The most popular books in Polish
from 201 to 500
What books are currently the most popular and which are the all time classics? Here we present you with a mixture of those two criteria. We update this list once a month.
Orson Scott Card
Mówca Umarłych – należąca do gatunku science fiction powieść Orsona Scotta Carda. Została wydana jako druga w cyklu o Enderze, tworzy trylogię z dwoma następnymi powieściami, Ksenocyd i Dzieci Umysłu. Powieść zdobyła nagrody Hugo w 1987 i Nebulę 1986 r. Tytułowy Mówca Umarłych …
Fiodor Dostojewski
Notatki z podziemia – powieść Fiodora Dostojewskiego z 1864.
Ryszard Kapuscinski
Podróże z Herodotem – dzieło autobiograficzne, napisane przez reportażystę Ryszarda Kapuścińskiego wydane w 2004. W książce tej autor porównuje swe podróże po Azji i Afryce z przygodami starożytnego kronikarza Herodota. Prowadzi dywagacje i często przytacza zabawne lub ciekawe …
Margaret Mitchell
Przeminęło z wiatrem – powieść amerykańskiej pisarki Margaret Mitchell z 1936 roku. Historia w niej opowiedziana dotyczy czasów wojny secesyjnej i ukazuje losy bogatej córki plantatora bawełny, Scarlett O'Hary, w czasie tego burzliwego okresu.
Philip K. Dick
Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? – powieść science fiction napisana przez Philipa K. Dicka, wydana po raz pierwszy w 1968. Znana również pod innym polskim tytułem: Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? Akcja utworu ma miejsce w roku 2021 w San Francisco. Tematyką …
Orhan Pamuk
Śnieg - powieść tureckiego pisarza Orhana Pamuka wydana w 2002 roku. W Polsce, w tłumaczeniu Anny Polat, wydało ją Wydawnictwo Literackie. Śnieg to opowieść o zderzeniu dwóch kultur: europejskiej i islamskiej, wiernie wpisana w realia współczesnego świata. Stała się …
Neal Stephenson
Cryptonomicon – powieść autorstwa Neala Stephensona z 1999. Narracja obejmuje równolegle wątki dotyczące angielskich i amerykańskich kryptoanalityków pracujących w Bletchley Park i żołnierzy oddziałów liniowych współpracujących z nimi w czasie II wojny światowej, oraz losy ich …
Mitch Albom
Wtorki z Morriem to oparta na faktach książka autorstwa amerykańskiego pisarza Mitcha Alboma. Wydana w 1997 roku szybko stała się światowym bestsellerem, przez 6 lat będąc w czołówce najlepiej sprzedających się amerykańskich pozycji. W 1999 roku książka doczekała się adaptacji …
Kurt Vonnegut
Śniadanie mistrzów, czyli żegnaj czarny poniedziałku – powieść amerykańskiego pisarza Kurta Vonneguta z 1973 roku. Akcja książki rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w fikcyjnym mieście Midland City, a jest nią historia "dwóch samotnych, chudych, podstarzałych białych mężczyzn …
Jules Verne
Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi – powieść przygodowa i fantastyczno-naukowa Juliusza Verne'a. Jest to druga część tak zwanej dużej trylogii Juliusza Verne'a. Powieść wydał w Paryżu w swym wydawnictwie Pierre-Jules Hetzel w serii Niezwykłe podróże. Pierwszy polski …
Hunter S. Thompson
Lęk i odraza w Las Vegas – powieść, którą Hunter S. Thompson opublikował pierwotnie w częściach w 1971 r. na łamach magazynu Rolling Stone pod pseudonimem Raoul Duke. Pełny tytuł brzmi Lęk i odraza w Las Vegas. Szaleńcza podróż do serca "amerykańskiego snu". Głównymi bohaterami …
Isaac Asimov
Po procesie Seldona i wydaleniu Encyklopedystow z Trantora ostoja ludzkiej wiedzy jest Fundacja Dla osamotnionego pozbawionego bogactw naturalnych Terminusa siedziby Fundacji ratunkiem okazuja sie ludzka madrosc inteligencja i przedsiebiorczosc nie zas skarbnica wiedzy …
Ernest Hemingway
Słońce też wschodzi – powieść Ernesta Hemingwaya wydana w Stanach Zjednoczonych w październiku 1926 i rok później w Anglii pod tytułem Fiesta. Opowiada o grupie amerykańskich oraz brytyjskich ekspatriantów, którzy wyruszają z Paryża do Pampeluny na święto Sanfermines, chcąc …
Haruki Murakami
Zniknięcie słonia – zbiór opowiadań Harukiego Murakamiego. Opowidania zostały napisane w latach 1980–1991 i opublikowane w Japonii w różnych czasopismach. Zbiór został przygotowany przez Gary'ego Fisketjona i po raz pierwszy opublikowany w tłumaczeniu na język angielski w …
Patrick Rothfuss
Imię wiatru – powieść fantasy amerykańskiego pisarza Patricka Rothfussa, pierwsza w cyklu Kroniki Królobójcy. Oryginalnie opublikowana w 2007 przez DAW Books, w Polsce wydana we wrześniu 2008 roku przez wydawnictwo Rebis. Orson Scott Card przyrównał powieść do Harry'ego Pottera, …
Philippa Gregory
Kochanice króla - powieść historyczna napisana przez Philippę Gregory.
Frances Hodgson Burnett
Tajemniczy ogród – powieść obyczajowa autorstwa Frances Hodgson Burnett, po raz pierwszy opublikowana w 1911 roku. Tajemniczy ogród jest współcześnie uważany za najlepszą powieść tej autorki i zaliczany do klasyki literatury dziecięcej. Prócz warstwy obyczajowej, książka daje …
Stanisław Lem
Dzienniki gwiazdowe – cykl opowiadań Stanisława Lema. Pierwsze odcinki Dzienników gwiazdowych datują się na początek lat pięćdziesiątych, ostatnie opowiadanie - Ostatnia podróż Ijona Tichego - powstało w 1999. Kontynuacją cyklu są powieści Wizja lokalna i Pokój na Ziemi. Podróż …
Jonathan Franzen
Korekty – powieść Jonathana Franzena wydana w USA w roku 2001 przez oficynę Farrar, Straus and Giroux. Polskie wydanie ukazało się nakładem Świata Książki trzy lata później. Korekty zdobyły rozgłos i znakomite recenzje wśród znawców literatury, książka Franzena osiągnęła sukces, …
Haruki Murakami
Wszystkie boże dzieci tańczą – zbiór sześciu opowiadań Harukiego Murakamiego połączonych jednym motywem: trzęsieniem ziemi w Kobe. W książce przeplata się rzeczywistość z fikcją, realność i marzenia. Choć w inny sposób, każdy z bohaterów poszukuje siebie, chce odnaleźć drogę w …
Orhan Pamuk
Nazywam się Czerwień – jest powieścią Orhana Pamuka z 1998 roku. W Polsce książka ukazała się w 2007 roku w Wydawnictwie Literackim.
Hermann Hesse
Wilk stepowy – powieść egzystencjalna Hermanna Hessego z 1927, łącząca autobiografię z elementami fantastycznymi, współcześnie zyskująca miano najsłynniejszego dzieła Noblisty i jednej z najbardziej znaczących powieści XX wieku. Treścią utworu są rozterki duchowe samotnika, …
Marion Zimmer Bradley
Mgły Avalonu – powieść fantasy Marion Zimmer Bradley, należąca do dziesięciotomowego cyklu avalońskiego i uchodząca za najwybitniejsze dzieło tej pisarki, przez Andrzeja Sapkowskiego w książce Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini wymienione jako jedno z najważniejszych arcydzieł …
Richard Dawkins
Bóg urojony – książka o religii i ateizmie, której autorem jest brytyjski naukowiec-biolog i ateista, Richard Dawkins. Argumentuje w niej, że nadprzyrodzony stwórca prawie na pewno nie istnieje, a wiarę w niego można uznać za urojenie, czyli uporczywe obstawanie przy błędnym …
Diana Gabaldon
Obca to pierwsza część amerykańskiej serii siedmiu historycznych powieści romantycznych autorstwa Diany Gabaldon.
Toni Morrison
Umiłowana - powieść Toni Morrison opublikowana w 1987 roku. Była to piąta i jednocześnie najbardziej chwalona powieść autorki. Otrzymała Nagrodę Pulitzera, znalazła się też na liście najważniejszych utworów literackich ostatnich 25 lat, stworzonej przez "The New York Times". …
Bret Easton Ellis
American Psycho - powieść z gatunku thriller psychologiczny autorstwa Breta Eastona Ellisa opublikowana po raz pierwszy w 1991 roku.
