The most popular books in Polish
from 501 to 700
What books are currently the most popular and which are the all time classics? Here we present you with a mixture of those two criteria. We update this list once a month.
Thomas Friedman
Teoria płaskiego świata – wydana w 2005 książka amerykańskiego dziennikarza i publicysty Thomasa Friedmana, w której autor dokonał analizy zjawisk zachodzących w globalizującym się świecie. Jak twierdzi Friedman, „świat stał się płaski” z powodu „internetowej globalizacji”. …
Stephen King
Oczy smoka – powieść Stephena Kinga wydana w 1987 roku. Jest z gatunku fantastyki, przez co odbiega znacznie od standardowych horrorów autora.
Neil Gaiman
Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia. Zbiór opowiadań autorstwa Neila Gaimana wydany w Polsce także w 2006 roku przez Wydawnictwo MAG. Książkę przetłumaczyła Paulina Braiter. Zbiór zawiera wielokrotnie nagradzane teksty: Studium w szmaragdzie, Październik w fotelu, Jak rozmawiać z …
Terry Pratchett
Złodziej czasu – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 2001 r. Jest to dwudziesta szósta część długiego cyklu Świat Dysku. Jako ostatnia ma na okładce grafikę Josha Kirby'ego. W Polsce książka ukazała się 11 września 2007 r. nakładem wydawnictwa Prószyński …
Terry Pratchett
Muzyka duszy – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1994 r.. Jest to szesnasta część cyklu Świat Dysku. Książka opowiada o konsekwencjach znalezienia pewnego instrumentu muzycznego w sklepie, "którego jeszcze wczoraj tutaj nie było". Tytułowa Muzyka duszy …
Frank Herbert
Bóg Imperator Diuny – czwarta powieść Franka Herberta dotycząca uniwersum Diuny. Po raz pierwszy wydana w 1981 roku.
Kenneth Grahame
O czym szumią wierzby – klasyczna powieść dla dzieci autorstwa Kennetha Grahame'a, opublikowana w 1908 roku. Oryginalne wydanie zostało zilustrowane przez E. H. Sheparda. Polski przekład ukazał się po raz pierwszy w 1938 roku.
Hermann Hesse
„Demian: Dzieje młodości Emila Sinclaira” – powieść niemieckiego pisarza Hermann Hesse. Napisał ją w roku 1917, wydana została w roku 1919 pod pseudonimem Emil Sinclair, pod którym Hesse zmuszony był publikować swoje artykuły od 1917 roku. Demian opowiada o dojrzewaniu głównego …
Louis-Ferdinand Céline
Podróż do kresu nocy – debiutancka powieść Louisa-Ferdinanda Céline'a, która ukazała się w roku 1932. Niedługo po wydaniu została zgłoszona do Nagrody Goncourtów. Otrzymała Nagrodę Renaudot stanowiącą odznaczenie jury dziennikarzy. Współcześnie określana jako jedna z …
William Szekspir
Król Lear – tragedia Williama Shakespeare'a, prawdopodobnie napisana w roku 1605. Fabuła dramatu oparta jest na legendzie o Llyrze, mitycznym królu Brytanii. Król Lear uznawany jest za jedno z największych osiągnięć Szekspira.
Giovanni Boccaccio
Dekameron – dzieło literackie Giovanniego Boccaccia, napisane w języku włoskim prawdopodobnie w latach 1350–1353, a po raz pierwszy wydane drukiem ok. 1470 roku. W 1559 r. Dekameron umieszczono w indeksie ksiąg zakazanych. Jest to zbiór 100 nowel, które w ciągu 10 dni w roku …
Thomas Harris
Czerwony smok to pierwsza część trylogii Thomasa Harrisa, w której pojawia się genialny psychiatra i seryjny morderca Hannibal Lecter. Powstała w 1981 roku, czytelnicy odkryli ją na nowo we wczesnych latach 90. Na jej podstawie powstały dwa filmy: Łowca z 1986 roku i Czerwony …
Terry Pratchett
Piąty Elefant – humorystyczna powieść fantasy autorstwa Terry'ego Pratchetta, dwudziesta czwarta część cyklu Świat Dysku, wydana w 1999 r.. Jest to piąta część podcyklu o Straży Miejskiej. Osią akcji jest misja dyplomatyczna Vimesa i Sybil w Überwaldzie, gdzie mają wynegocjować …
Terry Pratchett
Ruchome obrazki – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1990 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 2000 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jest to dziesiąta część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu "biznesowego". Historia …
Evelyn Waugh
Powrót do Brideshead - powieść autorstwa Evelyna Waugha z 1945 roku.
Stephen King
Bezsenność to powieść autorstwa Stephena Kinga wydana w 1994 roku. Akcja, podobnie jak dwóch innych książek Kinga - "To" oraz "Łowca snów", osadzona została w fikcyjnym mieście Derry w stanie Maine. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 1996 roku nakładem wydawnictwa Prima w …
Rick Riordan
Ostatni Olimpijczyk – piąta i ostatnia książka cyklu Percy Jackson i bogowie olimpijscy autorstwa amerykańskiego pisarza Ricka Riordana. Obozowicze z Obozu Herosów przygotowują się na wojnę z rosnącymi w siły wojskami Kronosa. Olimpijczycy są zajęci nieustanną walką z potworem …
Stephen King
Martwa strefa – powieść Stephena Kinga napisana w 1979. Jest to thriller z elementami fantastycznymi. Po raz pierwszy wydana Polsce w 1993 nakładem wydawnictwa Phantom Press International pod tytułem Strefa śmierci. Kilkukrotnie wznawiana przez wydawnictwo Prima i Prószyński i …
Arthur Conan Doyle
Przygody Sherlocka Holmesa – zbiór 12 opowiadań angielskiego pisarza, sir Arthura Conan Doyle'a, ilustrowanych przez Sidneya Pageta i opublikowanych pierwotnie w "The Strand Magazine" w latach 1891–1892. I wydanie książkowe ukazało się 14 października 1892 w liczbie 10 tysięcy …
Friedrich Nietzsche
Tako rzecze Zaratustra. Książka dla wszystkich i dla nikogo – książka autorstwa niemieckiego filozofa Fryderyka Nietzschego, wydana po raz pierwszy w częściach w latach 1883–1885. Uważana za najważniejsze dzieło filozofa, będące kompilacją jego poglądów.
