The most popular books in Polish
from 501 to 700
What books are currently the most popular and which are the all time classics? Here we present you with a mixture of those two criteria. We update this list once a month.
Thomas Friedman
Teoria płaskiego świata – wydana w 2005 książka amerykańskiego dziennikarza i publicysty Thomasa Friedmana, w której autor dokonał analizy zjawisk zachodzących w globalizującym się świecie. Jak twierdzi Friedman, „świat stał się płaski” z powodu „internetowej globalizacji”. …
Stephen King
Oczy smoka – powieść Stephena Kinga wydana w 1987 roku. Jest z gatunku fantastyki, przez co odbiega znacznie od standardowych horrorów autora.
Neil Gaiman
Rzeczy ulotne. Cuda i zmyślenia. Zbiór opowiadań autorstwa Neila Gaimana wydany w Polsce także w 2006 roku przez Wydawnictwo MAG. Książkę przetłumaczyła Paulina Braiter. Zbiór zawiera wielokrotnie nagradzane teksty: Studium w szmaragdzie, Październik w fotelu, Jak rozmawiać z …
Terry Pratchett
Złodziej czasu – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 2001 r. Jest to dwudziesta szósta część długiego cyklu Świat Dysku. Jako ostatnia ma na okładce grafikę Josha Kirby'ego. W Polsce książka ukazała się 11 września 2007 r. nakładem wydawnictwa Prószyński …
Terry Pratchett
Muzyka duszy – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1994 r.. Jest to szesnasta część cyklu Świat Dysku. Książka opowiada o konsekwencjach znalezienia pewnego instrumentu muzycznego w sklepie, "którego jeszcze wczoraj tutaj nie było". Tytułowa Muzyka duszy …
Frank Herbert
Bóg Imperator Diuny – czwarta powieść Franka Herberta dotycząca uniwersum Diuny. Po raz pierwszy wydana w 1981 roku.
Kenneth Grahame
O czym szumią wierzby – klasyczna powieść dla dzieci autorstwa Kennetha Grahame'a, opublikowana w 1908 roku. Oryginalne wydanie zostało zilustrowane przez E. H. Sheparda. Polski przekład ukazał się po raz pierwszy w 1938 roku.
Hermann Hesse
„Demian: Dzieje młodości Emila Sinclaira” – powieść niemieckiego pisarza Hermann Hesse. Napisał ją w roku 1917, wydana została w roku 1919 pod pseudonimem Emil Sinclair, pod którym Hesse zmuszony był publikować swoje artykuły od 1917 roku. Demian opowiada o dojrzewaniu głównego …
Louis-Ferdinand Céline
Podróż do kresu nocy – debiutancka powieść Louisa-Ferdinanda Céline'a, która ukazała się w roku 1932. Niedługo po wydaniu została zgłoszona do Nagrody Goncourtów. Otrzymała Nagrodę Renaudot stanowiącą odznaczenie jury dziennikarzy. Współcześnie określana jako jedna z …
William Szekspir
Król Lear – tragedia Williama Shakespeare'a, prawdopodobnie napisana w roku 1605. Fabuła dramatu oparta jest na legendzie o Llyrze, mitycznym królu Brytanii. Król Lear uznawany jest za jedno z największych osiągnięć Szekspira.
Giovanni Boccaccio
Dekameron – dzieło literackie Giovanniego Boccaccia, napisane w języku włoskim prawdopodobnie w latach 1350–1353, a po raz pierwszy wydane drukiem ok. 1470 roku. W 1559 r. Dekameron umieszczono w indeksie ksiąg zakazanych. Jest to zbiór 100 nowel, które w ciągu 10 dni w roku …
Thomas Harris
Czerwony smok to pierwsza część trylogii Thomasa Harrisa, w której pojawia się genialny psychiatra i seryjny morderca Hannibal Lecter. Powstała w 1981 roku, czytelnicy odkryli ją na nowo we wczesnych latach 90. Na jej podstawie powstały dwa filmy: Łowca z 1986 roku i Czerwony …
Stephen King
Bezsenność to powieść autorstwa Stephena Kinga wydana w 1994 roku. Akcja, podobnie jak dwóch innych książek Kinga - "To" oraz "Łowca snów", osadzona została w fikcyjnym mieście Derry w stanie Maine. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 1996 roku nakładem wydawnictwa Prima w …
Terry Pratchett
Piąty Elefant – humorystyczna powieść fantasy autorstwa Terry'ego Pratchetta, dwudziesta czwarta część cyklu Świat Dysku, wydana w 1999 r.. Jest to piąta część podcyklu o Straży Miejskiej. Osią akcji jest misja dyplomatyczna Vimesa i Sybil w Überwaldzie, gdzie mają wynegocjować …
Terry Pratchett
Ruchome obrazki – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1990 r. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 2000 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Jest to dziesiąta część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu "biznesowego". Historia …
Evelyn Waugh
Powrót do Brideshead - powieść autorstwa Evelyna Waugha z 1945 roku.