John Irving
Świat według Garpa – powieść Johna Irvinga wydana w 1978 r. Książka została zekranizowana w 1982 roku w reżyserii George'a Roya Hilla z Robinem Williamsem w roli Garpa. W Polsce po raz pierwszy została wydana w 1984 roku.
Bruno Schulz
Sklepy cynamonowe – zbiór opowiadań Brunona Schulza wydany w 1933 w Warszawie przez Towarzystwo Wydawnicze „Rój”.
Carlos Ruiz Zafón
Kiedy nastepnym razem bedziesz chcial uratowac jakas ksiazke nie ryzykuj zycia... Zaprowadze cie do tajemnego miejsca gdzie ksiazki nigdy nie umieraja i nikt nie moze ich zniszczyc. W mrocznej, niebezpiecznej i niespokojnej Barcelonie lat dwudziestych, mlody pisarz, zyjacy …
Jane Austen
Mansfield Park – powieść angielskiej pisarki Jane Austen, wydana w 1814 roku. Opowiada o losach Fanny Price, skromnej i cichej, niezamożnej dziewczyny wychowywanej w domu zamożnych krewnych - tytułowej posiadłości Mansfield Park. Mansfield Park ukazał się jako trzecia powieść …
Lemony Snicket
Przykry początek – powieść dla dzieci i pierwsza z książek z Serii Niefortunnych Zdarzeń napisanych przez Daniela Handlera pod pseudonimem Lemony Snicket. Opowiada ona historię o niedawno osieroconych dzieciach państwa Baudelaire: 14-letniej Wioletce, 12-letnim Klausie oraz …
Ernest Hemingway
Pożegnanie z bronią – powieść Ernesta Hemingwaya wydana w roku 1929. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w roku 1931.
Daphne du Maurier
Rebeka – wydana w 1938 roku powieść autorstwa brytyjskiej pisarki Daphne du Maurier. Powieść tę, która błyskawicznie stała się bestsellerem, uznaje się za jedno z najlepszych dzieł du Maurier.
Dante Alighieri
Boska komedia – poemat włoskiego poety Dante Alighieriego, napisany w latach 1308–1321. Boska komedia jest syntezą średniowiecznej myśli filozoficznej, historycznej, teologicznej oraz panoramą świata. Jako arcydzieło literatury włoskiej, należy do klasyki światowej i wywarła …
Douglas Adams
Autostopem przez Galaktykę – cykl humorystycznych powieści science fiction Douglasa Adamsa, a zarazem tytuł pierwszego tomu tej serii, wywodzącej się ze słuchowiska radiowego nadawanego przez BBC od 1978 r. Cała seria liczy pięć tomów, co autor nazwał trylogią w pięciu …
Witold Gombrowicz
Ferdydurke – metaforyczna powieść Witolda Gombrowicza opublikowana w 1937, przełożona na wiele języków, uznana za wybitny utwór już przed II wojną światową.
Michael Ende
Niekończąca się historia – powieść fantasy dla dzieci i młodzieży opowiadająca historię chłopca, który poprzez pobyt w fantastycznej krainie odmienia życie swoje i swego ojca. Autorem jest Michael Ende a pierwsze wydanie miało miejsce w 1979. Książka została przetłumaczona na …
Robert Pirsig
Zen i sztuka oporządzania motocykla – książka filozoficzna Roberta Pirsiga. Podróż motocyklem przez Amerykę jest pretekstem do skonfrontowania ze sobą dwóch postaw życiowych: romantycznej i racjonalnej. Autor przekonuje, że możliwe jest ich połączenie; prowadzi ono do …
Milan Kundera
Księga śmiechu i zapomnienia – powieść autorstwa Milana Kundery, opublikowana po raz pierwszy w 1979 roku. Powieść podzielona jest na 6 ksiąg, z których każda opowiada oddzielna historię czeskich obywateli po Praskiej Wiośnie 1968 r. Część pierwsza. Stracone listy. Cała część …
Jonathan Safran Foer
Wszystko jest iluminacją - powieść literatury współczesnej autorstwa Jonathana Safrana Foera.
Jane Austen
Opactwo Northanger – powieść angielskiej pisarki Jane Austen, napisana jako parodia popularnych pod koniec XVIII i na początku XIX wieku powieści gotyckich. Wraz z Rozważną i romantyczną oraz Dumą i uprzedzeniem należy do grupy trzech utworów, ukończonych w pierwotnej formie w …
Agatha Christie
Dziesięciu Murzynków – powieść Agaty Christie. Wydana została w 1939 roku w Anglii, pierwotnie pod tytułem Ten Little Niggers, w 1940 roku wydana ponownie w Nowym Jorku pt. And Then There Were None, wziętym z innego wersetu tej samej dziecięcej wyliczanki. Znana jest również pod …
Haruki Murakami
Ślepa wierzba i śpiąca kobieta – zbiór opowiadań Harukiego Murakami napisanych w latach 1980–2005. Pierwotnie wydany w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W Polsce wydane w 2008 roku przez Wydawnictwo Muza w tłumaczeniu Anny Zielińskiej-Elliott. Zbiór zawiera następujące …
Stephen King
Powołanie Trójki – jest drugim tomem cyklu powieści Mroczna Wieża Stephena Kinga, opublikowanym przez Donald M. Grant, Publisher, Inc. w 1987 roku. Inspiracją dla serii był poemat Roberta Browninga Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął. Książka jest kontynuacją pierwszego tomu …
J. K. Rowling
Zbiór pięciu opowieści. Każda z nich ma własny magiczny charakter i wywołuje wzruszenie, śmiech i dreszcz lęku przed śmiercią. Komentarze profesora Albusa Dumbledore'a ucieszą zarówno mugoli, jak i czarodziejów. Profesor zastanawia się w nich nad morałem każdej baśni i ujawnia …
Jules Verne
W osiemdziesiąt dni dookoła świata – najpopularniejsza jednotomowa powieść francuskiego pisarza Juliusza Verne'a, która została opublikowana po raz pierwszy w 1872 roku. Należy do cyklu powieściowego Niezwykłe podróże. Pierwszy polski przekład, dokonany przez Józefa Grajnerta, …
Koushun Takami
Battle Royale – powieść japońskiego pisarza Kōshuna Takamiego. Opublikowana w kwietniu 1999 roku, stała się jedną z najlepiej sprzedających się i najbardziej kontrowersyjnych książek. W 2000 roku zaadaptowana została na piętnastotomową mangę oraz na film pełnometrażowy w …
Susan E. Hinton
Outsiderzy - amerykańska powieść dla młodzieży napisana przez S.E. Hintona.
Umberto Eco
Baudoliuno – powieść Umberto Eco napisana w 2000 r., w Polsce wydana w 2001 r. Głównym bohaterem książki jest Baudolino, chłopiec o wielkiej wyobraźni i bystrym umyśle. Sprowadza on do rodzicielskiego domu zabłąkanego wśród mgieł rycerza, którym okazuje się być sam cesarz …
Anne Rice
Wampir Lestat – drugi tom cyklu Kroniki wampirów amerykańskiej pisarki Anne Rice. Historia życia i stworzenia wampira Lestata, a także Nicolasa – przyjaciela i kochanka oraz Gabrielli – matki Lestata opowiedziana przez samego Lestata. Na podstawie tej książki oraz następującej …
Philip Pullman
Mroczne materie – trylogia napisana przez znanego brytyjskiego autora fantasy Philipa Pullmana. Składają się na nią książki: Zorza północna Magiczny nóż Bursztynowa luneta Całość opublikowano w Wielkiej Brytanii także jako jednotomową powieść zatytułowaną po prostu Mroczne …
Nikołaj Gogol
Martwe dusze – niedokończona powieść Nikołaja Gogola, pisana od 1835 do końca życia pisarza w 1852, uznawana za szczytowe osiągnięcie w jego dorobku. Opublikowana po raz pierwszy w 1842 roku, potem poprawiana.
Robert Louis Stevenson
Wyspa skarbów – powieść przygodowa autorstwa szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona opowiadająca o losach piratów, poszukujących ukrytego skarbu. Po raz pierwszy wydano ją w całości w roku 1883, natomiast w latach 1881–1882 ukazywała się w odcinkach w czasopiśmie dla …
Margaret Atwood
Ślepy zabójca – powieść Margaret Atwood wydana w 2000 roku, nagrodzona Nagrodą Bookera. Książka ma formę powieści szkatułkowej, w której przeplatają się trzy narracje. Pierwsza narracja to opowiadane w pierwszej osobie wspomnienia Iris Chase, staruszki z bogatej acz podupadłej …
Terry Pratchett
Mort – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1987 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1996 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jest to czwarta część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu o Śmierci i jego rodzinie. Książka …
Fiodor Dostojewski
Bracia Karamazow – ostatnia powieść Fiodora Dostojewskiego, uważana powszechnie za kulminację jego twórczości. Dostojewski spędził na pisaniu Braci Karamazow ponad dwa lata. Kolejne części utworu ukazywały się w czasopiśmie Russkij Wiestnik, oddzielne wydanie ujrzało światło …
Ann Patchett
Belcanot to amerykańska powieść - dreszczowiec z 2001 roku, autorstwa Ann Patchett.