Arnaldur Indriðason
Grobowa cisza − powieść kryminalna islandzkiego pisarza Arnaldura Indriðasona, opublikowana w 2001, a w Polsce w 2010.
John Ronald Reuel Tolkien
Hobbit, czyli tam i z powrotem − powieść autorstwa J.R.R. Tolkiena, wydana w 1937 roku. Opowiada o wyprawie podjętej przez kompanię Thorina do okupowanej przez smoka Smauga Samotnej Góry w celu zabicia go i odzyskania dawnej siedziby krasnoludów. Po drodze, w jaskini Golluma, …
James Clavell
Shōgun – powieść Jamesa Clavella wydana w 1975 roku, pod względem chronologii wydarzeń stanowiąca pierwszą część jego Azjatyckiej sagi. Akcja Shōguna rozgrywa się w feudalnej Japonii, na kilka miesięcy przed bitwą pod Sekigaharą, zaś głównymi bohaterami są: angielski marynarz, …
Irvine Welsh
Trainspotting: Ślepe tory - pierwsza powieść szkockiego pisarza Irvine'a Welsha wydana w 1993 roku.
Lew Tołstoj
Śmierć Iwana Iljicza – nowela Lwa Tołstoja opublikowana po raz pierwszy w 1886 roku. Utwór należy do najwybitniejszych osiągnięć tego autora w zakresie prozy psychologicznej. Nowela była też publikowana w języku polskim pod alternatywnym tytułem Śmierć sędziego …
Joanne Harris
Czekolada – powieść autorstwa Joanne Harris z 1999 roku. Na jej podstawie nakręcono film Czekolada. Kontynuacją utworu jest powieść Rubinowe czółenka.
George Eliot
Miasteczko Middlemarch to anglojęzyczna powieść napisana przez George'a Eliota.
Stephen King
Pokochała Toma Gordona – powieść Stephena Kinga z 1999, wydana w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka w tym samym roku, a następnie wznowiona w roku 2008.
Orson Scott Card
Dzieci Umysłu to czwarty w kolejności wydawania tom Orsona Scotta Carda o Enderze. Książka została wydana w 1995 roku, polskie wydanie, w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy ukazało się w 1998 r.
Peter Straub
Talizman – powieść Stephena Kinga oraz Petera Strauba z 1984 roku. W 2002 roku wydana również w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Jeff Lindsay
Powieść będąca inspiracją do powstania hitowego serialu Dexter! Jaką mroczną tajemnicę skrywa adoptowany syn policjanta Harry’ego Morgana? Czy przystojny i czarujący analityk z kryminalnego laboratorium w Miami trafi w ręce wymiaru sprawiedliwości? Dexter Morgan to ceniony …
Terry Pratchett
Prawda – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta dwudziesta piąta część cyklu Świat Dysku, wydana w 2000 roku Jest to szósta część podcyklu o Straży Miejskiej, zaliczana też do podcyklu "biznesowego". "Wstrząsające sceny w Ankh-Morpork! Patrycjusz atakuje urzędnika z …
Terry Pratchett
Potworny regiment – humorystyczna powieść fantasy, 31. książka z cyklu Świat Dysku Terry’ego Pratchetta, wydana w 2003 roku. W Polsce książka ta ukazała się 15 maja 2008. W krzywym zwierciadle ukazuje wojnę i wojsko, a także walkę o równouprawnienie płci i zakazy religijne. Na …
Terry Pratchett
Carpe jugulum – humorystyczna powieść fantasy autorstwa Terry'ego Pratchetta, dwudziesta trzecia część cyklu Świat Dysku, wydana w 1998 r., ale pierwsza w której wampiry grają główną rolę. W książce znane z wcześniejszych książek wiedźmy: Agnes Nitt/Perdita X. Dream, Babcia …
Terry Pratchett
Panowie i damy – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1992 r.. Jest to czternasta część długiego cyklu Świat Dysku. Kolejna po Wyprawie Czarownic powieść o trzech wiedźmach z małego, zagubionego w Ramtopach królestwa Lancre. Magrat Garlick szykuje się do …
Frances Hodgson Burnett
Mała księżniczka – powieść napisana w 1905 przez Frances Hodgson Burnett jako rozwinięcie wcześniejszej powieści w odcinkach pt. Sara Crewe or what happened at Miss Minchin's Boarding School z 1888. Pierwsze wydanie polskie – 1913, pod tytułem Co się stało na pensyi. Książka …
Roald Dahl
Wiedźmy lub Czarownice – powieść autorstwa Roalda Dahla ilustrowana przez Quentina Blakea, pierwszy raz wydana w Londynie w 1983 roku przez brytyjskie wydawnictwo Jonathan Cape. Na podstawie książki w 1990 został nakręcony film pod tym samym tytułem, będący ekranizacją powieści. …
Johann Wolfgang von Goethe
Cierpienia młodego Wertera – powieść epistolarna napisana przez Johanna Wolfganga von Goethego, opublikowana w roku 1774. Wraz ze Zbójcami Friedricha Schillera uważana za najważniejsze dzieło tzw. okresu Sturm und Drang oraz preromantyzmu.