Rick Riordan
Ostatni Olimpijczyk – piąta i ostatnia książka cyklu Percy Jackson i bogowie olimpijscy autorstwa amerykańskiego pisarza Ricka Riordana. Obozowicze z Obozu Herosów przygotowują się na wojnę z rosnącymi w siły wojskami Kronosa. Olimpijczycy są zajęci nieustanną walką z potworem …
Stephen King
Martwa strefa – powieść Stephena Kinga napisana w 1979. Jest to thriller z elementami fantastycznymi. Po raz pierwszy wydana Polsce w 1993 nakładem wydawnictwa Phantom Press International pod tytułem Strefa śmierci. Kilkukrotnie wznawiana przez wydawnictwo Prima i Prószyński i …
Arthur Conan Doyle
Przygody Sherlocka Holmesa – zbiór 12 opowiadań angielskiego pisarza, sir Arthura Conan Doyle'a, ilustrowanych przez Sidneya Pageta i opublikowanych pierwotnie w "The Strand Magazine" w latach 1891–1892. I wydanie książkowe ukazało się 14 października 1892 w liczbie 10 tysięcy …
Friedrich Nietzsche
Tako rzecze Zaratustra. Książka dla wszystkich i dla nikogo – książka autorstwa niemieckiego filozofa Fryderyka Nietzschego, wydana po raz pierwszy w częściach w latach 1883–1885. Uważana za najważniejsze dzieło filozofa, będące kompilacją jego poglądów.
Arnaldur Indriðason
Grobowa cisza − powieść kryminalna islandzkiego pisarza Arnaldura Indriðasona, opublikowana w 2001, a w Polsce w 2010.
John Ronald Reuel Tolkien
Hobbit, czyli tam i z powrotem − powieść autorstwa J.R.R. Tolkiena, wydana w 1937 roku. Opowiada o wyprawie podjętej przez kompanię Thorina do okupowanej przez smoka Smauga Samotnej Góry w celu zabicia go i odzyskania dawnej siedziby krasnoludów. Po drodze, w jaskini Golluma, …
James Clavell
Shōgun – powieść Jamesa Clavella wydana w 1975 roku, pod względem chronologii wydarzeń stanowiąca pierwszą część jego Azjatyckiej sagi. Akcja Shōguna rozgrywa się w feudalnej Japonii, na kilka miesięcy przed bitwą pod Sekigaharą, zaś głównymi bohaterami są: angielski marynarz, …
Irvine Welsh
Trainspotting: Ślepe tory - pierwsza powieść szkockiego pisarza Irvine'a Welsha wydana w 1993 roku.
Lew Tołstoj
Śmierć Iwana Iljicza – nowela Lwa Tołstoja opublikowana po raz pierwszy w 1886 roku. Utwór należy do najwybitniejszych osiągnięć tego autora w zakresie prozy psychologicznej. Nowela była też publikowana w języku polskim pod alternatywnym tytułem Śmierć sędziego …
Joanne Harris
Czekolada – powieść autorstwa Joanne Harris z 1999 roku. Na jej podstawie nakręcono film Czekolada. Kontynuacją utworu jest powieść Rubinowe czółenka.
George Eliot
Miasteczko Middlemarch to anglojęzyczna powieść napisana przez George'a Eliota.
Stephen King
Pokochała Toma Gordona – powieść Stephena Kinga z 1999, wydana w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka w tym samym roku, a następnie wznowiona w roku 2008.
Orson Scott Card
Dzieci Umysłu to czwarty w kolejności wydawania tom Orsona Scotta Carda o Enderze. Książka została wydana w 1995 roku, polskie wydanie, w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy ukazało się w 1998 r.
Stephen King
Talizman – powieść Stephena Kinga oraz Petera Strauba z 1984 roku. W 2002 roku wydana również w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Jeff Lindsay
Powieść będąca inspiracją do powstania hitowego serialu Dexter! Jaką mroczną tajemnicę skrywa adoptowany syn policjanta Harry’ego Morgana? Czy przystojny i czarujący analityk z kryminalnego laboratorium w Miami trafi w ręce wymiaru sprawiedliwości? Dexter Morgan to ceniony …
Terry Pratchett
Prawda – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta dwudziesta piąta część cyklu Świat Dysku, wydana w 2000 roku Jest to szósta część podcyklu o Straży Miejskiej, zaliczana też do podcyklu "biznesowego". "Wstrząsające sceny w Ankh-Morpork! Patrycjusz atakuje urzędnika z …
Terry Pratchett
Carpe jugulum – humorystyczna powieść fantasy autorstwa Terry'ego Pratchetta, dwudziesta trzecia część cyklu Świat Dysku, wydana w 1998 r., ale pierwsza w której wampiry grają główną rolę. W książce znane z wcześniejszych książek wiedźmy: Agnes Nitt/Perdita X. Dream, Babcia …
Terry Pratchett
Potworny regiment – humorystyczna powieść fantasy, 31. książka z cyklu Świat Dysku Terry’ego Pratchetta, wydana w 2003 roku. W Polsce książka ta ukazała się 15 maja 2008. W krzywym zwierciadle ukazuje wojnę i wojsko, a także walkę o równouprawnienie płci i zakazy religijne. Na …
Terry Pratchett
Panowie i damy – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1992 r.. Jest to czternasta część długiego cyklu Świat Dysku. Kolejna po Wyprawie Czarownic powieść o trzech wiedźmach z małego, zagubionego w Ramtopach królestwa Lancre. Magrat Garlick szykuje się do …
Frances Hodgson Burnett
Mała księżniczka – powieść napisana w 1905 przez Frances Hodgson Burnett jako rozwinięcie wcześniejszej powieści w odcinkach pt. Sara Crewe or what happened at Miss Minchin's Boarding School z 1888. Pierwsze wydanie polskie – 1913, pod tytułem Co się stało na pensyi. Książka …
Roald Dahl
Wiedźmy lub Czarownice – powieść autorstwa Roalda Dahla ilustrowana przez Quentina Blakea, pierwszy raz wydana w Londynie w 1983 roku przez brytyjskie wydawnictwo Jonathan Cape. Na podstawie książki w 1990 został nakręcony film pod tym samym tytułem, będący ekranizacją powieści. …
Johann Wolfgang von Goethe
Cierpienia młodego Wertera – powieść epistolarna napisana przez Johanna Wolfganga von Goethego, opublikowana w roku 1774. Wraz ze Zbójcami Friedricha Schillera uważana za najważniejsze dzieło tzw. okresu Sturm und Drang oraz preromantyzmu.