Clive Staples Lewis
Książę Kaspian – drugi tom z cyklu Opowieści z Narnii autorstwa brytyjskiego pisarza C. S. Lewisa, opublikowany w 1951 roku. Książka została zekranizowana, światowa premiera miała miejsce 16 maja 2008 roku, w polskich kinach film pojawił się 30 maja. Znane z pierwszego tomu …
Karol Dickens
Opowieść wigilijna – opowiadanie Karola Dickensa nawiązujące do Wigilii Bożego Narodzenia. Książka ukazała się po raz pierwszy w grudniu 1843 roku, z ilustracjami Johna Leecha. Tłumaczona wielokrotnie i wydawana jako Opowieść wigilijna lub zgodnie z oryginalnym tytułem jako …
Jeffrey Eugenides
Przekleństwa niewinności, znane również jako Samobójczynie − debiutancka powieść Jeffreya Eugenidesa z 1993 roku. W 2000 r. Sofia Coppola nakręciła na podstawie książki film o tym samym tytule.
J. D. Salinger
Franny i Zooey – "dylogia" opowiadaniowa J. D. Salingera, wydana najpierw osobno na łamach prasy w latach 1955 i 1957, a jako książka w 1961 roku. Polskie wydanie miało miejsce pięć lat później. Franny i Zooey to najmłodsi przedstawiciele siedmiorga rodzeństwa rodziny Glassów, …
Ryszard Kapuscinski
Imperium – reportaż Ryszarda Kapuścińskiego o upadku Związku Radzieckiego – ostatniego imperium XX wieku. Książka powstała po dwuletniej podróży po ZSRR. W roku 1993 stała się bestsellerem, tłumaczonym na całym świecie. Książka ma charakter osobistej relacji z podróży i składa …
Lauren Weisberger
Diabeł ubiera się u Prady - powieść obyczajowa Lauren Weisberger z 2003 roku.
Art Spiegelman
Maus. Opowieść ocalałego – powieść graficzna autorstwa amerykańskiego rysownika Arta Spiegelmana, uhonorowana w 1992 roku Nagrodą Pulitzera. Została wydana w wielu krajach świata, w Polsce w roku 2001. Wszystkie postacie w komiksie są przedstawione w formie zwierząt, które …
Stephen King
Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika – opublikowana w 2000 roku autobiograficzna książka Stephena Kinga, napisana w formie przewodnika. Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika jest tryptykiem. Część pierwsza przedstawia dzieciństwo Kinga i jego pierwsze próby pisarskie. Ukazuje dążenie …
Clive Staples Lewis
Koń i jego chłopiec – piąty tom z cyklu Opowieści z Narnii brytyjskiego pisarza C.S.Lewisa wydane w 1954 roku.
Haruki Murakami
O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu – pamiętnik japońskiego pisarza Haruki Murakami, w którym opisuje zainteresowanie biegami długodystansowymi. Murakami od lat osiemdziesiątych przebiegł ponad dwadzieścia maratonów, ultramaraton, a także startował w triatlonie. W książce …
William Szekspir
Sen nocy letniej – komedia Wiliama Szekspira, która powstała pod koniec XVI wieku. Zalicza się do najpopularniejszych dzieł tego autora. Sztuka w oryginale liczy 2165 wersów. Jest podzielona na 5 aktów, z których najkrótszy jest akt 4, zaś najdłuższy – akt 5.
Stephen Hawking
Krótka historia czasu. Od Wielkiego Wybuchu do czarnych dziur – popularnonaukowa książka napisana przez angielskiego fizyka Stephena Hawkinga. Książka ma na celu przybliżenie czytelnikowi niezaznajomionemu z dokonaniami współczesnej nauki najnowszych osiągnięć z dziedziny …
John Boyne
Chłopiec w pasiastej piżamie to powieść napisana przez Johna Boyne'a.
Roald Dahl
Charlie i fabryka czekolady – powieść Roalda Dahla wydana w 1964 roku w Wielkiej Brytanii. Została dwukrotnie zekranizowana: w 1971 r. pt. Willy Wonka i fabryka czekolady oraz w 2005 r. pt. Charlie i fabryka czekolady.
Jewgienij Zamiatin
My – powieść antyutopijna rosyjskiego pisarza Jewgienija Zamiatina napisana w 1920 – 1921.
Stephen King
Misery – powieść autorstwa Stephena Kinga, wydana w 1987 roku. Utwór jest thillerem psychologicznym. Główny bohater, wzięty pisarz romansów historycznych Paul Sheldon, jest jednocześnie narratorem powieści. Na podstawie powieści powstał film z oscarową kreacją Kathy Bates w roli …
Orson Scott Card
Cień Endera – książka z gatunku science fiction, napisana przez Orsona Scotta Carda. Jest to pierwsza część Sagi Cienia. Wydanie oryginalne ukazało się w 1999, a polskie w 2000. Jest, jak sam autor określił, pewnym eksperymentem, powieścią "paralelną". Nie jest to sequel do sagi …
Rick Riordan
Morze Potworów – druga książka z pięciotomowego cyklu Percy Jackson i bogowie olimpijscy autorstwa amerykańskiego pisarza Ricka Riordana. Przedstawiana ona ciąg dalszy historii Percy'ego - syna Posejdona.
Stephen King
Carrie – pierwsza powieść Stephena Kinga, wydana w 1974 roku. Opowiada o nieśmiałej i odrzuconej przez towarzystwo licealistce posiadającej zdolności telekinetyczne. Powieść zapewniła początkującemu pisarzowi rozgłos i opinię autora tworzącego głównie horrory. Charakterystyczna …
James Joyce
Portret artysty z czasów młodości – powieść Jamesa Joyce'a publikowana w odcinkach w piśmie literackim "The Egoist" w latach 1914 - 1915; wydana w formie książkowej w 1916 jest uznawana za autobiografię Joyce'a. Przedstawia wczesne lata życia bohatera Stephana Dedalusa i jego …
Stephen King
Ziemie jałowe – trzeci tom ośmioczęściowego cyklu powieści Stephena Kinga, opublikowany przez wydawnictwo Donald M. Grant w 1991 roku. Inspiracją dla serii był poemat Roberta Browninga Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął. Książka jest kontynuacją drugiego tomu …
Clive Staples Lewis
Podróż „Wędrowca do Świtu” – trzeci tom z cyklu Opowieści z Narnii autorstwa brytyjskiego pisarza C. S. Lewisa, opublikowany w 1952. Książka została zekranizowana, światowa premiera miała miejsce 10 grudnia 2010 roku.
Gabriel García Márquez
Kronika zapowiedzianej śmierci – powieść Gabriela Garcíi Márqueza, opublikowana w języku hiszpańskim w 1981 roku.
John Grogan
Marley i ja: Życie, miłość i najgorszy pies świata - powieść autobiograficzna Johna Grogana opowiadająca historię psa Marleya i jego właścicieli - Johna i Jenny. Marley - labrador retriever - jest nieznośnym i krnąbrnym psem, który demoluje dom i ogród oraz zostaje usunięty ze …
Nicholas Sparks
Pamiętnik - amerykańska powieść romantyczna napisana w 1996 roku przez Nicholasa Sparksa.
Scott Westerfeld
Brzydcy – książka fantasy napisana przez Scotta Westerfelda. Wydana została w 2007 r. Opowiada historię prawie 16-letniej Tally Youngblood, mieszkającej w Brzydalowie, a pragnącej stać się śliczną.
Lucy Maud Montgomery
Ania z Zielonego Wzgórza – powieść autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery, pierwsza część cyklu powieściowego Ania z Zielonego Wzgórza, po raz pierwszy wydana w 1908. Polskie tłumaczenie ukazało się w 1911 roku nakładem Wydawnictwa M. Arcta.