Raymond Chandler
Głęboki sen – powieść amerykańskiego pisarza Raymonda Chandlera, opublikowana w 1939. Jest to debiutancka powieść Chandlera, a równocześnie pierwsza książka, w której pojawia się postać Philipa Marlowe'a.
Wilkie Collins
Kobieta w bieli powieść epistolarna napisana przez Wilkie Collinsa w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859–1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku. Uważana jest za jedną z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z …
Arthur C. Clarke
Spotkanie z Ramą, powieść science fiction brytyjskiego pisarza Arthura C. Clarke'a wydana w 1973 roku. Jedna z najbardziej uhonorowanych powieści s-f w historii. Została wyróżniona nagrodami Nebula w 1973 oraz Hugo, Nagrodą Campbella, Nagrodą Locusa i Nagrodą Jupitera w 1974 …
Fannie Flagg
Smażone zielone pomidory – powieść amerykańskiej pisarki i aktorki Fannie Flagg, opublikowana w sierpniu 1987 roku. W grudniu 1991 miała miejsce premiera adaptacji filmowej dzieła, zatytułowana Fried Green Tomatoes, w reżyserii Jona Avneta.
Dean Koontz
Odd Thomas to amerykańska powieść typu thriller autorstwa Deana Koontza.
Robert Ludlum
Tożsamość Bourne'a – powieść szpiegowska, dreszczowiec z 1980 roku, której autorem jest amerykański pisarz Robert Ludlum. Pierwsza z cyklu opisująca przygody Jasona Bourne'a. Została zekranizowana po raz pierwszy jako miniserial w roku 1988 i następnie jako film sensacyjny w …
Joe Haldeman
Wieczna wojna – powieść science fiction amerykańskiego pisarza Joe Haldemana, wydana w 1974 r. Polską edycję wydało wydawnictwo Zysk i S-ka w 1995 r. Powieść została nagrodzona Nebulą w 1975 r. oraz Hugo i Nagrodą Campbella w 1976 r.
Platon
Uczta, Sympozjon – dialog Platona zaliczany najczęściej do średniego okresu jego twórczości, o konstrukcji ramowej. Głównym tematem dialogu jest miłość. Obok Państwa uważany jest za jedno ze szczytowych osiągnięć literackich Platona. Istnieje także dialog Ksenofonta o tym samym …
Larry Niven
Pierścień – napisana w 1970 roku powieść science fiction autorstwa Larry'ego Nivena, za którą autor otrzymał nagrodę Hugo oraz Nebula. Rozpoczynająca cykl Opowieści ze znanego kosmosu. Akcja rozgrywa się w przyszłości – gdy ludzkość spotkała już inne cywilizacje i nauczyła się …
Richard Dawkins
Samolubny gen – popularnonaukowa książka dotycząca zagadnienia ewolucji, której autorem jest brytyjski biolog Richard Dawkins, wydana w 1976. Zasadnicza koncepcja oparta jest na teorii George'a C. Williamsa sformułowanej w wydanej w 1966 książce "Adaptation and Natural …
Stephen King
Cztery pory roku – zbiór 4 nowel Stephena Kinga opublikowany w 1982. Utwór publikowano też w Polsce pod alternatywnym tytułem Skazani na Shawshank: Cztery pory roku.
Naomi Novik
Pierwszy tom cyklu Temeraire niezwyklego polaczenia fantasy z powiesciami historycznymi z czasow napoleonskich ktorego ekranizacje planuje Peter Jackson rezyser Wladcy pierscieni Zaloga HMS Relianta przechwytuje francuska fregate i odkrywa na jej pokladzie drogocenny ladunek …
Stephen King
Christine – powieść amerykańskiego pisarza Stephena Kinga z 1983 roku, która stała się jedną z najbardziej znanych pozycji literatury grozy. W Polsce wydana po raz pierwszy w 1992 roku przez wydawnictwo Amber i później trzykrotnie wznowiona przez Prószyński i S-ka pod tym samym …
Terry Pratchett
Świat finansjery – 36. powieść Terry'ego Pratchetta z serii Świat Dysku. Druga powieść należąca do podcyklu o Moiście von Lipwigu. Przetłumaczona przez Piotra W. Cholewę, wydana 20 sierpnia 2009 roku przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Powieść otrzymała Nagrodę Locusa dla …
John Scalzi
Wojna starego człowieka – tytuł oryginalny Old Man's War. Powieść z gatunku militarnego science fiction, której autorem jest John Scalzi. Wydana w 2005. Polską wersję wydało ISA w 2008. Książka nominowana w roku 2006 do nagrody Hugo za najlepszą powieść. Prawa do jej ekranizacji …
Anne Rice
Opowieść o złodzieju ciał – czwarty tom cyklu Kroniki wampirów amerykańskiej pisarki Anne Rice wydany w 1992 roku.
