Blurb

«Життя і доля» — роман-епопея Василя Гроссмана про події Радянсько-німецької війни, написаний в 1950-1959 роках. Завершує дилогію, розпочату романом «За справедливість».
На відміну від першої частини, що відповідає канонам соцреалізму, друга частина написана після смерті Сталіна і містить різку критику сталінізма.
Обговорення роману на редколегії відбулося 19 грудня 1960. Його визнали «антирадянським». 14 лютого наступного року у письменника були вилучені рукопис та машинописні екземпляри. Через 9 днів Гроссман звернувся з листом до М.С. Хрущова, в якому просив роз'яснити долю книги. У відповідь Михайло Суслов запросив автора на бесіду до ЦК. Гроссману було заявлено, що книга друкуватимуться не буде.
Копія роману, що збереглася у поета Семена Липкина в середині 1970-х, вже після смерті автора, за допомогою А.Д. Сахарова, Б. Окуджави і В.М. Войновича була вивезена на Захід і вперше опублікована в Швейцарії в 1980.
У СРСР перша публікація відбулася під час перебудови, в 1988 році. Найбільш повна редакція побачила світ у 1990.
В 2007 американська ділова газета Wall Street Journal назвала роман «Життя і доля» однією з найбільших книг двадцятого сторіччя.

First Published

1959

Member Reviews Write your own review

Be the first person to review

Log in to comment