John Irving
Regulamin tłoczni win – szósta powieść amerykańskiego pisarza Johna Irvinga, wydana w 1985 roku. W 1999 roku została zekranizowana. Tytuł powieści przetłumaczono niefortunnie na język polski jako „Regulamin tłoczni win”, chociaż z jej treści wynika jasno, że główny bohater …
Terry Pratchett
Straż! Straż! – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1989 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1999 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jest to ósma część długiego cyklu Świat Dysku, będąca przy tym pierwszą częścią podcyklu o Straży …
Siergiej Łukjanienko
Cykl Patrole – seria rosyjskich powieści urban fantasy autorstwa Siergieja Łukjanienki i Władimira Wasiljewa, z których pierwsza - Nocny Patrol została wydana w 1998 roku. Kolejnymi powieściami serii są Dzienny Patrol, Oblicze Czarnej Palmiry, Patrol Zmroku, Ostatni Patrol, …
Frank Herbert
Mesjasz Diuny to druga powieść Franka Herberta dotycząca uniwersum Diuny, wydana w 1969 roku. Początkowo publikowana w odcinkach w magazynie Galaxy Science Fiction. Książka jest sequelem powieści Diuna.
Orson Scott Card
Ksenocyd – trzeci w kolejności wydawania tom serii zwanej Sagą Endera, autorstwa Orsona Scotta Carda. Akcja dzieje się niedługo po zakończeniu Mówcy Umarłych i kontynuuje nierozstrzygnięte wątki sagi. Książkę wydało wydawnictwo Tor Books w 1991 r., polskie wydanie ukazało się …
Terry Pratchett
Blask fantastyczny – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1986 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1995 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jest to druga część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu o Rincewindzie. Jest to …
John Grisham
Firma jest powieścią amerykańskiego pisarza Johna Grishama. Na jej podstawie powstała ekranizacja pod tym samym tytułem.
Stephen King
Miasteczko Salem – druga powieść Stephena Kinga, wydana w 1975. W roku 2005 doczekała się rozszerzonego wydania. W Polsce powieść wydana przez Amber w 1991 roku.
Herbert George Wells
Wehikuł czasu – powieść fantastyczna autorstwa Herberta George’a Wellsa. Prace nad utworem trwały mniej więcej od roku 1888. Koncept podróży w czasie początkowo pojawił się w The Chronic Argonauts. Ostateczna wersja ukazała się w roku 1895. Książka po raz pierwszy została wydana …
Richard Burton Matheson
Jestem legendą to amerykańska powieść fikcyjna napisana przez Richarda Mathesona.
Iwan Turgieniew
Ojcowie i dzieci – powieść autorstwa Iwana Turgieniewa, wydana w 1862. Przedstawia dzieje dwóch pokoleń rosyjskiej inteligencji.
Gaston Leroux
Upiór w operze, Upiór Opery – powieść Gastona Leroux, publikowana w odcinkach w latach 1909-1910. Jest to historia Eryka, zdeformowanego fizycznie genialnego kompozytora, żyjącego w piwnicach Opery Paryskiej, którego łączy dziwny i tajemniczy związek z młodą solistką opery, …
Thomas Harris
Milczenie owiec – wydana w 1988 roku powieść Thomasa Harrisa, amerykańskiego twórcy thrillerów psychologicznych. Jest kontynuacją Czerwonego smoka, który wzbudził niezwykłe zainteresowanie czytelników. Powieść przetłumaczył na język polski Andrzej Szulc.
Ernest Hemingway
Komu bije dzwon – powieść Ernesta Hemingwaya, opublikowana w 1940. Obok opowiadania Stary człowiek i morze jest uważana za najważniejsze dzieło autora. Opowiada ona o oddziale partyzanckim walczącym po stronie Republikanów podczas hiszpańskiej wojny domowej. Jest studium …
Stephen King
Czarnoksiężnik i kryształ – czwarty tom ośmioczęściowego cyklu powieści Stephena Kinga, opublikowany przez wydawnictwo Donald M. Grant w 1997 roku. Inspiracją dla serii był poemat Roberta Browninga Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął. Książka jest kontynuacją trzeciego tomu …
Christopher Paolini
Brisingr – trzeci tom czterotomowego cyklu Dziedzictwo Christophera Paoliniego. Poprzedzające tomy to Eragon i Najstarszy. Cykl Dziedzictwo początkowo planowany był jako trylogia. Jednakże 30 października 2007 r. amerykańska prasa podała, że Paolini nie przewidział, że trzeci …
Paulo Coelho
Weronika postanawia umrzeć to powieść Paula Coelha, wydana na świecie w 1998, w Polsce 2000 roku. Tłumaczyła na polski Grażyna Misiorowska. Weronika wydaje się mieć wszystko czego tylko mogłaby pragnąć. Chodzi do popularnych nocnych lokali, spotyka i umawia się z atrakcyjnymi …
Terry Pratchett
Równoumagicznienie – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1987 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1996 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jest to trzecia część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu o czarownicach z …
Stephen King
Smętarz dla zwierzaków – powieść grozy autorstwa Stephena Kinga z 1983 roku. W polskim przekładzie powieść wydawana też była pod tytułem Cmętarz zwieżąt lub Smętarz dla zwierząt. Tytuł Smętarz dla zwierzaków nosiła jej filmowa ekranizacja z 1989 roku.
Arthur Miller
Czarownice z Salem – dramat z 1952 amerykańskiego autora Arthura Millera oparty na procesach o czary, które rozegrały się w 1692 w miasteczku Salem. Sztuka miała premierę światową na Broadwayu 22 stycznia 1953. Zdobyła wtedy nagrodę Tony za najlepszą sztukę roku. Dramat jest …
Ken Follett
Świat bez końca - bestsellerowe opowiadanie Kena Folletta z 2007 roku; kontynuacja opowiadania z 1989 roku Filary Ziemi.
Thomas Hardy
Tessa d'Urberville. Historia kobiety czystej – powieść autorstwa Thomasa Hardy'ego. Po raz pierwszy ukazała się w odcinkach na łamach tygodnika „Graphic” w 1891 roku.
Boris Pasternak
Doktor Żywago – powieść rosyjskiego pisarza i poety, Borisa Pasternaka, opowiadająca losy lekarza Jurija Żywagi na tle wydarzeń w Rosji od początku XX wieku, przez rewolucję i wojnę domową aż do lat trzydziestych. W 1957 r. ukazała się w języku rosyjskim we Włoszech. W 1958 r. …
Jules Verne
Podróż do wnętrza Ziemi – jednotomowa powieść Juliusza Verne'a z cyklu literackiego Niezwykłe podróże złożona z 45 rozdziałów napisana w 1864. Pierwszy polski przekład pojawił się w odcinkach w 1865, a w postaci książkowej w 1874. Do 2008 nakręcono dziewięć filmów opartych na …
Stanisław Lem
Głos Pana – powieść science fiction Stanisława Lema. Po raz pierwszy wydana nakładem wydawnictwa Czytelnik w roku 1968. Głos Pana to utwór ze zwartym filozoficznym przesłaniem. Opowiada ona o wysiłku naukowców nad rozkodowaniem, przetłumaczeniem i zrozumieniem transmisji …
Philip Pullman
Baśnie braci Grimm – cykl baśni spisanych przez niemieckich pisarzy i językoznawców, braci Wilhelma i Jacoba Grimmów i opublikowany w roku 1812 i w roku 1815 roku. Zbiór ten, powstały na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych, stał się klasyką literatury, …
Neal Stephenson
Diamentowy wiek – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Neala Stephensona. Powieść ukazała się w 1995 r., polskie wydanie, w tłumaczeniu Jędrzeja Polaka, wydało wydawnictwo Zysk i S-ka w 1997 r. Powieść otrzymała nagrody Hugo i Locus w 1996 r. Zaliczana jest do …
Arthur C. Clarke
2001: Odyseja kosmiczna – powieść Arthura C. Clarke'a, która powstała w wyniku współpracy z Stanleyem Kubrickiem nad scenariuszem do amerykańskiego fantastycznonaukowego filmu fabularnego 2001: Odyseja kosmiczna w reżyserii Kubricka. Pierwsza część cyklu Odyseja kosmiczna, którą …
Jonathan Swift
Podróże Guliwera – popularny skrót tytułu powieści Jonathana Swifta napisanej w 1726 roku, stanowiącej połączenie satyry na ludzką naturę z parodią popularnych w tamtym okresie „powieści podróżniczych”. Powieść ta stanowi najbardziej znaną pracę Swifta, jest jednocześnie …
John Ajvide Lindqvist
Wpuść mnie – szwedzka powieść Johna Ajvidego Lindqvista z 2004 roku. Opowiada o przyjaźni 12-letniego chłopca imieniem Oskar i wampirzycy Eli. Akcja utworu rozgrywa się w Blackebergu, przedmieściach Sztokholmu we wczesnych latach 80. XX wieku. Książka przedstawia mroczną stronę …
Chuck Palahniuk
Rozbitek jest drugą opublikowaną powieścią Chucka Palahniuka. Satyra konsumpcjonistycznej kultury, jest historią Tendera Bransona, byłego członka Kościoła Wyznawców, wymarłej sekty, w której każdy wyznawca uczy się, jak być służącym − wielu z nich jest lokajami lub pokojówkami − …
Clive Staples Lewis
Srebrne krzesło – czwarty tom z cyklu Opowieści z Narnii brytyjskiego pisarza C.S. Lewisa opublikowany w 1953.