Connie Willis
Księga Sądu Ostatecznego – powieść fantastycznonaukowa amerykańskiej autorki Connie Willis z 1992 roku Utwór zdobył najważniejsze nagrody w swoim gatunku: Nebulę w 1992 r. oraz Hugo w 1993 r. W tym samych realiach rozgrywają się: opowiadanie Praktyka dyplomowa oraz powieść Nie …
Terry Pratchett
Bogowie, honor, Ankh-Morpork – humorystyczna powieść fantasy autorstwa Terry'ego Pratchetta, dwudziesta pierwsza część cyklu Świat Dysku, wydana w 1997 r.. Jest to czwarta część podcyklu o straży miejskiej z Ankh-Morpork. Powieść opowiada o wojnie między Ankh-Morpork a Klatchem …
William S. Burroughs
Nagi lunch – powieść amerykańskiego pisarza Williama S. Burroughsa, opublikowana w 1959 we Francji. Książka powstawała głównie w Tangerze, gdzie w latach 1954–1958 przebywał Burroughs. Nagi lunch składa się z przemieszanych urywków, z reguły przypominających zapis snów, …
Stephen King
Pod kopułą – powieść Stephena Kinga z 2009 roku. W 2010 roku wydana również w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Na podstawie książki powstał serial o tytule Under the Dome. Fabuła dzieje się w miasteczku Chester's Mill w stanie Maine, które nagle zostaje zamknięte pod …
Henning Mankell
Psy z Rygi – tytuł oryginalny Hundarna i Riga – powieść kryminalna wydana w roku 1992, autorstwa szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, stanowiąca drugą w serii o przygodach Kurta Wallandera. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2008 nakładem wydawnictwa WAB. Książka w …
Stanisław Lem
Katar – powieść Stanisława Lema. Po raz pierwszy wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 1976. Katar to powieść z gatunku detektywistycznych, jednak autor wprowadził do niej wiele elementów nietradycyjnych w tym nurcie. Czytelnik, śledząc rozwój akcji, nie tylko …
Terry Pratchett
Maskarada – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1996 r.. Jest to osiemnasta część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu o czarownicach z Lancre. Przewodnim tematem książki jest opera wraz z działającym w niej upiorem. Potencjalna kandydatka …
Lionel Shriver
Musimy porozmawiać o Kevinie to anglojęzyczna powieść psychologiczna autorstwa Lionela Shrivera.
Stephen King
Łowca Snów – powieść Stephena Kinga z 2001 roku, wydana również w tymże roku w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Wznowiona w 2011. W 2003 ukazał się zrealizowany na jej podstawie film pod tym samym tytułem w reżyserii Lawrence'a Kasdana. Napisana w niespełna pół roku, …
Robert A. Heinlein
Obcy w obcym kraju – powieść fantastycznonaukowa amerykańskiego pisarza Roberta A. Heinleina, opublikowana w roku 1961. W Polsce wydana trzykrotnie, w odcinkach w miesięczniku "Nowa Fantastyka", przez wydawnictwo Zysk i S-ka w roku 1995 oraz przez wydawnictwo Solaris w roku …
Stephen King
Stukostrachy – tytuł powieści Stephena Kinga oraz filmu zrealizowanego na jej podstawie.
Fryderyk Engels
Manifest partii komunistycznej – deklaracja programowa Związku Komunistów, napisana przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa na przełomie lat 1847 i 1848 i ogłoszona w lutym 1848 w Londynie. Wyłożone zostały w niej zasady tzw. socjalizmu naukowego. Manifest zaczyna się słowami …
John Grisham
Ława przysięgłych - sądowy thriller amerykańskiego pisarza Johna Grishama. Oparta jest na autentycznym wydarzeniu – słynnym procesie sądowym lat 90. dotyczącym odszkodowania za palenie tytoniu. Powieść w 2003 roku zekranizowano, zmieniając temat rozprawy sądowej na odszkodowanie …
William Szekspir
Burza – sztuka autorstwa Williama Szekspira. Dawniej uznawano ją za komedię, co jest jednak dyskusyjne z powodu elementów, które pomniejszają komediowy wydźwięk. Obecnie jest często uznawana za romans. Burza jest jedną z ostatnich sztuk Szekspira, a zarazem jedyną, w której …
Arthur C. Clarke
Koniec dzieciństwa – powieść fantastyczno-naukowa Arthura C. Clarke'a wydana w 1953 roku. Książka opowiada o kontakcie z obcą cywilizacją, która podporządkowuje sobie Ziemię i wprowadza na Ziemi pokój. Działania obcych prowadzą w końcu do transformacji ludzkości i jej połączenia …
Francis Scott Fitzgerald
Czuła jest noc – powieść amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda z 1934 roku. Tytuł powieści został zaczerpnięty z "Ody do słowika" autorstwa Johna Keatsa. Książka opowiada historię doktora psychiatrii Dicka Divera i jego chorującej na schizofrenię żony Nicole. …
Stephen King
Podpalaczka – powieść autorstwa Stephena Kinga wydana w 1980 roku. W Polsce, podobnie jak w przypadku kilku wcześniejszych powieści Stephena Kinga, Podpalaczkę pierwszy raz wydano nakładem wydawnictwa Phantom Press International pod oryginalnym tytułem Firestarter . Wydanie to …
Dan Simmons
Zagłada Hyperiona – powieść science fiction autorstwa Dana Simmonsa z 1990 r., kontynuacja powieści Hyperion. Tytuł powieści nawiązuje do poematu Johna Keatsa The Fall of Hyperion: A Dream. W 1990 powieść była nominowana do nagrody Nebula, a w 1991 zdobyła nagrody Locusa i BSFA …
Harry Mulisch
Odkrycie nieba – to najważniejsza powieść niderlandzkiego pisarza Harry'ego Mulischa. Opublikowana została w 1992 roku. Była światowym bestsellerem. W Holandii sprzedało się w 620 tys. egzemplarzy do 2007 roku. Została uznana w ogólnokrajowym czytelniczym plebiscycie za …
J. K. Rowling
Quidditch przez wieki – fikcyjna książka opisana w serii książek fantasy Harry Potter napisanej przez brytyjską pisarkę Joanne Kathleen Rowling, a także rzeczywista książka tej autorki, w której jednak jej nazwisko widnieje jedynie jako właściciela praw autorskich. Ta ostatnia …
Nicholas Sparks
Jesienna miłość – powieść autorstwa Nicholasa Sparksa z 1999 roku. Rok później została wydana w Polsce. W 2002 roku została zekranizowana pod tytułem Szkoła uczuć. Książka od 12 lat.
