesa Tiptree Jr. w 2004 …
Agatha Christie
Tragedia w trzech aktach, powieść kryminalna Agaty Christie, wydana w 1934 roku.
Oscar Wilde
Portret Doriana Graya – powieść powstała w 1891 roku jako piąte dzieło irlandzkiego poety, dramatopisarza i filologa klasycznego, Oscara Wilde'a. Jest to jedyna opublikowana powieść tego autora.
Agatha Christie
Zakończeniem jest śmierć – powieść kryminalna Agaty Christie, wydana w 1945.
Alexis de Tocqueville
O demokracji w Ameryce – dwutomowe dzieło Alexisa de Tocqueville'a wydane w latach 1835 i 1840, zawierające analizę amerykańskiego społeczeństwa politycznego. W swojej pracy de Tocqueville zwracał uwagę między innymi na: skład demograficzno-społeczny i etniczny Ameryki, …
Clive Cussler
Wir Pacyfiku – powieść Clive'a Cusslera z serii o przygodach Dirka Pitta, wydana w 1983. Jest pierwszą książką należącą do tego cyklu, jednak autor zdecydował się ją opublikować dopiero po kilku latach od napisania.
Agatha Christie
Tajemnica siedmiu zegarów – powieść kryminalna Agathy Christie. Po raz pierwszy wydana w 1929.
Anne Applebaum
Gułag – wydana w 2003 roku publikacja Anne Applebaum dotycząca historii systemu obozów pracy przymusowej w ZSRR od powstania pierwszych obozów więziennych po ich upadek w 1991 roku. Poza przyczynami powstania i ekonomią łagrów można znaleźć również opis transportu do obozu i …
Chinua Achebe
Wszystko rozpada się to anglojęzyczna powieść napisana przez Chinua Achebe.
Anton Szandor Lavey
Biblia Szatana – książka stanowiąca wykład filozofii i praktyki satanistycznej, autorstwa Antona Szandora La Veya. Została wydana w 1969 roku nakładem Avon Books.