Fannie Flagg
Smażone zielone pomidory – powieść amerykańskiej pisarki i aktorki Fannie Flagg, opublikowana w sierpniu 1987 roku. W grudniu 1991 miała miejsce premiera adaptacji filmowej dzieła, zatytułowana Fried Green Tomatoes, w reżyserii Jona Avneta.
Wilkie Collins
Kobieta w bieli powieść epistolarna napisana przez Wilkie Collinsa w 1859 roku, wydana w odcinkach w latach 1859–1860 i po raz pierwszy opublikowana w formie książki w 1860 roku. Uważana jest za jedną z pierwszych powieści kryminalnych i powszechnie traktowana jako jedna z …
Raymond Chandler
Głęboki sen – powieść amerykańskiego pisarza Raymonda Chandlera, opublikowana w 1939. Jest to debiutancka powieść Chandlera, a równocześnie pierwsza książka, w której pojawia się postać Philipa Marlowe'a.
Arthur C. Clarke
Spotkanie z Ramą, powieść science fiction brytyjskiego pisarza Arthura C. Clarke'a wydana w 1973 roku. Jedna z najbardziej uhonorowanych powieści s-f w historii. Została wyróżniona nagrodami Nebula w 1973 oraz Hugo, Nagrodą Campbella, Nagrodą Locusa i Nagrodą Jupitera w 1974 …
Dean Koontz
Odd Thomas to amerykańska powieść typu thriller autorstwa Deana Koontza.
Robert Ludlum
Tożsamość Bourne'a – powieść szpiegowska, dreszczowiec z 1980 roku, której autorem jest amerykański pisarz Robert Ludlum. Pierwsza z cyklu opisująca przygody Jasona Bourne'a. Została zekranizowana po raz pierwszy jako miniserial w roku 1988 i następnie jako film sensacyjny w …
Joe Haldeman
Wieczna wojna – powieść science fiction amerykańskiego pisarza Joe Haldemana, wydana w 1974 r. Polską edycję wydało wydawnictwo Zysk i S-ka w 1995 r. Powieść została nagrodzona Nebulą w 1975 r. oraz Hugo i Nagrodą Campbella w 1976 r.
Platon
Uczta, Sympozjon – dialog Platona zaliczany najczęściej do średniego okresu jego twórczości, o konstrukcji ramowej. Głównym tematem dialogu jest miłość. Obok Państwa uważany jest za jedno ze szczytowych osiągnięć literackich Platona. Istnieje także dialog Ksenofonta o tym samym …
Larry Niven
Pierścień – napisana w 1970 roku powieść science fiction autorstwa Larry'ego Nivena, za którą autor otrzymał nagrodę Hugo oraz Nebula. Rozpoczynająca cykl Opowieści ze znanego kosmosu. Akcja rozgrywa się w przyszłości – gdy ludzkość spotkała już inne cywilizacje i nauczyła się …
Stephen King
Cztery pory roku – zbiór 4 nowel Stephena Kinga opublikowany w 1982. Utwór publikowano też w Polsce pod alternatywnym tytułem Skazani na Shawshank: Cztery pory roku.
Richard Dawkins
Samolubny gen – popularnonaukowa książka dotycząca zagadnienia ewolucji, której autorem jest brytyjski biolog Richard Dawkins, wydana w 1976. Zasadnicza koncepcja oparta jest na teorii George'a C. Williamsa sformułowanej w wydanej w 1966 książce "Adaptation and Natural …
Terry Pratchett
Świat finansjery – 36. powieść Terry'ego Pratchetta z serii Świat Dysku. Druga powieść należąca do podcyklu o Moiście von Lipwigu. Przetłumaczona przez Piotra W. Cholewę, wydana 20 sierpnia 2009 roku przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Powieść otrzymała Nagrodę Locusa dla …
Naomi Novik
Pierwszy tom cyklu Temeraire niezwyklego polaczenia fantasy z powiesciami historycznymi z czasow napoleonskich ktorego ekranizacje planuje Peter Jackson rezyser Wladcy pierscieni Zaloga HMS Relianta przechwytuje francuska fregate i odkrywa na jej pokladzie drogocenny ladunek …
Terry Pratchett
Maskarada – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1996 r.. Jest to osiemnasta część długiego cyklu Świat Dysku, zaliczana do podcyklu o czarownicach z Lancre. Przewodnim tematem książki jest opera wraz z działającym w niej upiorem. Potencjalna kandydatka …
Stephen King
Christine – powieść amerykańskiego pisarza Stephena Kinga z 1983 roku, która stała się jedną z najbardziej znanych pozycji literatury grozy. W Polsce wydana po raz pierwszy w 1992 roku przez wydawnictwo Amber i później trzykrotnie wznowiona przez Prószyński i S-ka pod tym samym …
John Scalzi
Wojna starego człowieka – tytuł oryginalny Old Man's War. Powieść z gatunku militarnego science fiction, której autorem jest John Scalzi. Wydana w 2005. Polską wersję wydało ISA w 2008. Książka nominowana w roku 2006 do nagrody Hugo za najlepszą powieść. Prawa do jej ekranizacji …
Anne Rice
Opowieść o złodzieju ciał – czwarty tom cyklu Kroniki wampirów amerykańskiej pisarki Anne Rice wydany w 1992 roku.