Clive Staples Lewis
Listy starego diabła do młodego – utwór literacki C. S. Lewisa z gatunku fikcji chrześcijańskiej, opublikowany po raz pierwszy w 1942 r. Treść książki stanowią listy starego diabła do jego siostrzeńca, w których przekazuje on rady dotyczące sposobów na doprowadzenie człowieka, …
Pierre Choderlos de Laclos
Niebezpieczne związki – wydana w 1782 powieść epistolarna francuskiego pisarza Choderlosa de Laclosa. Od początku towarzyszyła jej aura skandalu obyczajowego i opinia książki niemoralnej. Współcześnie wielokrotnie ekranizowana, także w uwspółcześnionej wersji.
Cassandra Clare
Miasto szkła – trzecia część serii Dary Anioła, napisanej przez Cassandrę Clare. Książka została wydana w Polsce 24 marca 2010 roku przez wydawnictwo MAG.
Czeslaw Milosz
Zniewolony umysł – esej filozoficzno-polityczny, parabola literacka Czesława Miłosza, wydany na emigracji we Francji w 1953 r. przy współpracy z paryską "Kulturą". W Polsce Zniewolony umysł został wydany po raz pierwszy przez Krajową Agencję Wydawniczą w 1989. Esej opisuje …
Stephen King
Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści – tytuł zbioru opowiadań Stephena Kinga opublikowanych w 2002.
Stephen King
Ręka mistrza – powieść Stephena Kinga z 2008 roku. W tym samym roku wydana również w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Anne Rice
Memnoch Diabeł – piąty tom cyklu Kroniki wampirów amerykańskiej pisarki Anne Rice wydany w 1995 roku. Lestat, który jest wielbicielem ryzykownych przygód, staje wobec wyzwania, które rzuca go na kolana, przepełnia grozą i obrzydzeniem, doprowadza do zwątpienia we własne moce. …
Matthew Pearl
Klub Dantego – powieść kryminalna, której autorem jest Matthew Pearl. Wydana w 38 krajach, stała się bestsellerem docenionym przez m.in.The New York Times,The Boston Globe i The Washington Post.
William Makepeace Thackeray
Targowisko próżności: powieść bez bohatera – powieść Williama Makepeace Thackeraya, wydana w 1847. Powieść jest satyrą angielskiego społeczeństwa początku XIX wieku. Była wielokrotnie ekranizowana. Pierwszym wydaniom towarzyszyły ilustracje autora. Oryginalny tytuł Vanity Fair …
Terry Pratchett
Ostatni kontynent – humorystyczna powieść fantasy autorstwa Terry'ego Pratchetta, dwudziesta druga część cyklu Świat Dysku, wydana w 1998 r.. Kolejna książka opowiadająca o przygodach pechowego maga Rincewinda. Powieść opowiada o poszukiwaniach Rincewinda prowadzonych przez …
Michel Faber
Szkarłatny płatek i biały – powieść obyczajowa australijskiego autora Michela Fabera wydana w 2002 roku.
Kurt Vonnegut
Galápagos – powieść science-fiction amerykańskiego pisarza Kurta Vonneguta. Powieść jest ironiczną krytyką człowieka i cywilizacji oraz żartem z teorii ewolucji. Jest też jednocześnie jej pochwałą. Przekonania Vonneguta leżały bowiem jak najdalej od teorii inteligentnego …
Michael Crichton
Państwo strachu – powieść Michaela Crichtona z 2004 roku, należąca do gatunku technothriller.
Alan Bradley
Zatrute ciasteczko to książka opublikowana w 2009 roku. Jej autorem jest Alan Bradley.
Terry Pratchett
Faust Eryk – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1990 r. Jako współautor wydania albumowego występuje ilustrator Josh Kirby. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1997 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, z pominięciem oryginalnej …
Terry Pratchett
Kapelusz pełen nieba – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 2004 r.. Jest to trzydziesta druga część cyklu Świat Dysku i trzecia książka z tej serii skierowana do młodszych czytelników. Powieść ta jest drugą częścią podcyklu o Tiffany Obolałej, małej …
Ursula K. Le Guin
Grobowce Atuanu, powieść fantasy amerykańskiej pisarki Ursuli K. Le Guin, druga część cyklu Ziemiomorze. Wydana w 1971 r. przez wydawnictwo Atheneum Books, polskie tłumaczenie Piotra W. Cholewy ukazało się nakładem wydawnictwa Phantom Press w 1990 r. w serii Fantasy & SF. …
John Grisham
Zaklinacz deszczu – powieść Johna Grishama z 1995 roku. Powieść była wydawana w Polsce także pod oryginalnym tytułem Rainmaker.