Stephen King
Komórka – powieść Stephena Kinga z 2006 roku. W Polsce wydana rok później przez wydawnictwo Albatros.
Rebecca Wells
Boskie sekrety siostrzanego stowarzyszenia Ya-Ya – amerykańska tragikomedia filmowa z 2002 roku, powstała na podstawie powieści Rebekki Wells.
Cassandra Clare
Miasto kości – książka fantasy dla młodzieży o Nocnych Łowcach, napisana przez Cassandrę Clare, wydana w Polsce 17 czerwca 2009 roku. Jest to pierwsza część serii Dary Anioła.
John Berendt
Północ w ogrodzie dobra i zła – powieść Johna Berendta, znajdująca się na liście bestsellerów "The New York Times" przez 216 tygodni jako debiut z 1994 roku. Książka opiera się na wydarzeniach, które rozegrały się w mieście Savannah w latach 80. XX wieku. Jednakże autor nie był …
Robert Louis Stevenson
Doktor Jekyll i pan Hyde – nowela napisana przez szkockiego autora Roberta Louisa Stevensona, po raz pierwszy w oryginale publikowana w roku 1886. Utwór opowiada o londyńskim prawniku, który prowadzi dochodzenie w sprawie dziwnego zdarzenia pomiędzy jego przyjacielem, dr. Henrym …
Haruki Murakami
1Q84 – powieść japońskiego pisarza Harukiego Murakamiego. Wydana w Japonii w trzech tomach – dwa pierwsze w maju i listopadzie 2009 roku oraz trzeci w kwietniu 2010 roku. W ciągu pierwszego miesiąca sprzedano milion kopii tej powieści. Podobnie w Polsce wydane zostały trzy …
Anne Rice
Królowa potępionych – trzeci tom cyklu Kroniki wampirów amerykańskiej pisarki Anne Rice. Po sześciu tysiącach lat Akasha, matka wampirów i królowa potępionych, wstaje ze swego kamiennego tronu. Jej zamiary szybko stają się jasne: przejęcie władzy nad światem żywych i umarłych, …
Cormac McCarthy
To nie jest kraj dla starych ludzi – powieść amerykańskiego pisarza Cormaca McCarthy'ego wydana w 2005 r. Tytuł powieści pochodzi z wiersza Sailing to Byzantium autorstwa Williama Butlera Yeatsa. Powieść rozgrywa się w pobliżu granicy amerykańsko-meksykańskiej w 1980 r., gdzie …
Katherine Paterson
Most do Terabithii – powieść psychologiczno-obyczajowa fantasy dla młodzieży, napisana w 1977 roku przez Katherine Paterson. Jest to powieść o przyjaźni i dorastaniu, a także mierzeniu się z różnymi problemami. Autorka pisząc tę powieść, wzorowała się na przeżyciach własnego …
Ian McEwan
Sobota – powieść brytyjskiego pisarza Iana McEwana. W 2006 roku za "Sobotę" Ian McEwan otrzymał nagrodę James Tait Black Memorial. Sobota jest zapisem jednego dnia z życia cenionego londyńskiego neurochirurga. Henry Perowne prowadzi poukładane, szczęśliwe życie. Jednak jeden …
Stephen King
Zielona mila – powieść w odcinkach autorstwa Stephena Kinga z 1996 roku, wcześniej wydana w 6 osobnych tomach. Pierwsze polskie wydanie pochodzi z roku 1996. Na podstawie książki powstał film w reżyserii Franka Darabonta, z Tomem Hanksem w roli Paula Edgecomba i Michaelem …
John Green
Szukając Alaski to powieść dla młodzieży napisana przez Johna Greena.
Chinua Achebe
Wszystko rozpada się to anglojęzyczna powieść napisana przez Chinua Achebe.
Stanisław Lem
Pamiętnik znaleziony w wannie – powieść Stanisława Lema, wydana po raz pierwszy nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 1961. Pamiętnik ... to powieść, której akcja osadzona jest w roku 3149 nowego kalendarza, gdy odnaleziony zostaje tytułowy pamiętnik. Zasadnicze wydarzenia są …
Clive Staples Lewis
Opowiesci z Narnii to siedmioczesciowy cykl powiesciowy autorstwa Clivea Staplesa Lewisa 18981963 angielskiego pisarza filozofa i wykladowcy literatury sredniowiecznej i renesansowej na uniwersytecie w Oksfordzie Ksiazki o fantastycznej krainie Narnii powstaly w latach 195056 i …
Terry Pratchett
Piekło pocztowe – powieść Terry’ego Pratchetta z serii Świat Dysku, wydana w Wielkiej Brytanii 25 września 2004, a w Polsce jesienią 2008 roku. Piekło pocztowe jest pierwszą powieścią Pratchetta nominowaną do nagrody Nebula. Utwór – odmiennie niż poprzednie części cyklu – jest …
Umberto Eco
Wyspa Dnia Poprzedniego – trzecia powieść Umberta Eco, wydana w 1994 r. Jej bohater o imieniu Robert - kolejno piemoncki żołnierz, trochę libertyn, bywalec paryskich salonów, tajny agent Mazarina, a wreszcie podróżnik-rozbitek - dobija na koniec do opuszczonego wielkiego …
Karol Dickens
Oliver Twist − powieść Karola Dickensa, napisana w latach 1837-1838. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 1846.
William Faulkner
Wściekłość i wrzask – powieść Williama Faulknera wydana w 1929 roku. Autor stosuje różne style narracji, między innymi strumień świadomości. Książka zajęła 34 miejsce na liście 100 książek XX wieku według „Le Monde”.
Arthur Conan Doyle
Klątwa wisząca nad rodem Baskerville'ów zbiera kolejne żniwo. Nie żyje Sir Karol, a miejscowi powtarzają, że za jego śmiercią stoi grasująca na wrzosowiskach hrabstwa Devon bestia. Legenda głosi, że za tajemnicze morderstwa odpowiada jeden z członków rodu - Henryk Baskerville, …
James Frey
Milion małych kawałków to powieść napisana przez Jamesa Frey'a.
Robert A. Heinlein
Obcy w obcym kraju – powieść fantastycznonaukowa amerykańskiego pisarza Roberta A. Heinleina, opublikowana w roku 1961. W Polsce wydana trzykrotnie, w odcinkach w miesięczniku "Nowa Fantastyka", przez wydawnictwo Zysk i S-ka w roku 1995 oraz przez wydawnictwo Solaris w roku …
Ryszard Kapuscinski
Cesarz – książka Ryszarda Kapuścińskiego o Etiopii i dworze cesarskim Haile Selassie I za czasów monarchii konstytucyjnej oraz w momencie rewolucji. Sam autor przedstawiał ją bardziej jako fikcję literacką niż reportaż. Pisarz nie ukazuje członków komunistycznej junty wojskowej, …
Dan Simmons
Hyperion – powieść science fiction amerykańskiego pisarza Dana Simmonsa z 1989 r. Tytuł powieści oraz elementy fabuły nawiązują do poematu Johna Keatsa o tym samym tytule. W 1990 książka została nagrodzona nagrodami Hugo i Locusa oraz była nominowana do nagrody BSFA. W 1992 …
Rick Riordan
Klątwa Tytana – trzecia część pięciotomowej serii Percy Jackson i bogowie olimpijscy.
Frank Herbert
Dzieci Diuny – trzecia powieść Franka Herberta dotycząca uniwersum Diuny. Opublikowana w 1976 roku w magazynie Analog Science Fiction and Fact. W 1977 roku nominowana do nagrody Hugo za najlepszą powieść. Ostatnia część cyklu publikowana w prasie przed wydaniem …
Cornelia Funke
Atramentowa krew – druga część młodzieżowej trylogii fantastycznej o Atramentowym świecie niemieckiej pisarki Cornelii Funke. Opisuje dalsze losy Meggie, jej ojca, matki oraz Smolipalucha i Farida.
Marek Aureliusz
Rozmyślania – dzieło filozoficzne autorstwa cesarza rzymskiego Marka Aureliusza.