Connie Willis
Księga Sądu Ostatecznego – powieść fantastycznonaukowa amerykańskiej autorki Connie Willis z 1992 roku Utwór zdobył najważniejsze nagrody w swoim gatunku: Nebulę w 1992 r. oraz Hugo w 1993 r. W tym samych realiach rozgrywają się: opowiadanie Praktyka dyplomowa oraz powieść Nie …
Terry Pratchett
Bogowie, honor, Ankh-Morpork – humorystyczna powieść fantasy autorstwa Terry'ego Pratchetta, dwudziesta pierwsza część cyklu Świat Dysku, wydana w 1997 r.. Jest to czwarta część podcyklu o straży miejskiej z Ankh-Morpork. Powieść opowiada o wojnie między Ankh-Morpork a Klatchem …
William S. Burroughs
Nagi lunch – powieść amerykańskiego pisarza Williama S. Burroughsa, opublikowana w 1959 we Francji. Książka powstawała głównie w Tangerze, gdzie w latach 1954–1958 przebywał Burroughs. Nagi lunch składa się z przemieszanych urywków, z reguły przypominających zapis snów, …
Stephen King
Pod kopułą – powieść Stephena Kinga z 2009 roku. W 2010 roku wydana również w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Na podstawie książki powstał serial o tytule Under the Dome. Fabuła dzieje się w miasteczku Chester's Mill w stanie Maine, które nagle zostaje zamknięte pod …
Henning Mankell
Psy z Rygi – tytuł oryginalny Hundarna i Riga – powieść kryminalna wydana w roku 1992, autorstwa szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, stanowiąca drugą w serii o przygodach Kurta Wallandera. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2008 nakładem wydawnictwa WAB. Książka w …
Stanisław Lem
Katar – powieść Stanisława Lema. Po raz pierwszy wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego w roku 1976. Katar to powieść z gatunku detektywistycznych, jednak autor wprowadził do niej wiele elementów nietradycyjnych w tym nurcie. Czytelnik, śledząc rozwój akcji, nie tylko …
Lionel Shriver
Musimy porozmawiać o Kevinie to anglojęzyczna powieść psychologiczna autorstwa Lionela Shrivera.
Stephen King
Łowca Snów – powieść Stephena Kinga z 2001 roku, wydana również w tymże roku w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka. Wznowiona w 2011. W 2003 ukazał się zrealizowany na jej podstawie film pod tym samym tytułem w reżyserii Lawrence'a Kasdana. Napisana w niespełna pół roku, …
Robert A. Heinlein
Obcy w obcym kraju – powieść fantastycznonaukowa amerykańskiego pisarza Roberta A. Heinleina, opublikowana w roku 1961. W Polsce wydana trzykrotnie, w odcinkach w miesięczniku "Nowa Fantastyka", przez wydawnictwo Zysk i S-ka w roku 1995 oraz przez wydawnictwo Solaris w roku …
Stephen King
Stukostrachy – tytuł powieści Stephena Kinga oraz filmu zrealizowanego na jej podstawie.
Fryderyk Engels
Manifest partii komunistycznej – deklaracja programowa Związku Komunistów, napisana przez Karola Marksa i Fryderyka Engelsa na przełomie lat 1847 i 1848 i ogłoszona w lutym 1848 w Londynie. Wyłożone zostały w niej zasady tzw. socjalizmu naukowego. Manifest zaczyna się słowami …
John Grisham
Ława przysięgłych - sądowy thriller amerykańskiego pisarza Johna Grishama. Oparta jest na autentycznym wydarzeniu – słynnym procesie sądowym lat 90. dotyczącym odszkodowania za palenie tytoniu. Powieść w 2003 roku zekranizowano, zmieniając temat rozprawy sądowej na odszkodowanie …
William Szekspir
Burza – sztuka autorstwa Williama Szekspira. Dawniej uznawano ją za komedię, co jest jednak dyskusyjne z powodu elementów, które pomniejszają komediowy wydźwięk. Obecnie jest często uznawana za romans. Burza jest jedną z ostatnich sztuk Szekspira, a zarazem jedyną, w której …
Arthur C. Clarke
Koniec dzieciństwa – powieść fantastyczno-naukowa Arthura C. Clarke'a wydana w 1953 roku. Książka opowiada o kontakcie z obcą cywilizacją, która podporządkowuje sobie Ziemię i wprowadza na Ziemi pokój. Działania obcych prowadzą w końcu do transformacji ludzkości i jej połączenia …
Francis Scott Fitzgerald
Czuła jest noc – powieść amerykańskiego pisarza Francisa Scotta Fitzgeralda z 1934 roku. Tytuł powieści został zaczerpnięty z "Ody do słowika" autorstwa Johna Keatsa. Książka opowiada historię doktora psychiatrii Dicka Divera i jego chorującej na schizofrenię żony Nicole. …
Stephen King
Podpalaczka – powieść autorstwa Stephena Kinga wydana w 1980 roku. W Polsce, podobnie jak w przypadku kilku wcześniejszych powieści Stephena Kinga, Podpalaczkę pierwszy raz wydano nakładem wydawnictwa Phantom Press International pod oryginalnym tytułem Firestarter . Wydanie to …
Dan Simmons
Zagłada Hyperiona – powieść science fiction autorstwa Dana Simmonsa z 1990 r., kontynuacja powieści Hyperion. Tytuł powieści nawiązuje do poematu Johna Keatsa The Fall of Hyperion: A Dream. W 1990 powieść była nominowana do nagrody Nebula, a w 1991 zdobyła nagrody Locusa i BSFA …
Harry Mulisch
Odkrycie nieba – to najważniejsza powieść niderlandzkiego pisarza Harry'ego Mulischa. Opublikowana została w 1992 roku. Była światowym bestsellerem. W Holandii sprzedało się w 620 tys. egzemplarzy do 2007 roku. Została uznana w ogólnokrajowym czytelniczym plebiscycie za …
J. K. Rowling
Quidditch przez wieki – fikcyjna książka opisana w serii książek fantasy Harry Potter napisanej przez brytyjską pisarkę Joanne Kathleen Rowling, a także rzeczywista książka tej autorki, w której jednak jej nazwisko widnieje jedynie jako właściciela praw autorskich. Ta ostatnia …
Nicholas Sparks
Jesienna miłość – powieść autorstwa Nicholasa Sparksa z 1999 roku. Rok później została wydana w Polsce. W 2002 roku została zekranizowana pod tytułem Szkoła uczuć. Książka od 12 lat.