Stanisław Lem
Doskonała próżnia – książka Stanisława Lema po raz pierwszy wydana nakładem wydawnictwa Czytelnik w roku 1971. Jej treść stanowią recenzje nieistniejących książek.
Terry Pratchett
Ciekawe czasy – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, siedemnasta część cyklu Świat Dysku, wydana w 1994 r.. Powieść ta jest piątą częścią podcyklu o Rincewindzie, magu-nieudaczniku. Powieść przedstawia misję Rincewinda, który zostaje wysłany na Kontynent …
Orson Scott Card
Cień Hegemona – powieść science fiction napisana przez Orsona Scotta Carda, druga część Sagi Cienia - historii Groszka. Wydanie oryginalne ukazało się w 2001, a polskie w 2002. Po pokonaniu Robali dzieci-geniusze strategii powracają na Ziemię. Prawie każdy kraj ma swojego …
Daniel Kehlmann
Rachuba świata – powieść austriackiego/niemieckiego pisarza Daniela Kehlmanna, opublikowana w 2005. W 2007 książka została przetłumaczona na język polski i wydana przez Wydawnictwo W.A.B. Bohaterami książki są Aleksander von Humboldt i Carl Friedrich Gauss, aczkolwiek …
Johanna Spyri
Heidi – powieść szwajcarskiej pisarki Johanny Spyri. Powieść należy do najlepiej znanych szwajcarskich dzieł literackich. Była wielokrotnie adaptowana dla potrzeb kina, telewizji i teatru. Powstała również wersja musicalowa oraz gra komputerowa. W latach 90., powstały dwa - …
Joe Hill King
Pudełko w kształcie serca to horror napisany przez Joe'ego Hill Kinga.
Jim Butcher
Śmiertelne maski – piąty tom cyklu detektywistyczno-fantasy Akta Harry'ego Dresdena stworzonego przez amerykańskiego pisarza Jima Butchera. Akcja rozpoczyna lutym, 8 miesięcy po Przesileniu Letnim w studiu telewizyjnym na nagraniu programu Larry Fowler Show. Spotykają się tam: …
Stephen Covey
7 nawyków skutecznego działania to amerykański poradnik autorstwa Stephena R. Covey'a.
Jacqueline Carey
Strzała Kusziela jest debiutem powieściowym Jacqueline Carey, pierwszą powieścią z Trylogii Kusziela. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG w 2004 r., w tłumaczeniu Marii Frąc. Powieść zdobyła nagrodę Locusa dla najlepszego debiutu powieściowego w 2002 r.
William Gibson
Graf Zero – powieść science fiction napisana przez Williama Gibsona, po raz pierwszy wydana w 1986 roku. Jest środkową częścią trylogii zawierającej również książki Neuromancer i Mona Liza Turbo, i tworzy wraz z nimi sztandarowy przykład podgatunku cyberpunk.
Max Brooks
Zombie Survival to amerykańska książka o tematyce zombie napisana przez Maxa Brooksa.
Salman Rushdie
Szatańskie wersety – powieść autorstwa Sir Ahmeda Salmana Rushdiego, wydana w roku 1988, częściowo inspirowana przez biografię Mahometa. Tytuł odnosi się do tzw. szatańskich wersetów, które według niektórych źródeł były wstawkami do Koranu dodanymi po śmierci Mahometa. Pierwsza …
Philip K. Dick
Przez ciemne zwierciadło – powieść z gatunku science fiction Philipa K. Dicka z roku 1977. Fabuła, zawierająca częściowo elementy autobiograficzne, osadzona jest w dystopijnym hrabstwie Orange w Kalifornii, w niedalekiej przyszłości. Tematy oscylują wokół problemów związanych …
J. K. Rowling
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – książka napisana przez Joanne Kathleen Rowling po stworzeniu przez nią czwartej części Harry’ego Pottera, Czary Ognia. Książka ma być jakoby kopią egzemplarza należącego do Harry’ego Pottera i napisanego przez Newta Skamandera. Oficjalna …
Terry Pratchett
Zimistrz to tytuł trzeciej książki o Tiffany Obolałej z serii Świat Dysku Terry'ego Pratchetta wydanej 27 listopada 2007. Zimistrz jest trzecią z kolei książką opowiadającą o przygodach Tiffany Obolałej, po Wolnych Ciutludziach i Kapeluszu pełnym nieba. Wskutek protestów …
Robert von Ranke Graves
Ja, Klaudiusz – powieść brytyjskiego pisarza Roberta Gravesa z 1934 roku. Napisana w formie pseudo autobiografii cesarza rzymskiego, Klaudiusza jest pierwszą częścią dylogii o starożytnym Rzymie, portretując działalność dynastii julijsko–klaudyjskiej od zamachu na Juliusza …
Colleen McCullough
Ptaki ciernistych krzewów – powieść australijskiej pisarki Colleen McCullough.