Maurice Sendak
Tam, gdzie żyją dzikie stwory – amerykańska książka dla dzieci napisana w 1963 roku przez Maurice'a Sendaka; po raz pierwszy została wydana przez wydawnictwo Harper & Row. Dane wydawnictwa HarperCollins podają, że na świecie sprzedało się ponad 19 milionów egzemplarzy tej …
Malcolm Gladwell
Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu to książka napisana przez Malcolma Gladwella.
Ray Bradbury
Kroniki marsjańskie, oryg. The Martian Chronicles – zbiór opowiadań fantastyczno-naukowych Raya Bradbury z roku 1950, spisanych w formie kroniki, ukazujących historię podboju Marsa przez Ziemian w latach 1999-2026. Metaforycznie ukazana kolonizacja obcej planety przez żądnych …
Robert A. Heinlein
Kawaleria kosmosu – powieść fantastycznonaukowa amerykańskiego pisarza Roberta A. Heinleina, opublikowana najpierw w odcinkach na łamach „The Magazine of Fantasy & Science Fiction” w październiku/listopadzie 1959 jako Starship Soldier i wydana w formie książki w 1959. Polską …
Henning Mankell
Morderca bez twarzy – tytuł oryginalny Mördare utan ansikte – powieść kryminalna wydana w roku 1991, autorstwa szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, stanowiąca pierwszą w serii o przygodach Kurta Wallandera. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2004 nakładem wydawnictwa …
Ursula K. Le Guin
Czarnoksiężnik z Archipelagu – powieść fantasy amerykańskiej pisarki Ursuli K. Le Guin, pierwsza część cyklu Ziemiomorze. Wydana w 1968 r. przez wydawnictwo Parnassus Press, polskie tłumaczenie Stanisława Barańczaka ukazało się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 1983 r. w serii …
Stanisław Lem
Opowieści o pilocie Pirxie – zbiór opowiadań science fiction autorstwa Stanisława Lema. Po raz pierwszy wydany w 1968 roku przez Wydawnictwo Literackie, Kraków. Pierwsze wydanie Opowieści… nie zawiera opowiadania Ananke, które nie było wówczas jeszcze napisane. Głównym bohaterem …
James Joyce
Dublińczycy – zbiór piętnastu opowiadań autorstwa Jamesa Joyce'a opublikowany w 1914. Autor, uznany później za pioniera techniki strumienia świadomości, korzystał tutaj z nieco bardziej realistycznej stylistyki. Opowiadania stanowią opis życia mieszkańców Dublina. Wiele postaci …
Agatha Christie
Morderstwo w Orient Expressie jest powieścią detektywistyczną Agaty Christie. Pierwszy raz wydano ją w formie książki w 1934 roku. Wcześniej była drukowana w odcinkach w czasopiśmie Saturday Evening Post. Jest to jedna z najbardziej znanych powieści Agathy Christie.
Daniel Defoe
Przypadki Robinsona Crusoe – powieść podróżniczo-przygodowa Daniela Defoe z 1719 roku. Opowieść o Robinsonie składa się z dwóch części: pierwsza – "The Life and Strange Surprizing Adventures of Robinson Crusoe" opowiada o losach młodego marynarza Robinsona Crusoe, który trafia …
Pearl S. Buck
Łaskawa ziemia – powieść autorstwa Pearl Buck wydana w 1931 roku. Pierwsza część trylogii Ziemski Dom, kolejne to Synowie i Dom w ruinie. Książka przez dwa lata znajdowała się na szczycie listy bestsellerów w Stanach Zjednoczonych, zdobyła nagrodę Pulitzera w 1932, została …
Virginia Woolf
Pani Dalloway - powieść Virginii Woolf, wydana po raz pierwszy w roku 1925.
Stephen King
Mroczna Wieża – siódmy w kolejności wydawania tom ośmioczęściowego cyklu powieści o tym samym tytule autorstwa Stephena Kinga, opublikowany przez wydawnictwo Donald M. Grant w 2004 roku. Inspiracją dla serii był poemat Roberta Browninga Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął. …
John Maxwell Coetzee
Hańba – powieść Johna Maxwella Coetzee, laureata literackiej Nagrody Nobla, wydana w języku angielskim w 1999 roku. Autor otrzymał za nią prestiżową Nagrodę Bookera. W 2008 roku została zekranizowana przez Steve'a Jacobsa.
Terry Pratchett
Straż nocna to tytuł dwudziestej dziewiątej książki z serii Świat Dysku Terry'ego Pratchetta. W Polsce książka ta ukazała się 21.02.2008 z pominięciem oryginalnej chronologii cyklu w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy. Ósma część podcyklu o Straży Miejskiej. Grafika okładki, wykonana …
James Joyce
Ulisses – powieść autorstwa Jamesa Joyce'a. Najpierw publikowana w latach 1918-1920 w odcinkach w amerykańskiej gazecie "The Little Review", następnie wydana w całości w Paryżu przez Sylvię Beach 2 lutego 1922 roku. Treścią powieści jest wędrówka po Dublinie głównego bohatera, …
Arturo Pérez-Reverte
Klub Dumas – hiszpańska powieść autorstwa Arturo Pérez-Reverte'a. Wydana w Polsce i kilkakrotnie wznawiana. Druga część tytułu oznacza Cień Richelieu i pochodzi z książki Dumasa Dwadzieścia lat później. Na jej podstawie Roman Polański nakręcił w 1999 roku film Dziewiąte wrota, …
Stephen King
Wilki z Calla – V tom cyklu Mroczna Wieża Stephena Kinga. Książka zainspirowana jest filmem Akiry Kurosawy Siedmiu samurajów.
Arthur C. Clarke
Wojna światów – powieść z gatunku science fiction autorstwa Herberta George Wellsa wydana po raz pierwszy w 1898 roku. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 1899 r., nakładem Gazety Polskiej, w tłumaczeniu Marii Wentz'l. Wielokrotnie wznawiana w tłumaczeniu Henryka Józefowicza, …
William Faulkner
Kiedy umieram – piąta powieść Williama Faulknera z 1930 roku. Szkolna lektura obowiązkowa w krajach anglojęzycznych. Opowieść przedstawiana jest przez 15 narratorów w 59 rozdziałach w stylu strumienia świadomości. Książka opowiada historię rodziny Bundrenów, która uparcie …
Mario Puzo
Ojciec chrzestny – powieść Maria Puzo, po raz pierwszy wydana w roku 1969. Opowiada historię sycyliskiej rodziny mafijnej sprawującej rządy w Nowym Jorku. Akcja powieści obejmuje 10 lat, poczynając od zakończenia II wojny światowej, oraz retrospekcje. Centralną postacią jest Don …
Terry Pratchett
Pomniejsze bóstwa – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1992 r.. Jest to trzynasta część długiego cyklu Świat Dysku. Młody i nie całkiem bystry nowicjusz Brutha podczas codziennych obowiązków, do jakich należy głównie okopywanie melonów, staje w obliczu …
Karol Dickens
David Copperfield – powieść obyczajowa angielskiego pisarza Karola Dickensa, wydana po raz pierwszy w roku 1850. Jak niemal wszystkie dzieła Dickensa, początkowo ukazywała się w odcinkach. Wiele wątków z tej powieści jest uznawane za autobiograficzne.
A.S. Byatt
Opętanie - brytyjska powieść postmodernistyczna napisana przez A. S. Byatt.
Roald Dahl
Wielkomilud – powieść dla dzieci autorstwa Roalda Dahla, pisarza brytyjskiego norweskiego pochodzenia. W Polsce ukazała się po raz pierwszy w 1991 roku w tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego z budzącymi obiekcje ilustracjami Franciszka Maśluszczaka. Niezwykle kontrowersyjne …
Terry Pratchett
Trzy wiedźmy – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1988 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1998 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jest to szósta część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu o czarownicach z Lancre. …
Truman Capote
Śniadanie u Tiffaniego – opowiadanie Trumana Capote'ego wydane w 1958 roku. Główna bohaterka, Holly Golightly to jedna z najbardziej znanych kreacji pisarza oraz ikona kultury amerykańskiej.
Isaac Asimov
Fundacja i Imperium – wydany w 1952 drugi tom cyklu Fundacja autorstwa Isaaca Asimova.
Stanisław Lem
Powrót z gwiazd – powieść Stanisława Lema, zaliczana do klasyki gatunku science fiction. Wydana po raz pierwszy w 1961 roku przez wydawnictwo „Czytelnik”.