Clive Staples Lewis
Listy starego diabła do młodego – utwór literacki C. S. Lewisa z gatunku fikcji chrześcijańskiej, opublikowany po raz pierwszy w 1942 r. Treść książki stanowią listy starego diabła do jego siostrzeńca, w których przekazuje on rady dotyczące sposobów na doprowadzenie człowieka, …
Pierre Choderlos de Laclos
Niebezpieczne związki – wydana w 1782 powieść epistolarna francuskiego pisarza Choderlosa de Laclosa. Od początku towarzyszyła jej aura skandalu obyczajowego i opinia książki niemoralnej. Współcześnie wielokrotnie ekranizowana, także w uwspółcześnionej wersji.
Cassandra Clare
Miasto szkła – trzecia część serii Dary Anioła, napisanej przez Cassandrę Clare. Książka została wydana w Polsce 24 marca 2010 roku przez wydawnictwo MAG.
Czeslaw Milosz
Zniewolony umysł – esej filozoficzno-polityczny, parabola literacka Czesława Miłosza, wydany na emigracji we Francji w 1953 r. przy współpracy z paryską "Kulturą". W Polsce Zniewolony umysł został wydany po raz pierwszy przez Krajową Agencję Wydawniczą w 1989. Esej opisuje …
Stephen King
Wszystko jest względne. 14 mrocznych opowieści – tytuł zbioru opowiadań Stephena Kinga opublikowanych w 2002.
Stephen King
Ręka mistrza – powieść Stephena Kinga z 2008 roku. W tym samym roku wydana również w Polsce przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Anne Rice
Memnoch Diabeł – piąty tom cyklu Kroniki wampirów amerykańskiej pisarki Anne Rice wydany w 1995 roku. Lestat, który jest wielbicielem ryzykownych przygód, staje wobec wyzwania, które rzuca go na kolana, przepełnia grozą i obrzydzeniem, doprowadza do zwątpienia we własne moce. …
William Makepeace Thackeray
Targowisko próżności: powieść bez bohatera – powieść Williama Makepeace Thackeraya, wydana w 1847. Powieść jest satyrą angielskiego społeczeństwa początku XIX wieku. Była wielokrotnie ekranizowana. Pierwszym wydaniom towarzyszyły ilustracje autora. Oryginalny tytuł Vanity Fair …
Matthew Pearl
Klub Dantego – powieść kryminalna, której autorem jest Matthew Pearl. Wydana w 38 krajach, stała się bestsellerem docenionym przez m.in.The New York Times,The Boston Globe i The Washington Post.
Terry Pratchett
Ostatni kontynent – humorystyczna powieść fantasy autorstwa Terry'ego Pratchetta, dwudziesta druga część cyklu Świat Dysku, wydana w 1998 r.. Kolejna książka opowiadająca o przygodach pechowego maga Rincewinda. Powieść opowiada o poszukiwaniach Rincewinda prowadzonych przez …
Michel Faber
Szkarłatny płatek i biały – powieść obyczajowa australijskiego autora Michela Fabera wydana w 2002 roku.
Kurt Vonnegut
Galápagos – powieść science-fiction amerykańskiego pisarza Kurta Vonneguta. Powieść jest ironiczną krytyką człowieka i cywilizacji oraz żartem z teorii ewolucji. Jest też jednocześnie jej pochwałą. Przekonania Vonneguta leżały bowiem jak najdalej od teorii inteligentnego …
Michael Crichton
Państwo strachu – powieść Michaela Crichtona z 2004 roku, należąca do gatunku technothriller.
Alan Bradley
Zatrute ciasteczko to książka opublikowana w 2009 roku. Jej autorem jest Alan Bradley.
Terry Pratchett
Faust Eryk – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 1990 r. Jako współautor wydania albumowego występuje ilustrator Josh Kirby. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 1997 r. nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, z pominięciem oryginalnej …
Terry Pratchett
Kapelusz pełen nieba – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, wydana w 2004 r.. Jest to trzydziesta druga część cyklu Świat Dysku i trzecia książka z tej serii skierowana do młodszych czytelników. Powieść ta jest drugą częścią podcyklu o Tiffany Obolałej, małej …
Ursula K. Le Guin
Grobowce Atuanu, powieść fantasy amerykańskiej pisarki Ursuli K. Le Guin, druga część cyklu Ziemiomorze. Wydana w 1971 r. przez wydawnictwo Atheneum Books, polskie tłumaczenie Piotra W. Cholewy ukazało się nakładem wydawnictwa Phantom Press w 1990 r. w serii Fantasy & SF. …
John Grisham
Zaklinacz deszczu – powieść Johna Grishama z 1995 roku. Powieść była wydawana w Polsce także pod oryginalnym tytułem Rainmaker.