Edmond Rostand
Cyrano de Bergerac – sztuka literacka autorstwa Edmonda Rostanda. Napisana została w roku 1897 w oparciu o życiorys Saviniena de Cyrano de Bergeraca – siedemnastowiecznego poety. Komedia opowiada o życiu długonosego Cyrano de Bergeraca, doskonałego mówcy i szlachcica. Zakochuje …
Connie Willis
Nie licząc psa – utrzymana w humorystycznej konwencji powieść science fiction amerykańskiej pisarki Connie Willis, wydana w 1997 roku. Akcja powieści toczy się dwutorowo: w drugiej połowie XXI wieku, w świecie, w którym możliwe jest podróżowanie w czasie oraz w czasach …
Stephen King
Serca Atlantydów – zbiór nowel Stephena Kinga opublikowanych w 1999. Przekład polski Macieja Mazana i Arkadiusza Nakoniecznego ukazał się w 2004 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Viktor Frankl
Człowiek w poszukiwaniu sensu – książka psychiatry Viktora Frankla, napisana w 1946, opisująca jego traumatyczne przeżycia z obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej oraz podstawy jego metody leczenia zaburzeń psychicznych, zwanej logoterapią.
Stephen King
Nocna zmiana – pierwszy zbiór opowiadań Stephena Kinga opublikowanych w 1978.
Hilary Mantel
W komnatach Wolf Hall to powieść napisana przez Hilary Mantel.
Isaac Asimov
Agent Fundacji – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Isaaca Asimova z cyklu Fundacja. Powieść ukazała się w 1982 r., polskie wydanie, w tłumaczeniu Andrzeja Jankowskiego, wydało Wydawnictwo Poznańskie w 1991 r. w serii SF. Powieść otrzymała nagrody Hugo i Locusa …
William Gibson
Mona Liza Turbo – powieść amerykańskiego pisarza Williama Gibsona wydana w 1988, uznawana za klasykę cyberpunka. Stanowi trzecią część Trylogii Ciągu po Neuromancerze i Grafie Zero. W Polsce została wydana w 1997 roku w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy przez wydawnictwo Zysk i …
Geraldine Brooks
Powiesc Geraldine Brooks to powrot do czasow wojny secesyjnej Kapitan March marzyciel i naiwny idealista jest ojcem malych kobietek z klasycznej powiesci Louisy M Alcott Jego historia zaczyna sie od romantycznych listow pisanych do domu lecz stopniowo wylania sie spoza nich to …
Ursula K. Le Guin
Wydziedziczeni – wydana w 1974 r. powieść fantastyczna autorstwa Ursuli K. Le Guin rozgrywająca się w świecie Ekumeny. W Polsce po raz pierwszy wydana przez Phantom Press w 1993 w tłumaczeniu Łukasza Nicpana. Powieść otrzymała najpoważniejsze nagrody w fantastyce: Nebulę w 1974 …
Lucy Maud Montgomery
Ania z Avonlea – książka autorstwa Lucy Maud Montgomery, wydana po raz pierwszy w 1909 roku. Druga część z serii o Ani z Zielonego Wzgórza. Rezygnując ze swoich marzeń i aspiracji, Ania nie wyjeżdża na uniwersytet, nie chcąc zostawiać coraz gorzej widzącej Maryli samej w …
Stanisław Lem
Śledztwo – powieść kryminalna Stanisława Lema wydana po raz pierwszy w 1959 roku. Śledztwo nie jest typową powieścią kryminalną ze zbrodnią, mordercą i rozwiązaniem na ostatnich stronach. Akcja dzieje się w Anglii, gdzie porucznik Scotland Yardu Gregory musi rozwiązać zagadkę …
William Szekspir
Juliusz Cezar – sztuka autorstwa Williama Shakespeare'a, napisana w roku 1599. Opowiada o spisku przeciwko rzymskiemu dyktatorowi, Juliuszowi Cezarowi, jego zabójstwie i następstwach tego wydarzenia. To pierwsza ze sztuk związanych z Rzymem oparta na prawdziwych wydarzeniach. …
Carl Sagan
Kontakt – powieść science fiction autorstwa Carla Sagana, opublikowana w 1985 roku, podejmuje temat kontaktu ludzkości z cywilizacją pozaziemską. Pierwsze polskie wydanie w tłumaczeniu Michała Bończy, wyd. Express Books, Bydgoszcz 1991, oceniono bardzo krytycznie. Uznanie …
Kurt Vonnegut
Matka noc – powieść Kurta Vonneguta po raz pierwszy opublikowana w 1961 roku. Tytuł powieści zaczerpnięty został z Fausta Goethego. Vonnegut zadedykował książkę Macie Hari. Narratorem w książce jest główny bohater Howard W. Campbell Jr. w roku 1996 powieść została zekranizowana …
George R. R. Martin
Taniec ze smokami – piąty tom siedmioczęściowej sagi fantasy Pieśń lodu i ognia amerykańskiego pisarza George'a R. R. Martina. W roku 2012 książka otrzymała nominację do Nagrody Hugo za najlepszą powieść oraz zdobyła Nagrodę Locusa dla najlepszej powieści fantasy. Pierwsze …
Brandon Sanderson
Studnia wstąpienia – druga część trylogii Brandona Sandersona Z mgły zrodzony.
Andy Weir
Marsjanin – książka z gatunku science fiction, pierwsza powieść Andy Weira. Pierwsze wydanie w języku angielskim ukazało się w 2011 roku nakładem wydawnictwa Crown Publishers. W Polsce książka ukazała się 19 listopada 2014 roku i wydana została przez wydawnictwo Akurat. Na …
Cory Doctorow
Mały Brat to powieść, której autorem jest Cory Doctorow. W USA została wydana 29 kwietnia 2008 przez Tor Books, w Polsce – 9 lutego 2011 r. przez Wydawnictwo Otwarte. Powieść opowiada historię kilku nastolatków, którzy w następstwie ataku terrorystycznego na Bay Bridge, most …
Frank Herbert
Heretycy Diuny – piąta część Kronik Diuny Franka Herberta, wydana w 1984 roku.