Gabriel García Márquez
Rzecz o mych smutnych dziwkach – książka autorstwa Gabriela Garcíi Márqueza. Została opublikowana po hiszpańsku w 2004 roku, w Polsce wydana w roku 2005. Opowiada o późnej miłości starszego pana do nieletniej dziewicy. Narrator-bohater jest dziennikarzem, kiedyś pracował jako …
Ursula K. Le Guin
Lewa ręka ciemności – wydana w 1969 roku powieść fantastyczna autorstwa Ursuli K. Le Guin rozgrywająca się w świecie Ekumeny. Powieść zawiera liczne wątki religijne, w tym – podobnie jak Czarnoksiężnik z Archipelagu – nawiązania do taoizmu. Po polsku wydana po raz pierwszy przez …
Isaac Asimov
Druga Fundacja – wydany w 1953 roku trzeci tom cyklu Fundacja autorstwa Isaaca Asimova.
Stephen King
Pieśń Susannah – szósty tom ośmioczęściowego cyklu powieści Stephena Kinga, opublikowany przez wydawnictwo Donald M. Grant w 2004 roku. Inspiracją dla serii był poemat Roberta Browninga Sir Roland pod Mroczną Wieżą stanął.
Terry Pratchett
Kosiarz – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1991 r.. Jest to jedenasta część długiego cyklu Świat Dysku. W Polsce wydana w 15 stycznia 2001 roku przez Prószyński i S-ka. Śmierć naraził się Audytorom Wszechświata. Dostaje Czas, co znaczy że będzie żył, …
Salman Rushdie
Dzieci północy – to powieść Salmana Rushdiego z 1981 roku. Książka zdobyła w roku 1981 Nagrodę Bookera jak i James Tait Black Memorial Prize. Amerykański tygodnik Time umieścił ją na liście 100 najlepszych powieści anglojęzycznych, opublikowanych od 1923 do 2005 …
Zadie Smith
Białe Zęby – powieść autorstwa Zadie Smith wydana w 2000 roku. W Polsce opublikowana w 2002 roku przez wydawnictwo Znak. Jest to debiut pisarski Zadie Smith. Książka została nagrodzona The Guardian First Book Award Whitbread Prize. Jej nakład w Wielkiej Brytanii przekroczył …
Victor Hugo
Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu – powieść Wiktora Hugo znana w Polsce również pod tytułem Dzwonnik z Notre-Dame, osadzona w czasach późnego średniowiecza. Według słów samego autora, jest to "obraz piętnastowiecznego Paryża i całego piętnastego wieku przez pryzmat tego …
William Szekspir
Otello – tragedia Williama Szekspira napisana prawdopodobnie ok. 1602-1604 r. Tytułowym bohaterem sztuki jest Maur, który żeni się z córką weneckiego senatora, Desdemoną; choć żona pozostaje mu wierna, Otello, za sprawą intryg, zaczyna podejrzewać ją o cudzołóstwo i daje się …
Michael Chabon
Związek żydowskich policjantów – powieść Michaela Chabona wyróżniona w roku 2008 nagrodami: Hugo, Locus, Nebula oraz Sidewise. Wydana w 2007 r. przez oficynę Harper Collins, w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B. 2009 r. Powieść, owoc pięciu lat pracy autora, okazała …
Neil Gaiman
Dym i lustra. Opowiadania i złudzenia – zbiór opowiadań autorstwa Neila Gaimana wydany w Polsce w 2002 roku przez wydawnictwo MAG. Książkę przetłumaczyła Paulina Braiter. Wewnątrz znajduje się obszerny wstęp, napisany przez samego autora, zawierający opowiadanie Prezent ślubny. …
John Grisham
Czas zabijania – powieść amerykańskiego pisarza Johna Grishama. Na jej podstawie powstał film pod tym samym tytułem.
Arthur Miller
Śmierć komiwojażera to sztuka napisana przez Arthura Millera.
Terry Pratchett
Wiedźmikołaj – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, dwudziesta część cyklu Świat Dysku, wydana w 1994 r.. Powieść opowiada o Śmierci, który w wigilię Nocy Strzeżenia Wiedźm postanowił zastąpić Wiedźmikołaja, który gdzieś się zapodział. Wnuczka Śmierci - Susan - z …
Ryszard Kapuscinski
Szachinszach – reportaż Ryszarda Kapuścińskiego o rewolucjach w Iranie, poczynając od I wojny światowej, przez panowanie szacha Rezy Pahlawiego, jego następcy Mohameda Rezy, do rewolucji Chomeiniego w Iranie w 1979 roku.
Jack London
Zew krwi – powieść amerykańskiego pisarza Jacka Londona z 1903, przedstawiająca przygody psa Bucka, mieszańca bernardyna i owczarka szkockiego, wychowanego na wsi, który musi sobie radzić w trudnych warunkach Alaski. Występuje w niej wiele postaci, które opiekowały się …
Michael Crichton
„Andromeda” znaczy śmierć - amerykańska powieść napisana przez Michaela Crichtona.
Milan Kundera
Żart – pierwsza powieść Milana Kundery, ukończona 5 grudnia 1965, po raz pierwszy opublikowana w 1967 roku. Przyniosła swojemu autorowi sławę na całym świecie. Opowiada historię komunistycznej Czechosłowacji z punktu widzenia czterech różnych narratorów. Chociaż krytyczne …
Stanisław Lem
Niezwyciężony – powieść Stanisława Lema wydana po raz pierwszy w 1964 roku w zbiorze z opowiadaniami pod tytułem Niezwyciężony i inne opowiadania, należąca do gatunku hard science fiction.
Stanisław Lem
Fiasko – powieść Stanisława Lema z gatunku hard science fiction wydana pierwotnie w języku niemieckim w 1986 w Niemczech przez wydawnictwo S. Fisher. W Polsce wydana po raz pierwszy w 1987 przez Wydawnictwo Literackie. Jej fabuła obraca się wokół konfrontacji człowieka z naturą …
Richard Bach
Mewa – nowela autorstwa Richarda Bacha z fotografiami Russell Munson. Wydana w 1970 przez Avon Books, edycję polską, w tłumaczeniu Radosława Zubka, wydał Dom Wydawniczy Rebis w 1995 w serii "Biblioteka Nowej Myśli". Książka w swoim czasie była wielkim bestsellerem w środowiskach …
Michael Ondaatje
Angielski pacjent – powieść Michaela Ondaatje, wydana w 1992 r. Została nagrodzona m.in. Nagrodą Bookera i sfilmowana w 1996 r. Film zdobył 9 Oscarów. Akcja powieści rozgrywa się we Włoszech, pod koniec II wojny światowej. Bohaterami książki są pielęgniarka Hana, Caravaggio – …
Garth Nix
Sabriel – powieść fantasy będąca częścią serii "Stare Królestwo", napisana przez Gartha Nixa. Została opublikowana po raz pierwszy w roku 1995, w języku angielskim. Stanowi ona pierwszą część trylogii "Opowieści o Starym Królestwie". Akcja książki dzieje się w sąsiadujących ze …
Michael Crichton
Zaginiony świat – opublikowana w 1995 r. powieść autorstwa Michaela Crichtona.
Don DeLillo
Biały szum – wydana w 1985 powieść Dona DeLillo. Była pierwszą jego książką, która zdobyła szeroki rozgłos, a to w dużej mierze dzięki przyznaniu jej National Book Award. W Polsce książka została wydana w 1997 przez Dom Wydawniczy Rebis w serii Salamandra. Autorem polskiego …
Kurt Vonnegut
Syreny z Tytana – druga pod względem daty wydania powieść Kurta Vonneguta, opublikowana w 1959 roku. Mimo typowo fantastycznego tła, powieść skrywa w sobie uniwersalne przesłanie, na pozór satyryczne, mające jednak głębokie odbicie moralne. Powieść opisuje historię jednego z …
John Irving
Jednoroczna wdowa – dziewiąta powieść amerykańskiego pisarza Johna Irvinga, wydana w 1998 roku. W 2004 roku została zekranizowana. Książka podzielona jest na trzy części i opowiada historię Ruth Cole. W pierwszej części ma 4 lata; akcja dzieje się w 1958 roku. Ruth jest …
Thomas Pynchon
49 idzie pod młotek – jedna z najważniejszych powieści Thomasa Pynchona, wydana w 1966 roku. Uważana za najbardziej przystępną w dorobku pisarza. Główną bohaterką powieści jest Edypa Maas, która staje się niespodziewanie dziedziczką sporej fortuny swojego eks-kochanka Pierce'a …
Terry Pratchett
Łups! – 34 powieść Terry'ego Pratchetta z serii Świat Dysku. Premiera wydawnicza w Polsce miała miejsce 19 maja 2009. Zaliczana do podcyklu o Straży Miejskiej. Treść książki luźno nawiązuje do fabuły Piątego Elefanta. Łups! opowiada o walkach między trollami i krasnoludami w …
Terry Pratchett
Czarodzicielstwo – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1988 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1997 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jest to piąta część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu o …
Michael Crichton
Rój – powieść Michaela Crichtona z 2002 roku, należąca do gatunku technothriller.