Stanisław Lem
Doskonała próżnia – książka Stanisława Lema po raz pierwszy wydana nakładem wydawnictwa Czytelnik w roku 1971. Jej treść stanowią recenzje nieistniejących książek.
Terry Pratchett
Ciekawe czasy – humorystyczna powieść fantasy Terry'ego Pratchetta, siedemnasta część cyklu Świat Dysku, wydana w 1994 r.. Powieść ta jest piątą częścią podcyklu o Rincewindzie, magu-nieudaczniku. Powieść przedstawia misję Rincewinda, który zostaje wysłany na Kontynent …
Orson Scott Card
Cień Hegemona – powieść science fiction napisana przez Orsona Scotta Carda, druga część Sagi Cienia - historii Groszka. Wydanie oryginalne ukazało się w 2001, a polskie w 2002. Po pokonaniu Robali dzieci-geniusze strategii powracają na Ziemię. Prawie każdy kraj ma swojego …
Daniel Kehlmann
Rachuba świata – powieść austriackiego/niemieckiego pisarza Daniela Kehlmanna, opublikowana w 2005. W 2007 książka została przetłumaczona na język polski i wydana przez Wydawnictwo W.A.B. Bohaterami książki są Aleksander von Humboldt i Carl Friedrich Gauss, aczkolwiek …
Johanna Spyri
Heidi – powieść szwajcarskiej pisarki Johanny Spyri. Powieść należy do najlepiej znanych szwajcarskich dzieł literackich. Była wielokrotnie adaptowana dla potrzeb kina, telewizji i teatru. Powstała również wersja musicalowa oraz gra komputerowa. W latach 90., powstały dwa - …
Joe Hill King
Pudełko w kształcie serca to horror napisany przez Joe'ego Hill Kinga.
Jim Butcher
Śmiertelne maski – piąty tom cyklu detektywistyczno-fantasy Akta Harry'ego Dresdena stworzonego przez amerykańskiego pisarza Jima Butchera. Akcja rozpoczyna lutym, 8 miesięcy po Przesileniu Letnim w studiu telewizyjnym na nagraniu programu Larry Fowler Show. Spotykają się tam: …
Jacqueline Carey
Strzała Kusziela jest debiutem powieściowym Jacqueline Carey, pierwszą powieścią z Trylogii Kusziela. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MAG w 2004 r., w tłumaczeniu Marii Frąc. Powieść zdobyła nagrodę Locusa dla najlepszego debiutu powieściowego w 2002 r.
Stephen Covey
7 nawyków skutecznego działania to amerykański poradnik autorstwa Stephena R. Covey'a.
William Gibson
Graf Zero – powieść science fiction napisana przez Williama Gibsona, po raz pierwszy wydana w 1986 roku. Jest środkową częścią trylogii zawierającej również książki Neuromancer i Mona Liza Turbo, i tworzy wraz z nimi sztandarowy przykład podgatunku cyberpunk.
Max Brooks
Zombie Survival to amerykańska książka o tematyce zombie napisana przez Maxa Brooksa.
Salman Rushdie
Szatańskie wersety – powieść autorstwa Sir Ahmeda Salmana Rushdiego, wydana w roku 1988, częściowo inspirowana przez biografię Mahometa. Tytuł odnosi się do tzw. szatańskich wersetów, które według niektórych źródeł były wstawkami do Koranu dodanymi po śmierci Mahometa. Pierwsza …
Philip K. Dick
Przez ciemne zwierciadło – powieść z gatunku science fiction Philipa K. Dicka z roku 1977. Fabuła, zawierająca częściowo elementy autobiograficzne, osadzona jest w dystopijnym hrabstwie Orange w Kalifornii, w niedalekiej przyszłości. Tematy oscylują wokół problemów związanych …
J. K. Rowling
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – książka napisana przez Joanne Kathleen Rowling po stworzeniu przez nią czwartej części Harry’ego Pottera, Czary Ognia. Książka ma być jakoby kopią egzemplarza należącego do Harry’ego Pottera i napisanego przez Newta Skamandera. Oficjalna …
Terry Pratchett
Zimistrz to tytuł trzeciej książki o Tiffany Obolałej z serii Świat Dysku Terry'ego Pratchetta wydanej 27 listopada 2007. Zimistrz jest trzecią z kolei książką opowiadającą o przygodach Tiffany Obolałej, po Wolnych Ciutludziach i Kapeluszu pełnym nieba. Wskutek protestów …
Robert von Ranke Graves
Ja, Klaudiusz – powieść brytyjskiego pisarza Roberta Gravesa z 1934 roku. Napisana w formie pseudo autobiografii cesarza rzymskiego, Klaudiusza jest pierwszą częścią dylogii o starożytnym Rzymie, portretując działalność dynastii julijsko–klaudyjskiej od zamachu na Juliusza …
Colleen McCullough
Ptaki ciernistych krzewów – powieść australijskiej pisarki Colleen McCullough.