Jack Kerouac
Włóczędzy Dharmy – powieść Jacka Kerouaca z 1958. Głównymi bohaterami są Ray Smith, alter-ego Kerouaca, oraz Japhy Ryder, którego postać została oparta na poecie i eseiście Garym Snyderze. Kerouac opisał w książce wiele prawdziwych wydarzeń - jego życie wśród beatników, szalone …
Hermann Hesse
Gra szklanych paciorków – jest ostatnią powieścią niemieckiego pisarza Hermanna Hessego. Prace nad książką autor zaczął w 1931 roku, została ona wydana w Szwajcarii w 1943 roku, po tym jak wcześniej jej publikację odrzucono w nazistowskich Niemczech. O powieści wspomniał sam …
Philip Roth
Kompleks Portnoya – powieść amerykańskiego pisarza Philipa Rotha, której akcja toczy się w środowisku amerykańskich Żydów. Wydana w 1969, została uznana za skandalizującą i w wielu krajach objęta zakazem dystrybucji. Tygodnik Time uznał ją za jedną ze stu najważniejszych …
Dashiell Hammett
Sokół Maltański – powieść detektywistyczna Dashiella Hammetta z 1930 roku, początkowo wydana w odcinkach w magazynie "Black Mask". Powieść jest najbardziej znanym dziełem tego pisarza. Była wielokrotnie ekranizowana, najsłynniejszą ekranizacją jest film Sokół maltański z 1941 …
Günter Grass
Blaszany bębenek – powieść Güntera Grassa wydana w 1959 roku, pierwsza część tzw. „Trylogii gdańskiej”. Książka weszła do kanonu niemieckiej literatury powojennej. W 1979 roku powstała ekranizacja w reżyserii Volkera Schlöndorffa, która zdobyła Oscara na najlepszy film …
Christopher Hitchens
Bóg nie jest wielki. Jak religia wszystko zatruwa – książka publicystyczna autorstwa pisarza i dziennikarza Christophera Hitchensa, wydana w maju 2007 roku. Opisuje w niej religię jako "okrutną, irracjonalną, nietolerancyjną, sprzyjającą rasizmowi, plemienną, bigoteryjną, …
Stephen King
Szkieletowa załoga – zbiór opowiadań Stephena Kinga opublikowanych w 1985. W skład zbioru wchodzi dziewiętnaście opowiadań, jedna nowela oraz dwa wiersze.
Stephen King
Gra Geralda – powieść Stephena Kinga z 1992 roku. W Polsce wydana po raz pierwszy w 1994 roku przez wydawnictwo Prima. Inne polskie wydania: Świat Książki Albatros Albatros
Michaił Lermontow
Bohater naszych czasów – powstała w latach 1837-1840 powieść Michaiła Lermontowa.
Boris Akounine
Azazel – powieść detektywistyczna autorstwa Borisa Akunina. Pierwsza część serii o Eraście Fandorinie. W 2003 r. powieść była nominowana do nagrody Złoty Sztylet, przyznawanej przez brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej.
Tom Stoppard
Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją to tragikomedia napisana przez Toma Stopparda, brytyjskiego dramaturga i scenarzystę czeskiego pochodzenia.
Paulo Coelho
Rzadko mlodzieży milość osiągnie swój pelny potencjal, ale to, co się dzieje, kiedy dwóch mlodych milośników zjednoczyć po jedenastu latach? Czas Pilar przeksztalcil się w silną i niezależną kobietą, a jej oddany przyjaciel z dzieciństwa stala się przystojnego i charyzmatycznego …
Alice Sebold
Szczęściara – autobiograficzna powieść amerykańskiej pisarki Alice Sebold z 1999 roku, opowiadająca historię gwałtu, którego ofiarą padła w wieku osiemnastu lat. W wieku osiemnastu lat Alice Sebold, studentka Syracuse University, została brutalnie zgwałcona przez czarnoskórego …
Henning Mankell
Biała lwica – tytuł oryginalny Den vita lejoninnan – powieść kryminalna wydana w roku 1993, autorstwa szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, stanowiąca trzecią w serii o przygodach Kurta Wallandera. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2005 nakładem wydawnictwa …
Stephen King
Chudszy – powieść Stephena Kinga z 1984 roku, którą napisał pod pseudonimem Richard Bachman.
Milan Kundera
Nieśmiertelność – siedmioczęściowa powieść Milana Kundery, napisana w roku 1988, po raz pierwszy opublikowana w 1990 roku w języku francuskim pt. L’immortalité. Pierwsze polskie wydanie w roku 1995. Jej tematem są rozważania związane z nieśmiertelnością, sposobami, na jakie …
Thomas Mann
Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny – powieść Thomasa Manna, opublikowana w 1901 roku. Autor miał wtedy 26 lat. W 1903 roku ukazało się drugie wydanie powieści, które potwierdziło jej literacki sukces w Niemczech. W utworze sportretowany jest upadek zamożnej rodziny …
John Grisham
Testament – thriller prawniczy z 1999 roku autorstwa amerykańskiego pisarza Johna Grishama.
George Orwell
Na dnie w Paryżu i w Londynie – autobiograficzna, pierwsza powieść George'a Orwella z 1933. Pamiętnik, zapisany w dwóch częściach, opisuje jego życie w ubóstwie, gdy przebywał w Paryżu i Londynie. Pierwsza część w konwencji łotrzykowskiej przedstawia nędzarskie życie w Paryżu; …