Terry Pratchett
Zbrojni – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1993 r.. Jest to piętnasta część długiego cyklu Świat Dysku. W Polsce wydana w roku 2002 przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Edward d'Eath, potomek zubożałego rodu szlacheckiego, postanawia odnaleźć potomka …
Paulo Coelho
Jedenaście minut – powieść Paula Coelha, wydana w 2003 roku. Do 2005 książka została sprzedana w 6 milionach egzemplarzy oraz doczekała się wydań w 39 językach.
Terry Pratchett
Piramidy – humorystyczna powieść fantasy autorstwa Terry'ego Pratchetta, wydana w 1989 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1998 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jest to siódma część cyklu Świat Dysku. Książka opowiada o skrytobójcach, piramidach i …
Charles Baudelaire
Kwiaty zła, znane również po polsku jako Kwiaty grzechu – zbiór wierszy opublikowany przez Charles'a Baudelaire'a w roku 1857. Od 1845 roku Baudelaire zapowiadał wydanie zbioru wierszy pod nazwą Lesbijki, później miał on nosić tytuł Otchłań i opisywać siedem grzechów głównych, …
Stendhal
Czerwone i czarne - najbardziej znana powieść autorstwa Stendhala. Wydana pierwszy raz w 1831 r. we Francji. Z powodu zawartych w powieści treści krytycznych wobec Kościoła w 1864 r. umieszczona na indeksie ksiąg zakazanych. Przedstawia ona dzieje ubogiego chłopca - Juliana …
Stephen King
Sklepik z marzeniami – powieść Stephena Kinga wydana w październiku 1991 roku opowiadająca o miasteczku Castle Rock, w którym przybysz z Europy otwiera niecodzienny sklep. W 1993 roku ukazała się jej ekranizacja.
China Miéville
Dworzec Perdido − powieść łącząca elementy fantasy i steampunku, autorstwa brytyjskiego pisarza Chiny Miévilla. Otrzymała nagrodę British Fantasy Society i nagrodę im. Arthura C. Clarke'a, jak również była nominowana do nagród Nebula, Hugo w kategorii "Najlepsza powieść", World …
Terry Pratchett
Na glinianych nogach – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1996 r.. Jest to dziewiętnasta część cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu o Straży Miejskiej. Bohaterami powieści po raz trzeci z rzędu w cyklu Świata Dysku będą strażnicy miejscy z …
Philip K. Dick
Człowiek z Wysokiego Zamku – powieść science fiction Philipa K. Dicka z 1962 roku, nagrodzona Nagrodą Hugo w roku 1963. Dzieło należy do gatunku historia alternatywna. W powieści przeplatają się trzy równoległe światy: świat powieści Dicka, świat stworzony przez występującego w …
Brandon Sanderson
Z mgły zrodzony – pierwsza część trylogii Brandona Sandersona Z mgły zrodzony.
Lyman Frank Baum
Czarnoksiężnik z Krainy Oz – powieść dla dzieci autorstwa L. Franka Bauma, pierwsza część cyklu o czarodziejskiej krainie Oz. Powieść została wydana w Chicago w 1900 roku. Czarnoksiężnik z Krainy Oz, będąc pierwszym utworem fantasy w amerykańskiej literaturze dziecięcej, stał …
Walter M. Miller
Kantyk dla Leibowitza lub Kantyczka dla Leibowitza – postapokaliptyczna powieść autorstwa Waltera M. Millera z roku 1959. Była to jedyna powieść Millera wydana za jego życia. Powieść została w 1961 roku nagrodzona prestiżową nagrodą Hugo dla najlepszej powieści s-f. Powieść jest …
Umberto Eco
Tajemniczy płomień królowej Loany – powieść włoskiego pisarza Umberta Eco. Została opublikowana po raz pierwszy w roku 2004 we Włoszech. Polskie tłumaczenie zostało wydane w roku 2005 nakładem wydawnictwa Noir sur Blanc. Książkę przełożył na język polski Krzysztof Żaboklicki. …
Fiodor Dostojewski
Biesy – powieść Fiodora Dostojewskiego opublikowana w latach 1871-1872 na łamach czasopisma Russkij Wiestnik. Akcja utworu rozgrywa się ok. 1870 roku, w prowincjonalnym mieście rosyjskim. Chronologicznie trzecie z dzieł Dostojewskiego, interpretowane bywa jako pamflet na ruch …
Oscar Wilde
Bądźmy poważni na serio – dramat komediowy w trzech aktach Oscara Wilde'a z 1895 roku, którego dowcipne dialogi są satyrą na przywary i hipokryzję ówczesnego społeczeństwa. Akcja sztuki rozgrywa się w Anglii u schyłku epoki wiktoriańskiej, a zawarty w niej lekki humor opiera się …
Giuseppe Tomasi di Lampedusa
Lampart – powieść włoskiego pisarza Giuseppego Tomasiego di Lampedusy, opublikowana w 1958, rok po śmierci autora. Dzieło, napisane w konwencji powieści XIX-wiecznej, ukazuje schyłek świata starej burbońskiej arystokratycznego na Sycylii w czasach zjednoczenia Włoch. Akcja …
Cassandra Clare
Miasto popiołów – druga część serii Dary Anioła, napisanej przez Cassandrę Clare, została wydana w Polsce 21 października 2009 roku.
Fiodor Dostojewski
Gracz – powieść napisana w 1866 przez Fiodora Dostojewskiego. Gracz został napisany w ciągu miesiąca. Dostojewski za uzyskane honorarium spłacił swoje karciane długi. Powieść zawiera wiele wątków autobiograficznych. Autor był hazardzistą, podobnie jak bohater książki. Obsesyjne …
Jared Diamond
Upadek – książka autorstwa Jareda Diamonda wydana w 2004. Jej tematem jest zagłada kultur z przeszłości spowodowana czynnikami środowiskowymi, a w niektórych przypadkach także zmianą klimatu, wrogimi sąsiadami i partnerami handlowymi. Intencją autora było, by czytelnicy mogli …
Robert A. Heinlein
Luna to surowa pani – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Roberta A. Heinleina. Powieść ukazała się w 1966 r., polskie wydanie, w tłumaczeniu Przemysława Znanieckiego, wydało Wydawnictwo Rebis w 1992 r. Powieść otrzymała nagrodę Hugo w 1967 r. W 1983 r., jako …
Tom Clancy
Polowanie na Czerwony Październik – debiutancka powieść sensacyjna Toma Clancy'ego z 1984 roku. W Polsce wydała ją oficyna GiG w 1991 r., w tłumaczeniu Doroty i Krzysztofa Murawskich. Jest to czwarta część cyklu o Jacku Ryanie. Na podstawie książki w 1990 r. zrealizowano film …
Franz Kafka
Zamek to jeden z najbardziej tajemniczych utworów Franza Kafki. Powieść ta jest ostatnią częścią tzw. Trylogii samotności. Prace nad nią Kafka rozpoczął w 1922 roku, ale dzieło to, podobnie jak Ameryka i Proces, nie zostało dokończone. Treść ostatniego rozdziału Kafka przekazał …
Richard Feynman
„Pan raczy żartować, panie Feynman!” Przypadki ciekawego człowieka – zbiór wspomnień Richarda Feynmana, wyróżnionego w roku 1965 Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki, wydany w Polsce w latach 1996 i 2007. Anegdoty zostały spisane z nagrań wielu nieformalnych rozmów o nauce, pracy i …
John Irving
Hotel New Hampshire – piąta powieść amerykańskiego pisarza Johna Irvinga, wydana w 1981 roku. W 1984 roku została zekranizowana. Podobnie jak wiele innych powieści Irvinga, książka ta porusza tematy prostytucji, gwałtu i gwałtu zbiorowego oraz absencji rodzicielskiej. Akcja …
Terry Pratchett
Wyprawa czarownic – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1991 r.. Jest to dwunasta część cyklu Świat Dysku. Jest to książka o sile opowieści i o tym, jak świat i ludzie zmieniają się pod ich wpływem. Ponownie czarownice z Lancre mają do wypełnienia misję …
Terry Pratchett
Wolni Ciut Ludzie – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 2003 r. Polskie wydanie ukazało się w styczniu 2005, w tłumaczeniu Doroty Malinowskiej-Grupińskiej, z pominięciem oryginalnej chronologii cyklu. W listopadzie 2010 ukazało się nowe wydanie powieści, …