Connie Willis
Nie licząc psa – utrzymana w humorystycznej konwencji powieść science fiction amerykańskiej pisarki Connie Willis, wydana w 1997 roku. Akcja powieści toczy się dwutorowo: w drugiej połowie XXI wieku, w świecie, w którym możliwe jest podróżowanie w czasie oraz w czasach …
Edmond Rostand
Cyrano de Bergerac – sztuka literacka autorstwa Edmonda Rostanda. Napisana została w roku 1897 w oparciu o życiorys Saviniena de Cyrano de Bergeraca – siedemnastowiecznego poety. Komedia opowiada o życiu długonosego Cyrano de Bergeraca, doskonałego mówcy i szlachcica. Zakochuje …
Stephen King
Serca Atlantydów – zbiór nowel Stephena Kinga opublikowanych w 1999. Przekład polski Macieja Mazana i Arkadiusza Nakoniecznego ukazał się w 2004 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
Viktor Frankl
Człowiek w poszukiwaniu sensu – książka psychiatry Viktora Frankla, napisana w 1946, opisująca jego traumatyczne przeżycia z obozów koncentracyjnych podczas II wojny światowej oraz podstawy jego metody leczenia zaburzeń psychicznych, zwanej logoterapią.
Stephen King
Nocna zmiana – pierwszy zbiór opowiadań Stephena Kinga opublikowanych w 1978.
Hilary Mantel
W komnatach Wolf Hall to powieść napisana przez Hilary Mantel.
Isaac Asimov
Agent Fundacji – powieść fantastyczno-naukowa amerykańskiego pisarza Isaaca Asimova z cyklu Fundacja. Powieść ukazała się w 1982 r., polskie wydanie, w tłumaczeniu Andrzeja Jankowskiego, wydało Wydawnictwo Poznańskie w 1991 r. w serii SF. Powieść otrzymała nagrody Hugo i Locusa …
Geraldine Brooks
Powiesc Geraldine Brooks to powrot do czasow wojny secesyjnej Kapitan March marzyciel i naiwny idealista jest ojcem malych kobietek z klasycznej powiesci Louisy M Alcott Jego historia zaczyna sie od romantycznych listow pisanych do domu lecz stopniowo wylania sie spoza nich to …
William Gibson
Mona Liza Turbo – powieść amerykańskiego pisarza Williama Gibsona wydana w 1988, uznawana za klasykę cyberpunka. Stanowi trzecią część Trylogii Ciągu po Neuromancerze i Grafie Zero. W Polsce została wydana w 1997 roku w tłumaczeniu Piotra W. Cholewy przez wydawnictwo Zysk i …
Ursula K. Le Guin
Wydziedziczeni – wydana w 1974 r. powieść fantastyczna autorstwa Ursuli K. Le Guin rozgrywająca się w świecie Ekumeny. W Polsce po raz pierwszy wydana przez Phantom Press w 1993 w tłumaczeniu Łukasza Nicpana. Powieść otrzymała najpoważniejsze nagrody w fantastyce: Nebulę w 1974 …
Lucy Maud Montgomery
Ania z Avonlea – książka autorstwa Lucy Maud Montgomery, wydana po raz pierwszy w 1909 roku. Druga część z serii o Ani z Zielonego Wzgórza. Rezygnując ze swoich marzeń i aspiracji, Ania nie wyjeżdża na uniwersytet, nie chcąc zostawiać coraz gorzej widzącej Maryli samej w …
Stanisław Lem
Śledztwo – powieść kryminalna Stanisława Lema wydana po raz pierwszy w 1959 roku. Śledztwo nie jest typową powieścią kryminalną ze zbrodnią, mordercą i rozwiązaniem na ostatnich stronach. Akcja dzieje się w Anglii, gdzie porucznik Scotland Yardu Gregory musi rozwiązać zagadkę …
William Szekspir
Juliusz Cezar – sztuka autorstwa Williama Shakespeare'a, napisana w roku 1599. Opowiada o spisku przeciwko rzymskiemu dyktatorowi, Juliuszowi Cezarowi, jego zabójstwie i następstwach tego wydarzenia. To pierwsza ze sztuk związanych z Rzymem oparta na prawdziwych wydarzeniach. …
Carl Sagan
Kontakt – powieść science fiction autorstwa Carla Sagana, opublikowana w 1985 roku, podejmuje temat kontaktu ludzkości z cywilizacją pozaziemską. Pierwsze polskie wydanie w tłumaczeniu Michała Bończy, wyd. Express Books, Bydgoszcz 1991, oceniono bardzo krytycznie. Uznanie …
Kurt Vonnegut
Matka noc – powieść Kurta Vonneguta po raz pierwszy opublikowana w 1961 roku. Tytuł powieści zaczerpnięty został z Fausta Goethego. Vonnegut zadedykował książkę Macie Hari. Narratorem w książce jest główny bohater Howard W. Campbell Jr. w roku 1996 powieść została zekranizowana …
George R. R. Martin
Taniec ze smokami – piąty tom siedmioczęściowej sagi fantasy Pieśń lodu i ognia amerykańskiego pisarza George'a R. R. Martina. W roku 2012 książka otrzymała nominację do Nagrody Hugo za najlepszą powieść oraz zdobyła Nagrodę Locusa dla najlepszej powieści fantasy. Pierwsze …
Andy Weir
Marsjanin – książka z gatunku science fiction, pierwsza powieść Andy Weira. Pierwsze wydanie w języku angielskim ukazało się w 2011 roku nakładem wydawnictwa Crown Publishers. W Polsce książka ukazała się 19 listopada 2014 roku i wydana została przez wydawnictwo Akurat. Na …
Brandon Sanderson
Studnia wstąpienia – druga część trylogii Brandona Sandersona Z mgły zrodzony.
Cory Doctorow
Mały Brat to powieść, której autorem jest Cory Doctorow. W USA została wydana 29 kwietnia 2008 przez Tor Books, w Polsce – 9 lutego 2011 r. przez Wydawnictwo Otwarte. Powieść opowiada historię kilku nastolatków, którzy w następstwie ataku terrorystycznego na Bay Bridge, most …
Frank Herbert
Heretycy Diuny – piąta część Kronik Diuny Franka Herberta, wydana w 1984 roku.
Hermann Hesse
Gra szklanych paciorków – jest ostatnią powieścią niemieckiego pisarza Hermanna Hessego. Prace nad książką autor zaczął w 1931 roku, została ona wydana w Szwajcarii w 1943 roku, po tym jak wcześniej jej publikację odrzucono w nazistowskich Niemczech. O powieści wspomniał sam …
Jack Kerouac
Włóczędzy Dharmy – powieść Jacka Kerouaca z 1958. Głównymi bohaterami są Ray Smith, alter-ego Kerouaca, oraz Japhy Ryder, którego postać została oparta na poecie i eseiście Garym Snyderze. Kerouac opisał w książce wiele prawdziwych wydarzeń - jego życie wśród beatników, szalone …
Philip Roth
Kompleks Portnoya – powieść amerykańskiego pisarza Philipa Rotha, której akcja toczy się w środowisku amerykańskich Żydów. Wydana w 1969, została uznana za skandalizującą i w wielu krajach objęta zakazem dystrybucji. Tygodnik Time uznał ją za jedną ze stu najważniejszych …
Günter Grass
Blaszany bębenek – powieść Güntera Grassa wydana w 1959 roku, pierwsza część tzw. „Trylogii gdańskiej”. Książka weszła do kanonu niemieckiej literatury powojennej. W 1979 roku powstała ekranizacja w reżyserii Volkera Schlöndorffa, która zdobyła Oscara na najlepszy film …
Dashiell Hammett
Sokół Maltański – powieść detektywistyczna Dashiella Hammetta z 1930 roku, początkowo wydana w odcinkach w magazynie "Black Mask". Powieść jest najbardziej znanym dziełem tego pisarza. Była wielokrotnie ekranizowana, najsłynniejszą ekranizacją jest film Sokół maltański z 1941 …
Christopher Hitchens
Bóg nie jest wielki. Jak religia wszystko zatruwa – książka publicystyczna autorstwa pisarza i dziennikarza Christophera Hitchensa, wydana w maju 2007 roku. Opisuje w niej religię jako "okrutną, irracjonalną, nietolerancyjną, sprzyjającą rasizmowi, plemienną, bigoteryjną, …
Stephen King
Szkieletowa załoga – zbiór opowiadań Stephena Kinga opublikowanych w 1985. W skład zbioru wchodzi dziewiętnaście opowiadań, jedna nowela oraz dwa wiersze.
Stephen King
Gra Geralda – powieść Stephena Kinga z 1992 roku. W Polsce wydana po raz pierwszy w 1994 roku przez wydawnictwo Prima. Inne polskie wydania: Świat Książki Albatros Albatros
Michaił Lermontow
Bohater naszych czasów – powstała w latach 1837-1840 powieść Michaiła Lermontowa.
Boris Akounine
Azazel – powieść detektywistyczna autorstwa Borisa Akunina. Pierwsza część serii o Eraście Fandorinie. W 2003 r. powieść była nominowana do nagrody Złoty Sztylet, przyznawanej przez brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej.
Paulo Coelho
Rzadko mlodzieży milość osiągnie swój pelny potencjal, ale to, co się dzieje, kiedy dwóch mlodych milośników zjednoczyć po jedenastu latach? Czas Pilar przeksztalcil się w silną i niezależną kobietą, a jej oddany przyjaciel z dzieciństwa stala się przystojnego i charyzmatycznego …
Tom Stoppard
Rosenkrantz i Guildenstern nie żyją to tragikomedia napisana przez Toma Stopparda, brytyjskiego dramaturga i scenarzystę czeskiego pochodzenia.
Alice Sebold
Szczęściara – autobiograficzna powieść amerykańskiej pisarki Alice Sebold z 1999 roku, opowiadająca historię gwałtu, którego ofiarą padła w wieku osiemnastu lat. W wieku osiemnastu lat Alice Sebold, studentka Syracuse University, została brutalnie zgwałcona przez czarnoskórego …
Henning Mankell
Biała lwica – tytuł oryginalny Den vita lejoninnan – powieść kryminalna wydana w roku 1993, autorstwa szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, stanowiąca trzecią w serii o przygodach Kurta Wallandera. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2005 nakładem wydawnictwa …
Stephen King
Chudszy – powieść Stephena Kinga z 1984 roku, którą napisał pod pseudonimem Richard Bachman.
Thomas Mann
Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny – powieść Thomasa Manna, opublikowana w 1901 roku. Autor miał wtedy 26 lat. W 1903 roku ukazało się drugie wydanie powieści, które potwierdziło jej literacki sukces w Niemczech. W utworze sportretowany jest upadek zamożnej rodziny …
Milan Kundera
Nieśmiertelność – siedmioczęściowa powieść Milana Kundery, napisana w roku 1988, po raz pierwszy opublikowana w 1990 roku w języku francuskim pt. L’immortalité. Pierwsze polskie wydanie w roku 1995. Jej tematem są rozważania związane z nieśmiertelnością, sposobami, na jakie …
John Grisham
Testament – thriller prawniczy z 1999 roku autorstwa amerykańskiego pisarza Johna Grishama.
George Orwell
Na dnie w Paryżu i w Londynie – autobiograficzna, pierwsza powieść George'a Orwella z 1933. Pamiętnik, zapisany w dwóch częściach, opisuje jego życie w ubóstwie, gdy przebywał w Paryżu i Londynie. Pierwsza część w konwencji łotrzykowskiej przedstawia nędzarskie życie w Paryżu; …